Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Parerea mea e ca, la urma urmei, Trump reprezinta un partid, va avea consilieri + oameni din umbra carora nu le va conveni sa piarda averi pt ca Trump a facut declaratii diverse pe care sa le onoreze, vrand nevrand, dupa ce se va instala. Nu cred ca America vrea un razboi cu sau in Europa. Sunt prea multe interese in joc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind am ajuns la serviciu de dimineata, colega mea de birou, dupa Bonjour-ul de rigoare imi lanseaza: "Ai auzit? Trump va fi noul presedinte". M-a luat cu ameteala! Nu se poate! Spre ce se indreapta lumea?

 

Am impresia ca oamenii de rind s-au hotarit intr-adevar sa voteze asa cum constiinta le dicteaza. Am impresia ca sondajele nu mai valoreaza mare lucru. Din cauza diferentei dintre declaratii si singuratatea cabinei de vot a iesit un alt presedinte decit cel asteptat de jurnalisti si politicieni.

 

Cind a iesit Iohannis am avut aceeasi senzatie de incredulitate. Cum se poate, Ponta era dat cistigator?!! Votul românilor a facut diferenta. Deci, se poate, trebuie sa credem.

 

Apoi a urmat Brexit. Si aici n-am mai inteles nimic. Referendumul era perceput ca o gluma, ca un fel de "ia uite cu ce se mai leaga englezii la cap fara sa-i doara".

 

Si acuma Statele Unite...

 

Incepe sa-mi fie frica serios. Daca a fost cu putinta sa fie votat el, atunci Marine Le Pen are intr-adevar sanse sa fie presedinta Frantei.

 

Si dupa aceea...cine?

 

Esenta acestui topic e teama din spatele intrebarii Who is next , sau Unde ne indreptam .

Cu siguranta ca la alegerile din Franta , daca LaPen isi alege repede sloganurile care au cucerit brexitul si campania lui trump , si daca il mai si ia pe Farage de mana in campanie succesul va fi garantat . Stiu ca pare incredibil si un scenariu sumbru dar foarte rea

izabil .

Englezii chiar s-au legat la cap fara sa-i doara si asta se vede dureros de mult . Preturile au crescut mult de tot , lira sterlina are paritate 1:1 cu euro , marile banci vor sa paraseasca City , si nu vad ce ar mai insemna Londra fara puterea financiara .

S-a batut mult moneda pe imigratie , si iata ca dupa brexit imigratia ilegala a explodat . Dupa inchiderea taberei de la Callais vin foarte multi cu barcile , ascunsi in masini , tiruri sau gasesc diferite metode si tot vin . e un proces care nu poate fi oprit.

 

De multe ori ma opresc si ma minunez de firul ierbii care iese prin asfalt , asa e si mersul vietii , sunt lucruri care oricat ar vrea altii sa le inabuse se vor ivi si vor creste mai puternic .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esenta acestui topic e teama din spatele intrebarii Who is next , sau Unde ne indreptam .

Cu siguranta ca la alegerile din Franta , daca LaPen isi alege repede sloganurile care au cucerit brexitul si campania lui trump , si daca il mai si ia pe Farage de mana in campanie succesul va fi garantat . Stiu ca pare incredibil si un scenariu sumbru dar foarte rea

izabil .

Am ascultat aseara o parte dintr-un interviu cu un politician german...

 

Nu trebuie sa-si aleaga mari sloganuri,situatia este deja explosiva!Iar politicienii actuali nu au solutie.

 

Nu am urmarit tot interviul,insa spunea ca in Grecia,Portugalia,Spania ,FRanta,Italia...generatiile tinere nici nu stiu cum arata un loc d emunca .Sunt pregatite insa locuri de munc apentru ei nu exista.

 

Ginditi.va ca situatia asta e la nivel de Europa,pentru ca  tarile estice nu stau mai bine,ba din contra...(de aici incep parerile mele prorpii)

 

Semnalul a fost dat in America,urmeaza tavalugul,insa tavalugul nu e de alegrile americanilor,tavalugul e demult insa ignorat,bagat sub pres.

 

Politicienii actuali isi vor lua mai repede pedeapsa decit isi inchipuie.

 

Cred ca va urma asa un ...colaps,pe care fiecare stat(in functie d eputerea economica ce o are)il va simti.

 

Iar daca idealistii nu pricep ca ceea ce s-a intimplat in Anglia si in America,nu e fara baza concreta,ci doar rezultatul unor miscari rasiste si xenofoibe...se imbata cu apa rece.

 

Pina la urma,omul daca nu isi satisface neviu primare,devine fiara.(extideti asta la ce nivel doriti voi)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esenta acestui topic e teama din spatele intrebarii Who is next , sau Unde ne indreptam .

Cu siguranta ca la alegerile din Franta , daca LaPen isi alege repede sloganurile care au cucerit brexitul si campania lui trump , si daca il mai si ia pe Farage de mana in campanie succesul va fi garantat . Stiu ca pare incredibil si un scenariu sumbru dar foarte rea

izabil .

Englezii chiar s-au legat la cap fara sa-i doara si asta se vede dureros de mult . Preturile au crescut mult de tot , lira sterlina are paritate 1:1 cu euro , marile banci vor sa paraseasca City , si nu vad ce ar mai insemna Londra fara puterea financiara .

S-a batut mult moneda pe imigratie , si iata ca dupa brexit imigratia ilegala a explodat . Dupa inchiderea taberei de la Callais vin foarte multi cu barcile , ascunsi in masini , tiruri sau gasesc diferite metode si tot vin . e un proces care nu poate fi oprit.

 

De multe ori ma opresc si ma minunez de firul ierbii care iese prin asfalt , asa e si mersul vietii , sunt lucruri care oricat ar vrea altii sa le inabuse se vor ivi si vor creste mai puternic .

Colins nu e prima data cind scrii niste enormitati de ma doare pe mine capul! Care preturi au explodat? Euro inainte de brexit era 1.20 acu e 1.11, ilegalii vin tot atit de multi cit veneau si inainte de brexit, dar de cind s-a darimat Calaisul fluxul a scazut, deci dupa Brexit. Citi vin pe ape, poti da cifre? Stiu ca a fost descoperita o barcuta cu albanezi acu o luna si atit. Ai mai scris de polonezii omoriti cu zecile, cind a fost doar un caz ultra mediatizat, chestii de astea se intimpla peste tot in lume, nu e cu nimic mai spectaculos aici. Cite si care banci au parasit city? Din informatiile mele nici una.

 

Poti sa-mi dai si mie o lista cu preturi care au crescut spectaculos please? Nu de alta, sa ma duc  sa-mi fac provizii. [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce fel de nevoi primare vorbim ?

Ca nevoile primare , asa cum le stiu eu , sunt pe deplin satisfacute in tarile dezvoltate .

Daca e sa vorbim de nevoi primare si nevoia lor de exprimare inseamna ca tu gasesti pe deplin justificat ce spunea lucialu despre incidentul de la bazinul de inot din Germania .

 

 

Habar n-am ce paralela faci intre bazinul de inot si ce am spus eu.

 

Daca iesi din cubul se sticla ai sa vezi ca nevoile astea nu mai sunt satisfacute la acelasi nivel de acum 15-20 de ani,de exemplu.Si mai ales daca vei inceta sa privesti situatia doar din punctul de vedere al emigrantului propasit pe alte meleaguri.

 

Respectvul politician spunea ca in NewYork,ca sa-ti permiti un apartament,ai nevoie de doua slujbe.Vorbim aici de omul de rind,cu studii medii,insa e clar ca nu astia cu studii multe vor da tonul de aucm.Si tot el spunea ca unora le merge foarte bine,iar majoritatii ,nu!!!!

 

.Incep sa cred din ce in ce mai mutl ca citatul ala pus de cineva ,referitor la intelectuali si ordinea ce au vrut a stabuli-o in lume...e din ce in ce mai valabil.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Habar n-am ce paralela faci intre bazinul de inot si ce am spus eu. Daca iesi din cubul se sticla ai sa vezi ca nevoile astea nu mai sunt satisfacute la acelasi nivel de acum 15-20 de ani,de exemplu.Si mai ales daca vei inceta sa privesti situatia doar din punctul de vedere al emigrantului propasit pe alte meleaguri. Respectvul politician spunea ca in NewYork,ca sa-ti permiti un apartament,ai nevoie de doua slujbe.Vorbim aici de omul de rind,cu studii medii,insa e clar ca nu astia cu studii multe vor da tonul de aucm.Si tot el spunea ca unora le merge foarte bine,iar majoritatii ,nu!!!! .Incep sa cred din ce in ce mai mutl ca citatul ala pus de cineva ,referitor la intelectuali si ordinea ce au vrut a stabuli-o in lume...e din ce in ce mai valabil.

 

New york e întins ca o placinta... are 5 sectoare: Manhattan (mega centrul unde este intr-adevăr foarte scump), Queens, Brooklyn, Bronx, Staten Island. Potir rău liniștit la New York. Eu vorbesc in ipostaza de new-Yorkeză. De 20 de ani.

 

Si in Paris sa locuiesc in miezul centrului ma costa si bănuiesc ca si Berlinul are zona lui.

 

Ce este adevărat este ca majoritatea saracim in timp ce 1% le cresc averile exponențial. Si nu mai bine incitam ceva ura intre oameni ca joburi oricum nu crează pătura asta asta mega ultra bogata? Si uite asa ne scoatem ochii intre noi in timp ce ei stau liniștiti si numără banii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia , tu cred ca nu ai mai fost la cumparaturi . Mai usor cu enormitatile .

Si ce informatii asa precise ai tu , ca sa fiu mai exacta .

Eu cheltuiesc exact ca inainte, nimic nu s-a schimbat in viata mea. Tu in schimb vii cu tot felul de "informatii" care mai de care mai incendiare! Desearta-le aici, pe concret. Care sint preturile alea enorme?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa continuam topicul fara atacuri la persoana .

Trebuie sa clarific ca nu am spus nicaieri ca au fost omorati zeci de polonezi . Au fost omorati 2 polonezi , dar au fost multe atacuri la adresa lor . Cum se simte cineva cand gaseste pe stalpi sau in posta sau pe strada afise xenofobe si incitatoare la ura si violenta la adresa unei anumite natii .

Care 2? Eu am citit doar de unul. Lucruri de astea se intimpla peste tot. Si de o parte si de alta a gardului. Da scoatem in evidenta doar ce ne aranjeaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...