Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, Collins20, dar vezi si tu ce s-a intimplat pe forum. Michelle, care a avut curajul sa spuna ca-l sustine pe Trump a fost tratata cu muuuuulta condescendenta si intoarsa pe toate partile, si ea si familia ei. I s-a "demonstrat" de catre o multime de persoane de ce nu e bine sa tina cu Trump. Spre lauda ei, Michelle nu si-a parasit in nici un moment atitudinea calma si nici macar acum, dupa victoria candidatului ei, nu se bate cu pumnul in piept.

La subiectul asta eu am vazut doar argumente si nu jigniri. 

 

Eu recunosc ca nu pot intelege cum cineva poate sa-l sustina pe Trump care afirma:

 

"I Will build a great wall-and nobody builds walls bettter than me, believe me-and i'll build them very inexpensively. I will build a great, great wall on our southern border, and i Will make Mexico pay for that wall-mark my words"

 

" According to Bill O'Reilly 80% of all the shootings in NYC are blacks-if you add hispanics, that figure goes to 98%, 1% white (sa fie romani 1%?)"

 

" If i were running "the Wiew" i'd fire Rosie (O'Donnell) I mean, i'd look her right in that fat, ugly face of hers, i'd say " Rosie, you're fired"

 

Intelegi de ce unii nu pot intelege cum o persoana cu frica lui Dumnezeu, poate sustine un monstru? 

 

Imagineaza-ti ca vine un barbat aici si scrie despre femei "grab them by the p...y Pai nu crezi ca ar lua forumul foc? Sau daca i-ar fi spus ei asta, ar fi luat-o la fel de nepasatoare?

Faptul ca a spus in campanie sau inainte de alegeri, nu anuleaza tampeniile scoase pe gura, de fapt arata cu adevarat cine e. Si eu am pus cateva exemple, cred ca spune cate o tampenie zilnic.

 

 

Intrebare: credeti ca Trump a lansat moda botului de rata/piti?  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu, n-am zis in nici un moment ca s-a aruncat cu jigniri la adresa lui Michelle. Tonul a fost civilizat, de o parte, ca din cealalta. Atita doar ca Michel a fost disecata pe toata partile pentru ca era singura care era de partea lui Trump.

 

Michelle a fost singura reprezentativa pentru Trump...intr-o democratie fiecare parte isi expune motivele pentru vot. Probabbil ca daca erau mai mult votanti cu Trump, aveau si ei/ele ceva de spus. 

 

Este bine de avut dialog sa intelegi cum gindeste fiecare parte...si cind ai o pozitie sa explici cu argumente logice de ce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu, n-am zis in nici un moment ca s-a aruncat cu jigniri la adresa lui Michelle. Tonul a fost civilizat, de o parte, ca din cealalta. Atita doar ca Michel a fost disecata pe toata partile pentru ca era singura care era de partea lui Trump.

 

Pai nu era normal intr-o discutie? Ca daca unul vine si zice eu tin cu X si celalalt zice "Bine, eu tin cu Y" ar fi o discutie foarte scurta.

Eu asa discut cu toata lumea, imi expun motivele pentru care am evaluat o optiune ca fiind mai buna decat cealalta, si ascult argumentele celuilalt. 

Uneori se poate intampla ca discutand una din parti sa-si schimbe parerea. E logic ca in fata unor argumente solide sa iti reevaluezi parerea. 

In cazul de fata nici un participant la discutie nu si-a reevaluat pozitia dar nu e iesit din comun, dezbaterile cu subiect politic sunt oarecum cu parti deja definite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, in nici un moment nu am vazut ca a fost adusa in discutie viata ta. Nu ai fost intrebata cum iti cresti copilul/copiii, cum ai reactiona daca sotul/copilul ti-ar spune una/alta, daca tu personal ai fost intr-o anumita situatie. In fine, ma opresc aici, nu sint avocatul nimanui si cu siguranta o cunosc pe Michelle mult mai putin decit alti participanti de pe forum. Am intervenit doar pt ca mi-a ramas in minte paragraful acela pus de cineva "Victoria lui Trump este esecul intelectualitatii de a demonstra dreptatea ei asupra oamenilor simpli" (va rog, nu o luati in sens literal).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

s-ar putea  ca Trump,  sa nu fie asa de conservative pe cit doresc conservativii, si poate  va fi mult mai liberal decit si-au imaginat liberalii.

 

asa ca, nu cred ca democratii treb sa isi faca prea multe griji in ce priveste anumite "libertati".

 

cit despre Obamacare...asigurarile medicale, nu cred ca lumea va fi lasata fara asigurare, poate va schimba doar anumite parti din Obamacare...nu complet.

vom vedea...e prea devreme sa stim sigur ce se va intimpla.

 

ps. am vazut aseara protestele de care vb rall.

 

era de asteptat ca vor fi proteste...indifferent cine cistiga.

 

protestele sutn si rezultatul, roadele la luni de zile in care media (tv, ziare), care l-au portretizat  voit eronat si l-au blamat pe trump in fel si chip si au exagerat la maxim orice gest si orice vorba, creand cu totul alta persoana...iar lumea e acum revoltata ca un "asa " om...le va fi presedinte.

media va trebui de acum inainte sa isi repare greselile...josniciile spuse...etc.

 

iar in orasele mare oricum e alta atmosfera decit in zonele " suburbs ", ca cea in care traiesc eu si nu se intimpla nimic.

 

sper ca lumea sa se controleze, sa accepte si sa mearga inainte...razbunarile,  nu-si au rostul cind natiunea are nevoie de liniste dupa atita turmoil.

 

One nation under God.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, in nici un moment nu am vazut ca a fost adusa in discutie viata ta. Nu ai fost intrebata cum iti cresti copilul/copiii, cum ai reactiona daca sotul/copilul ti-ar spune una/alta, daca tu personal ai fost intr-o anumita situatie. In fine, ma opresc aici, nu sint avocatul nimanui si cu siguranta o cunosc pe Michelle mult mai putin decit alti participanti de pe forum. Am intervenit doar pt ca mi-a ramas in minte paragraful acela pus de cineva "Victoria lui Trump este esecul intelectualitatii de a demonstra dreptatea ei asupra oamenilor simpli" (va rog, nu o luati in sens literal).

 

multumesc marox pt sustinere, pt fairness...nu se intimpla des, am remarcat si tin sa iti spun asta.

 

chiar daca unele persoane nu-s mai amintesc ce au spus si mai ales ce au vrut sa spuna, dar s-a subinteles  e ok...trec cu vederea ...ca la orice subiect , la care parerea mea nu e asa de"populara".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La subiectul asta eu am vazut doar argumente si nu jigniri. 

 

Eu recunosc ca nu pot intelege cum cineva poate sa-l sustina pe Trump care afirma:

 

"I Will build a great wall-and nobody builds walls bettter than me, believe me-and i'll build them very inexpensively. I will build a great, great wall on our southern border, and i Will make Mexico pay for that wall-mark my words"

 

" According to Bill O'Reilly 80% of all the shootings in NYC are blacks-if you add hispanics, that figure goes to 98%, 1% white (sa fie romani 1%?)"

 

" If i were running "the Wiew" i'd fire Rosie (O'Donnell) I mean, i'd look her right in that fat, ugly face of hers, i'd say " Rosie, you're fired"

 

Intelegi de ce unii nu pot intelege cum o persoana cu frica lui Dumnezeu, poate sustine un monstru? 

 

Imagineaza-ti ca vine un barbat aici si scrie despre femei "grab them by the p...y Pai nu crezi ca ar lua forumul foc? Sau daca i-ar fi spus ei asta, ar fi luat-o la fel de nepasatoare?

Faptul ca a spus in campanie sau inainte de alegeri, nu anuleaza tampeniile scoase pe gura, de fapt arata cu adevarat cine e. Si eu am pus cateva exemple, cred ca spune cate o tampenie zilnic.

 

 

Intrebare: credeti ca Trump a lansat moda botului de rata/piti?  [:)]

 

tu stii cine e Bill O'Reilly si Rosie...si cum s-a ajuns la aceste remarci ?

deci  ne luam dupa cite o fraza si gata ajungem sa caracterizam o persoana.

 

treb sa intelegi si o spun pt a o 1000 x...lumea nu e de accord cu multe din cite trump a spus si a facut, dar avind optiunea H cu tot bagajul ei...multi au optat si l-au acceptat pe el, ca "raul" cel mai mic,

 

cand unul spune"grab them..." iar celalat candidat primeste milioane de dollari de la anumite tari, corporatii, si /sau lasa secretele tari pe mina altora...pe cine alegi?

 

este greseala la amindoua partidele politice ca au avut acesti candidate.

 

acum cind faptul e consumat...treb sa mergem inainte si sa remarcam poate si calitatile acestui om....nu sa fim stuck in defectele lui.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

da asa e

"În California, de exemplu, s-a dat o lege ca, dacă un băiat se consideră fată, e ok să intre în vestiarul fetelor la școală. Părinții, evident, au protestat, dar au fost etichetați ca bigoți, că au gândire de Ev Mediu, că încalcă drepturile acelor băieți care se cred fete"

 

e vorba si de participarea in sporturi in echipe sau la toalete  de "gender" diferit...e un talmesh balmes...nu stiu ce se va mai intimpla.

 

sau cum invata la scoala de gender fluidity...ceva de genul, ca astazi poti sa fii fata , miine baiat...

 

ma lasa pur si simplu fara cuvinte....si chiar daca le-as avea, cum scoti un cuvint, cum se aplica stamplila....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...