Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pentru ca multi ar fi linsati daca ar spune intradevar ce gindesc si cum gindesc.

 

Mai, ce flori delicate astia de-s rasisti si sexisti si anti-gay etc.

Adica ei au dreptul sa spuna ca femeile nu ar trebui sa poata alege avortul, ca schimbarea climei e hoax si evolutia o chestie satanica si eu n-am voie sa spun ca ii dispretuiesc,

 

Faptul ca eu ii dispretuiesc opinia inseamna linsare?

 

Cine-i barbar, sa-si asume, ce atata delicatete pe ei, cred ca i-a doborat rusinea... [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Toti trei copiii lui Trump inclusiv ginerele fac parte din echipa de tranzitie. Nu va exista o linie de demarcatie intre afacerile personale (doar un exemplu este hotelul lui din Washington care are lease cu General Services Administration care este institutie guvernamentala) si guvernarea tarii. Vom avea un presedinte adinc implicat in puternice conflicte de interes.

 

Mie asta mi se pare asa o poarta deschisa spre corupție.  Cica legea nu interzice aceste conflicte de interes ...

 

Ne-am scarbit, pe buna dreptate, de dinastia Bush, dinastia Clinton, ca sa introducem in politica Dinastia Trump ...

 

Ne-am infuriat, pe buna dreptate,  pe afacerile shady ale Fundației Clinton, ca sa deschidem porti mari afacerilor Trump.

 

Se pare ca susținătorii Trump nici nu au așteptări de la el in a face tot ce a promis, de aceea nu sunt îngrijorați si nici nu se considera bigoti, xenofobi, rasist. Daca ii intrebi ce anume cred ei ca va schimba Trump, toti spun partea cu joburile si cu cresterea economiei ...de parca Obama o scazuse.

 

Eu cred ca Trump a schimbat modul de a castiga electoratul ...adica bati campii la greu, azi spui ceva, maine nu mai recunoști, daca ti se aduce înregistrarea, spui ca meah, e locker room talk, sau zici ca e scos din cotext, planurile ca președinte nu vor mai avea importanta, ci modul flamboyant in care vorbesti electoratului.

 

Cum sa zici mai xa "on day one", Obamacare va fi desființată ...on day 1. Si lumea sa te aplaude ...Ca apoi sa incepi sa o scalzi, ca stai, lucram la ea ca tranzitia sa fie smooth. Acum l-au intrebat, ce se intampla in perioada in care Obamacare nu mai exista si noul plan va fi implementat. Cica nu va exista aceasta perioada, in secunda in care Obamacare dispare, intra noul plan ...care insa nu e definitivat.

 

Este asa o nebuloasa ...eu am impresia ca toata lumea e confuza si fiecare, fie ca e impotriva sau de partea lui Trump, spera ca raul pe care toti il simtim in jur, sa nu se intample.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Care drepturi crezi ca ar putea fi incalcate,de ce te temi tu cel mai mult?

 

Ma tem in primul rind ca un white supremacist declarat a devenit senior advisor al unei administratii care a curtat votul alb. Din (ne)fericire, am studiat ce a insemnat America in timpul legilor Jim Crow si ce a insemnat sclavia pentru milioane de oameni. 

 

Ma tem ca se vor reversa decizii precum dreptul la avort si egalitatea casatoriei.

 

Ma tem pentru integritatea multor persoane care vor fii vinate ca niste animale pentru deportare. Se vorbeste de deportarea la 11 milioane de oameni printre care si acei care au fost minori cind au fost adusi aici si intre timp au mers la scoala, si-au gasit servicii, au platit taxe si au respectat legile. Ma tem ca voi trai intr-o societate unde a fi alb va conta mai mult decit orice altceva. 

 

Ma tem de multe altele...Eu am trait sub Ceausescu, stiu ce inseamna sa supravietuiesti dar mi se pare ingrozitor de trist sa supravietuiesc, nu sa traiesc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 ...

 

Intrebarea mea : este corect sa judeci un om dupa alegerile lui politice ? Spun astea ceva despre tine ...atat de mult incat sa iti doresti sa ii scoti din cercul tau de prieteni pe cei ce nu gandesc ca tine ?

In Danemarca sunt doua lucruri pe care nu le discuti si se considera a fi foarte nepoliticos a intrebi: salariul si cu cine votezi  [:)]

 

Eu nu as sterge din lista persoanele care voteaza altfel decat mine, si nici nu le-as considera mai putin prietene. Dar cu Trump e altfel! Omul asta a jignit atat de mult, a mintit, are in jurul lui niste mizerii de oameni, incat imi pun intrebarea, "cum poti vota un astfel de om" Am citit mesajele in care se spune sa vezi si din unghiul celalalt, dar indiferent daca ma uit din Sud/Vest/Nord/Est, tot Trump este. Mi-as dori ca persoanele care au votat cu el sa ne argumenteze de ce cred ele ca Trump e un castig, in afara de argumentul ca lumea s-a saturat de democrati. 

Mike Pence spunea ca magazinele trebuie sa aiba dreptul sa refuze sa serveasca un client daca orientarea sexuala a clientului cu corespunde cu normele magazinului. 

Unii vor refuza homosexualii, altii afroamericanii si latinoamericanii, altii femeile urate dupa spusele lui Newt Gingrich ,....si unde ajungem? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar vroiam sa intreb daca atunci la Bush Jr. si renumararea voturilor in Florida, a iesit lumea in strada ...daca zici ca DA, e clar ca agitatie se produce atunci cand victoria e la mustață. Chiar daca la numarul de electori, Trump a câștigat detașat, votul popular a fost la lui Hillary, deci Trump este președinte "la mustață".

 

Mie totuși mi se pare incorect ieșitul asta in strada ... in loc sa il conteste pe Trump, ar trebui sa ii conteste pe cei ce l-au votat. Descopăr in jurul meu foarte multe persoane care pana la vot nu au spus nimic, de parca le era rușine,  nu erau interesate si acum isi freaca mâinile ...cand spun "in jurul meu" ma refer la colegi de serviciu, la prieteni romani ...pe FB sunt polemici întregi. Este confuzant ...

 

 

 

Motivul pt care protesteaza este diferit, la Bush s-a protestat pt ca era suspiciune de frauda (500-600 voturi diferenta dupa renumarare). Acum se protesteaza impotriva individului care a iesit. Cred ca este si o forma de protest impotriva sistemului (diferenta in votul popular este din ce in ce mai mare, NYT zicea ceva de aproape 2 mil de voturi, mie mi-au iesit mai putine so far). Cred ca de aici si sloganul #notmypresident.

 

Unii speculeaza ca prin temperament trump vrea sa fie placut/iubit de toata lumea. faptul ca sunt persoane nemultumite de el ar trebui sa il tina in alerta. deja deporteaza numai emigranti condamnati si judecarea fundatiei Clinton nu mai face parte din prioritati. Numele vehiculate pt pozitiile cheie sunt insa infricosatoare (giuliani, carson, gingrich etc)...

 

Dreptul sa "assemble" este cuprins in primul amendament al constitutiei US, au dreptul sa se uneasca, sa protesteze. eu as incerca sa tin miscarile astea cat mai putin violente. chiar as monitoriza cumva si kick out pe cei care vin cu molotoave si bolovani la protest.   

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma tem in primul rind ca un white supremacist declarat a devenit senior advisor al unei administratii care a curtat votul alb. Din (ne)fericire, am studiat ce a insemnat America in timpul legilor Jim Crow si ce a insemnat sclavia pentru milioane de oameni. 

 

Ma tem ca se vor reversa decizii precum dreptul la avort si egalitatea casatoriei.

 

Ma tem pentru integritatea multor persoane care vor fii vinate ca niste animale pentru deportare. Se vorbeste de deportarea la 11 milioane de oameni printre care si acei care au fost minori cind au fost adusi aici si intre timp au mers la scoala, si-au gasit servicii, au platit taxe si au respectat legile. Ma tem ca voi trai intr-o societate unde a fi alb va conta mai mult decit orice altceva. 

 

Ma tem de multe altele...Eu am trait sub Ceausescu, stiu ce inseamna sa supravietuiesti dar mi se pare ingrozitor de trist sa supravietuiesc, nu sa traiesc. 

Am inteles!

 

Personal nu cred ca vor avea schimbari semnificative,exista o evolutie generala a omenirii,adica nu cred ca nimeni nu a invatat din greselile trecutului.

 

Insa vom vedea ce va aduce viitorul,mie mi-e clar ca asa cum e "lumea" acum,nu mai corespunde dorintelor si necesitatii majoritatii(si nu ma refer doar la America acum),nu stiu exact unde ,incotro ne vom indrepta ,ins abanuiesc ca va urma o perioada de "consolidare"(nu stiu daca e exact termenul adecvat)a valorilor proprii,nationale,o "inchidere" in sine(pina la regasirea proprieii identitati).

 

Personal ma intereseaza pozitia Americii (in viitor)in privinta coflictelor militare iscate de ea sau cu ajutorul ei,cred ca stingerea sau inghetarea lor(stingerea ar fi ideala)ar duce la disparitia multor tensiuni.

 

Hai ca ma duc la bucatarie ca am facit destula politica!!!! [:-)))] [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Realizez ca aceasta speranta pe care o au simpatizantii lui Trump ca se va schimba ceva este de fapt o falsitate spusa FIX in acelasi spirit de corectitudine politica dispretuit si de Andacos. Adica nu iti spune in fata ca e rasist pina in maduva oaselor si ca a votat cu albii indiferent de restul argumentelor logice...iti spune ca a votat o "schimbare". 

 

Bai nene, daca esti asa de hotarit sa spui lucrurilor pe nume, pai, da-i bataie, tata!!!!

Spune ca nu iti plac everii, nu iti plac negrii, nu iti plac polonezii, nu iti plac emigrantii, iti e frica de mori ca o sa pici in minoritate in curind ca vin hispanicii tare din urma. Asta de ce este rusine? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...