Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

Sunt sarcastica si cam rautacioasa, recunosc ...

 

te inteleg, esti o fire competitiva, nu iti place sa pierzi , mai ales cand votezi pt prima data...

esti dezamagita si o sa treaca ceva timp, dar o sa te mai temperezi. 

 

trebuie sa invatam din greselile trecutului, sa acceptam prezentul si sa privim in mod pozitiv si cu speranta viitorul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Madanic, in nici un moment nu am vazut ca a fost adusa in discutie viata ta. Nu ai fost intrebata cum iti cresti copilul/copiii, cum ai reactiona daca sotul/copilul ti-ar spune una/alta, daca tu personal ai fost intr-o anumita situatie. In fine, ma opresc aici, nu sint avocatul nimanui si cu siguranta o cunosc pe Michelle mult mai putin decit alti participanti de pe forum. Am intervenit doar pt ca mi-a ramas in minte paragraful acela pus de cineva "Victoria lui Trump este esecul intelectualitatii de a demonstra dreptatea ei asupra oamenilor simpli" (va rog, nu o luati in sens literal).

Esti sigura ca mie mi-ai raspuns? Nici eu n-am zis nimic de viata mea  [:)] 

 

 

Later edit: Am inteles ce doresti sa zici intr-un final, dar e oarecum scos din context. Discutia nu a fost pe subiectul cu Trump, a fost pe subiectul cu protectia familiei traditionale, acolo s-a adus in discutie o situatie ipotetica care putea sa ofere o imagine gen "Pune-te in papucii mei".

Nu am folosit eu argumentul dar si mie mi se intampla ca in anumite situatii sa-l vad ca fiind o modalitate buna de expunere a unei idei. Era o zicala cu "Don't judge a person until you have walked a mile in their shoes" care pleaca de undeva fii sigura. 

 

Discutiile nu sunt facute sa ne mangaiem prieteneste unii pe altii pe spate si sa fim toti de acord, sunt facute sa comparam argumente. 

 

 

 

 

Madanic, in nici un moment nu am vazut ca a fost adusa in discutie viata ta. Nu ai fost intrebata cum iti cresti copilul/copiii, cum ai reactiona daca sotul/copilul ti-ar spune una/alta, daca tu personal ai fost intr-o anumita situatie. In fine, ma opresc aici, nu sint avocatul nimanui si cu siguranta o cunosc pe Michelle mult mai putin decit alti participanti de pe forum. Am intervenit doar pt ca mi-a ramas in minte paragraful acela pus de cineva "Victoria lui Trump este esecul intelectualitatii de a demonstra dreptatea ei asupra oamenilor simpli" (va rog, nu o luati in sens literal).

Esti sigura ca mie mi-ai raspuns? Nici eu n-am zis nimic de viata mea  [:)] 

 

Later edit: Am inteles ce doresti sa zici intr-un final, dar e oarecum scos din context. Discutia nu a fost pe subiectul cu Trump, a fost pe subiectul cu protectia familiei traditionale, acolo s-a adus in discutie o situatie ipotetica care putea sa ofere o imagine gen "Pune-te in papucii mei".

 

O discutie electorala este intotdeauna compusa din explicarea unei optiuni politice, dupa cum am mai zis. Si e normal ca participantii sa ceara mai mult decat "He said/she said". In general dezbaterea are mai multa valoare cand aduci mai multe argumente logice si palpabile, vezi te rog explicatia pusa de Buflea, la subiectul Dezbaterile Clinton-Trump. Aia da este un argument logic si gandit la rece cu datele prezentate de candidat.

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de curiozitate cand erau inca in campanie electorala si toti ziceau ca nu poate fii presedinte un candidat care are probleme cu justitia, intamplator azi mi-au picat ochii pe faptul ca incepe procesul lui Trump, legat de Universitatea lui. Daca il condamna pentru frauda, ce se va intampla cu presedentia?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa-mi explice cineva, sistemul de vot american? La prima vedere/citire mi se pare foarte complicat, cu delegati, electori...

 

Am inteles ca fiecare stat are un numar de electori, functie de nr de locuitori din acel stat. Oamenii voteaza un candidat si, care are cele mai multe voturi, castiga in acel stat si isi "ia" toti electorii 

Apoi, se contabilizeaza toti electorii, si ai cui sunt mai multi (jumatate +1) castiga...

Simplist, asa am inteles...mai pe larg, cum e?

 

Si cum este posibil ca un candidat sa castige votul popular (direct) dar la final sa piarda? Asta inseamna rezultate stranse in unele state? Adica a pierdut la mustata un anumite state si si-a pierdut electorii acolo?

 

Am citit pe net, prin multitudinea de stiri , ca la votul popular Hilary a avut 48 si ceva %, iar Trump 47 si ceva %.... restul de voturi de 1-2% unde sunt? Sunt voturi anulate?

 

Merci, scuze pt multimea de intrebari... dar imi pare complicat rau sistemul de vot de acolo... sau mai degreaba nu-s obisnuita eu cu el  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, numarul total de electori este dat de numarul locurilor din Camera Reprezentantilor si Senat  + 3 electori pentru DC si se atribuie pe baza ultimului recensamant.

  535 + 3 = 538  rezultă prin insumarea celor 435 de membri ai Camera Reprezentantilor, reprezentând cele 435 de distrcite electorale din SSUA, care sunt periodic ajustate proporțional cu distributia populatiei în teritoriu, cu numărul de 100 de senatori, întotdeauna câte doi pentru fiecare din cele 50 de state ale SUA.

 

Ei se aleg prin vot direct.

 

 

E un vot indirect pentru presedinte. SUA nu este o tara, e un stat federal. O tara cu mai multe state, o uniune de tari sa zicem.  Daca la votul Popular Clinton a iesit majoritar in statul California, dar in l statuWashington a iesit majoritar Trump, cum impaci cele 2 state?

Aici abia intervin electorii cu votul lor.

 

Restul de voturi s-au impartit intre ceilalti candidadati. Ca nu au candidat doar Clinton si Trump. Ei au fost doar reprezentantii celor 2 partide care alcatuiesc Congresul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nimeni nu se naste presedinte... e vorba de educatie, de familia, societatea in care traieste.

 

si de  noi ca femei si mame...  de ce le permitem baietilor , fratilor, barbatilor...si sefilor nostri.

Deci societatea e relevanta in educatia copiilor, si cand presedintele e un badaran, presedintele care reprezinta acea societate, nu e mai dificil sa-ti educi copilul cum trebuie?

E ca si cum mi-as educa fata sa nu si-o ia de model in viata pe Kim Kardashian, dar eu m-as uita la tv la ea.

 

Trump a schimbat tonul, pt ca dupa parerea mea, e si un pic speriat de ce implica postul de presedinte. Probabil ca nu se astepta sa castige. Acum spune ca isi doreste sfaturi de la Obama. Echipa lui are un job greu de tot! 

 

Michele, dar de ce nu scrii si ce crezi despre cazul lui de inselaciune, despre faptul ca a negat a-si arate situatia financiara, putea evita suspiciunile, sau situatia Melaniei provind imigrarea ei. Doar el a sustinut ca America are o problema mare privind imigratia. Avea sansa sa arate ca el e un model si ca totul s-a facut legal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trump spune ca doreste sfaturi de la Obama pentru a da un semnal ca America nu trebuie sa fie divizata dupa cum, din nefericire  a inceput.

 

Poti sa te uiti si la Kardashian si sa-ti educi si copilul sa nu o ia drept model.

 

 

Deci societatea e relevanta in educatia copiilor, si cand presedintele e un badaran, presedintele care reprezinta acea societate, nu e mai dificil sa-ti educi copilul cum trebuie?

E ca si cum mi-as educa fata sa nu si-o ia de model in viata pe Kim Kardashian, dar eu m-as uita la tv la ea.

 

Trump a schimbat tonul, pt ca dupa parerea mea, e si un pic speriat de ce implica postul de presedinte. Probabil ca nu se astepta sa castige. Acum spune ca isi doreste sfaturi de la Obama. Echipa lui are un job greu de tot! 

 

Michele, dar de ce nu scrii si ce crezi despre cazul lui de inselaciune, despre faptul ca a negat a-si arate situatia financiara, putea evita suspiciunile, sau situatia Melaniei provind imigrarea ei. Doar el a sustinut ca America are o problema mare privind imigratia. Avea sansa sa arate ca el e un model si ca totul s-a facut legal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...