Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

Eu nu as sterge din lista persoanele care voteaza altfel decat mine, si nici nu le-as considera mai putin prietene. Dar cu Trump e altfel! Omul asta a jignit atat de mult, a mintit, are in jurul lui niste mizerii de oameni, incat imi pun intrebarea, "cum poti vota un astfel de om"

 

Pai asta este o confuzie la nivel de individ cu care toti ne confruntam acum.

 

Rall spunea ca din punctul ei de vedere, da, asta este un deal breaker ...in afara de prietenii apropiati pe care ii mai re-evalueaza ...nu prea inteleg cum vine asta ? nui cumva este dublu-standard ? Adica celor pe care ii cunostem le mai dam o sansa, iar pe ceilalti nici nuiibagam inseama ?

 

E foarte usor de judecat oamenii ca o masa amorfa ... masa Trump, white rural americans, needucati, traditionalisti, se duc ca trurma la biserica si la bible study.

 

Eu am acum surpriza sa vad oameni din anturajul meu care isi justifica pozitia, ignorand tot ceea ce este ingrijorator la Trump. Ii cunosc de mult, din Romania si nu as fi zis vreodata ca pot tolera un asemenea candidat ...ei bine, nu numai ca l-au tolerat, dar il si promoveaza ...

 

Mai exista varianta in care cuplurile sunt divizate ... aici ce faci ? divortezi ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am inteles!

 

Personal nu cred ca vor avea schimbari semnificative,exista o evolutie generala a omenirii,adica nu cred ca nimeni nu a invatat din greselile trecutului.

 

Insa vom vedea ce va aduce viitorul,mie mi-e clar ca asa cum e "lumea" acum,nu mai corespunde dorintelor si necesitatii majoritatii(si nu ma refer doar la America acum),nu stiu exact unde ,incotro ne vom indrepta ,ins abanuiesc ca va urma o perioada de "consolidare"(nu stiu daca e exact termenul adecvat)a valorilor proprii,nationale,o "inchidere" in sine(pina la regasirea proprieii identitati).

 

Personal ma intereseaza pozitia Americii (in viitor)in privinta coflictelor militare iscate de ea sau cu ajutorul ei,cred ca stingerea sau inghetarea lor(stingerea ar fi ideala)ar duce la disparitia multor tensiuni.

 

Hai ca ma duc la bucatarie ca am facit destula politica!!!! [:-)))] [:-)))]

 

 

Stii ce nu inteleg eu? S-a votat un mincinos SADEA care are un istoric de inselaciune, minciuna, frauda, etc iar lumea SPERA ca in sfera drepturilor civile nu se va schimba nimic cind el FIX pe asta a scontat. 

 

Adica el in campanie zice ca vrea sa interzica avortul si sa bage in puscarie femeile care fac avort iar eu trebuie sa SPER ca ce-a zs nu o sa se intimple.

 

Nu exista progresie aici, este un regres clar. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)]  [:)]  [:)] Spuneau la noi ce diferenta intre Michelle Obama si Hillary, ambele absolvente de Harvad si Melania, absolventa de.... nimic! Cica o sa aiba un rol "traditional" de prima doamna, precum a avut madam Regan, o sa redecoreze casa alba, sustina sotul... si cam atit...

 

Acum vad ca si voi ati scris acelasi lucru ...

 

Apropo, este pe net o poza cu Melania care sta culcata sexos, apetisant pe un pian si Trump este la pian, cu mainile pe clape. Si faceau astia misto in media si spuneau ca ce bine ca in Casa Alba sunt 5 piane, si fiecare aripa are cel putin cate unul ... ca sa nu duca lipsa nici unul de "musical closure" cu care sunt obisnuiti ... [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca putem da vine pe un singur grup ca a ajuns Trump presedinte. A fost o confluenta de factori si daca ignoram "big picture", nu e productiv deloc.

 

Si eu rezonez cu Letitia aici ...clasa politica ne-a oferit aaceste variante.

 

Este ingrozitor ca alegator, sa trebuiasca sa votezi "impotriva cuiva" si nu "pentru cineva".

 

Chair ma intreb daca se va schimba ceva in organizarea ambelor partide ... caci sa fim sinceri, si republican sa fii, eu nu cred ca este foarte usor de lucrat cu Trump ...Cine crede ca acum Trump Castigatorul se va schimba si va deveni un "manager" rezonabil si respectuos in charge, este naiv ...eu le doresc republicanilor sa le fie atat de imposibil delucrat cu el, sa le dea partidul peste cap, incat sa nu mai promoveze vreodata asemenea lideri vreodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta este o confuzie la nivel de individ cu care toti ne confruntam acum.

 

Rall spunea ca din punctul ei de vedere, da, asta este un deal breaker ...in afara de prietenii apropiati pe care ii mai re-evalueaza ...nu prea inteleg cum vine asta ? nui cumva este dublu-standard ? Adica celor pe care ii cunostem le mai dam o sansa, iar pe ceilalti nici nuiibagam inseama ?

 

E foarte usor de judecat oamenii ca o masa amorfa ... masa Trump, white rural americans, needucati, traditionalisti, se duc ca trurma la biserica si la bible study.

 

Eu am acum surpriza sa vad oameni din anturajul meu care isi justifica pozitia, ignorand tot ceea ce este ingrijorator la Trump. Ii cunosc de mult, din Romania si nu as fi zis vreodata ca pot tolera un asemenea candidat ...ei bine, nu numai ca l-au tolerat, dar il si promoveaza ...

 

Mai exista varianta in care cuplurile sunt divizate ... aici ce faci ? divortezi ?

Asa cum zice si Stefania, nu e politicos sa-l intrebi pe om ce salariu are si cu cine voteaza....

 

Mi s-ar parea aiurea sa divortezi pe motive de opinii politice diferite... [:-)))] mai ales daca toate celelalte aspecte ale unei casnicii merg bine 

Acum, la ce interes genereaza politica pe la noi (vorbesc de Ro) nu cred ca se mai cearta oamenii pe motive politice... dar va aduceti aminte de disputele dintre taberele FSN-partide istorice din anii '90.... atunci probbail s-au rupt multe prietenii vechi... la noi se certau pana si copiii in clasa, functie de tabara in care erau parintii (si automat aderau si ei, copiii) [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad protestele (la care am participat si am de gind sa merg la inaugurare si la marsul femeilor de a doua zi) ca pe o avertizare pentru guvern ca totusi drepturile cistigate cu greu in ultimii 50 de ani ramin pe loc.

 

Intr-o administratie unde Congresul, Presedintele si in curind Curtea Suprema vor fi controlate de catre un singur partid, trebuie sa existe o voce pentru minoritati...altfel sintem intr-o dictatura. 

 

Nu cred ca esti indreptatita inca sa militezi pentru ceva ce nu s-a intamplat ... se pare ca a scos multe pe gura si acum le-a temperat. Protestul asta se vede ca pe o negare a democratiei, ceea ce, sa fim sinceri cam asa este ... nu ai ce face, lumea l-a ales ...

Cultura americana spune ca trebuie sa il consideram "nevinovat" pana isi dovedeste intentiile ...

 

Daca insa apare stiri despre introducerea spre vot a unor legi care sa reduca din drepturile civile deja castigate, atunci DA ... orice fel de protest este indreptatit.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rall spunea ca din punctul ei de vedere, da, asta este un deal breaker ...in afara de prietenii apropiati pe care ii mai re-evalueaza ...nu prea inteleg cum vine asta ? nui cumva este dublu-standard ? Adica celor pe care ii cunostem le mai dam o sansa, iar pe ceilalti nici nuiibagam inseama ?

 

Bineinteles ca este un dublu standard, doar n-o sa-mi reneg tatal pentru ca uneori tinea cu Vadim, ca-i intelectual, ca ai vazut cate stie, ca tiganii etc.. O iau ca pe un defect, dar merg mai departe [:)]

 

Dar, asa cum s-a intamplat, cunostinta x cu care m-am vazut o singura data, posteaza poze cu o femeie (necunoscuta, mergand pe strada) si se intreaba oare nu i se rup pantalonii la ce fund mare are? Pai nu am absolut nici o jena in a intrerupe total relatiile. A intrebat de ce, i-am spus si cica, pai ce, ne stricam prietenia pt. atata lucru? Pai nu e nici prietenie si nici un lucru minor ce a facut (pentru mine)...

 

Si da, daca partenerul meu ar tine cu Trump si discursul lui, as fi tare deranjata si mi-as pune mari semne de intrebare. Nu cred ca m-as desparti (direct, si din motivul asta), dar as considera ca intre noi e o prapastie care va deveni evidenta in multe alte domenii si situatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum zice si Stefania, nu e politicos sa-l intrebi pe om ce salariu are si cu cine voteaza....

 

Mi s-ar parea aiurea sa divortezi pe motive de opinii politice diferite... [:-)))] mai ales daca toate celelalte aspecte ale unei casnicii merg bine 

Acum, la ce interes genereaza politica pe la noi (vorbesc de Ro) nu cred ca se mai cearta oamenii pe motive politice... dar va aduceti aminte de disputele dintre taberele FSN-partide istorice din anii '90.... atunci probbail s-au rupt multe prietenii vechi... la noi se certau pana si copiii in clasa, functie de tabara in care erau parintii (si automat aderau si ei, copiii) [fri]

 

Pai chestiile astea care nu se dscuta nu fac parte din political corectness-ul atat de blamat de catre cei care au votat cu Trump ???

 

Aiurea sa divortezi din motive politice ? Adica destramarea unor prietenii este validata dar despratirea de partener, nu ?

 

Apartenenta politica nu spune ceva despre tine ca om ? Ceva despre valorile dupa care te ghidezi, despre mentalitatea pe care o ai ? Dupa parerea mea, Trump a descatusat niste caracteristici umane (ura, rasism, aroganta) care nu au fost principale in comportamentul nostru de pana acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, Monica la mine, cand socializam  nu se discuta politica (si mai am o interdictie). 

Principiul e urmatorul: e dreptul fiecaruia sa voteze cu cine vrea, sa vada partea buna dintr-un program politic, o ideologie, un om - care mie nu imi place sau nu il suport. Alegerea politica a cuiva e de moment si nu il reprezinta ca om la modul general. Mai ales cand se intampla ca nicio optiune sa nu fie normala.

Acea alegere politica a votantului, a prietenului, a sotului, a cui vreti voi trebuie respectata fara a-l dispretui chiar daca este total opus de ce am vrea noi.

 

In fond viata nu e binara, nu e compusa doar din 0 si 1.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu vina clasei politice este ca și cum ai spune că este vina norilor pentru că plouă. Clasa politică va face mereu același lucru, va dori să ia puterea, cam cu orice preț. Și pentru asta va specula sau va crea curente, valuri pe care se vor ridica. Hai să ne amintim, când Bush a vrut invadarea Irak-ului, valul era puterea democrației americane, model planetar care trebuie să învingă. Când a ieșit apoi Obama președinte, era o dovadă a vederilor largi, democratice ale Americii, pentru ca acum curentul să se inverseze și să reînvie white supremacy.  Curentele astea sunt speculate/ create cu mult profesionalism de echipa care stă în spate și în față va fiadus omul potrivit să le promoveze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...