Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alta problema de matematica


Recommended Posts

pepco, vezi ca exista o culegere de matematica, pentru invatamantul primar, cu probleme care se rezolva prin metoda figurativa, ne-a recomandat-o invatatoarea fetitei mele. chiar astazi ma duc s-o caut, si fetita mea a intampinat greutati la niste probleme "mai stufoase" ca exprimare si cerinte. pe cele simple le rezolva imediat, dar cand textul problemei se complica, face greseli, grabindu-se, nu citeste cu atentie enuntul.

 

se numeste "aproape totul despre metoda figurativa", editura carminis

http://www.depozit-de-carti.ro/carte/aproape-totul-despre-metoda-figurativa-editura-carminis-autor-m-dudau-m-oanea-isbn-978-973-7826-86-2--i34696

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

CorinaDani, iti multumesc pentru recomandare, dar am investit deja o suma in culegerile si caietele speciale din care lucreaza in clasa. Nu vreau sa ma intind prea mult si nici nu stiu cand am mai avea timp sa lucram in plus, din culegeri in afara scolii. Avem teme la toate materiile in afara de desen. Am facut ore si sambata, cu titlu de recuperare. Cand investesc in plus, investesc in carti pentru varsta lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce am vorbi pe forum daca nu despre probleme , Pepco nu e singura care a intrebat despre matematica , hai sa nu mai ascundem gunoiul sub pres pentru ca foarte , foarte multi parinti sunt disperati de temele pe care le primesc copiii si nici ei nu pot sa ii ajute . Cei mai fericiti sunt cei cu afterschool . Si sora mea are copil la scoala si in clasele mici suna in dreapta si stanga dupa ajutor , nu mai spun ca apela si la profesori de matematica si nu putea gasi rezolvarea corecta pentru ca la clasele 1-4 nu se poate folosi algebra sau regula de 3 simpla sau alte metode invatate de noi la liceu .

La 1-4 se rezolva Babeste . Da babeste .

 

Cand vrei sa il ajuti , Pepco , cobori la nivelul lui si incerci intuitiv sa gasiti rezolvarea .

Normal ca nu stie ce e aia metoda grafica , ca si asta suna tot ca pasarea phoenix . Explica-i ca ati putea sa desenati ceea ce va cere problema pentru a vedea mai usor cum sa o rezolvati .

 

Daca nu au invatat despre decimale mi se pare total gresit sa-i intrebe cat e 70:2 . ori doamna nu are experienta si preda dupa grigore ureche , ori vrea sa faca impresie buna pentru ca se pregateste de gradul 1, 2 , sau cerc pedagogic.

 

Daca treci peste faza intuitiva , babeasca , la matematica e ca si cum i-ai da copilului friptura inainte de mancare pasata .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, 

 

Nu arunc cu pietre in Pepco. Nu o acuz ca intreaba. Este normal sa se zbata.

Acuz sistemul ca o pune sa intrebe.

Nu e normal ce se intampla acolo in clasa. Nu e timp de facut tema? WTF, pai daca toata clasa vine cu tema nefacuta ca nu a inteles, care e sensul trecerii la lectie noua?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa faceti riglete si sunt sigura ca va intelege mai usor . Intre timp vorbeste si cu doamna .

 

M-ai intrigat cu rigletele astea, n-am auzit nici eu niciodata de ele, nici nu stiu cum arata. :)

 

Cu adunarile si scaderile de la 0 la... mii nu are probleme. Cu inmultirea si impartirea inca da.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, 

 

Nu arunc cu pietre in Pepco. Nu o acuz ca intreaba. Este normal sa se zbata.

Acuz sistemul ca o pune sa intrebe.

Nu e normal ce se intampla acolo in clasa. Nu e timp de facut tema? WTF, pai daca toata clasa vine cu tema nefacuta ca nu a inteles, care e sensul trecerii la lectie noua?

mcoca , putini parinti au curaj , foarte putini . Sora mea lucreaza la scoala si nu stia sa il ajute la problemele de clasa a 4 a cu metode de rezolvare aritmetica . Ele par complicate dar sunt simple daca excludem algebra . A apelat la profesori de math si nu au gasit rezolvarea cum trebuia pentru ca sunt metode specifice .

Cred ca si tu esti interesata de ce invata fetele la scoala si la noi folosesc acele riglete si la operatii au in afara operatiei simbolice si operatia reala . DE CE 14+8=22

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...