Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

Bineinteles ca este un dublu standard, doar n-o sa-mi reneg tatal pentru ca uneori tinea cu Vadim, ca-i intelectual, ca ai vazut cate stie, ca tiganii etc.. O iau ca pe un defect, dar merg mai departe [:)]

 

Dar, asa cum s-a intamplat, cunostinta x cu care m-am vazut o singura data, posteaza poze cu o femeie (necunoscuta, mergand pe strada) si se intreaba oare nu i se rup pantalonii la ce fund mare are? Pai nu am absolut nici o jena in a intrerupe total relatiile. A intrebat de ce, i-am spus si cica, pai ce, ne stricam prietenia pt. atata lucru? Pai nu e nici prietenie si nici un lucru minor ce a facut (pentru mine)...

 

Si da, daca partenerul meu ar tine cu Trump si discursul lui, as fi tare deranjata si mi-as pune mari semne de intrebare. Nu cred ca m-as desparti (direct, si din motivul asta), dar as considera ca intre noi e o prapastie care va deveni evidenta in multe alte domenii si situatii.

 

Da, iti impartasesc opinia, dar ma simt infiorator de ipocrita.

 

Normal ca e usor sa renunti la o persoana cu care nu ai mare lucru de impartit. Aceasta "relatie" face parte marea masa de alegatori, pe care de fapt nu ii cunoastem, dar ii dispretuim cu scarba.

 

Pe de alta parte - membrii de familie, partenerul de viata, prieteni apropiati cu care rezonezi in diverse aspecte ale vietii, ca sa realizezi ca in esenta de fapt, sunteti diferiti ...ii tolerezi si nici nu stiu daca iti permiti sa ii dispretuiesti, ca doar sunt ai tai.

 

Adica daca esti tolerant cu cei ce deja ii cunosti, de ce sa nu fii tolerant cu toti alegatorii ???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alegerea politica a cuiva e de moment si nu il reprezinta ca om la modul general. Mai ales cand se intampla ca nicio optiune sa nu fie normala.

Acea alegere politica a votantului, a prietenului, a sotului, a cui vreti voi trebuie respectata fara a-l dispretui chiar daca este total opus de ce am vrea noi.

 

Foarte interesanta remarca asta ...

 

Nu cumva ar trebui sa o aplicam tuturor, daca alegerile politice nu ne reprezinta, nu ne definesc ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai chestiile astea care nu se dscuta nu fac parte din political corectness-ul atat de blamat de catre cei care au votat cu Trump ???

 

Aiurea sa divortezi din motive politice ? Adica destramarea unor prietenii este validata dar despratirea de partener, nu ?

 

Apartenenta politica nu spune ceva despre tine ca om ? Ceva despre valorile dupa care te ghidezi, despre mentalitatea pe care o ai ? Dupa parerea mea, Trump a descatusat niste caracteristici umane (ura, rasism, aroganta) care nu au fost principale in comportamentul nostru de pana acum.

Corectitudinea politica este si trebuie sa ramana la nivel de institutii si de cei care ne conduc.

Ea a aparut tocmai  pentru apararea categoriilor sociale defavorizate.

Si ea trebuie sa se refere strict la relatia intre institutii si cetateni.

 

Noi oamenii intre noi ne ghidam dupa cenzura bunului simt, buna crestere, educatia toleranta, bunatate...

 

Cand corectitudinea politica devine extrema si se intinde intre relatiile banale dintre oameni se cheama piedica libertatii de gandire si de expresie.

 

Asa e si cu cei pe care ii cunosti si despre care cu regret ti-ai dat seama ca au votat cu Trump. S-au ascuns pentru a nu suporta dispretul si oprobiul public al celorlalti - si-au inhibat libertatea de expresie pentru a nu fii etichetati, ceea ce intr-o societate corecta nu nu ar trebui sa se intample.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Realizez ca aceasta speranta pe care o au simpatizantii lui Trump ca se va schimba ceva este de fapt o falsitate spusa FIX in acelasi spirit de corectitudine politica dispretuit si de Andacos.

Nu.ai inteles gresit!!!!!

 

Nu dispretuit si de andacos,folosit prea mult,oriunde,ca o uniformizare  a maselor,fara dreptul de a-ti spune parerea,pe principiul ca oricum se gaseste cineva atins de vorbele tale.

 

Eu oricum nu am prea mare problema de a-mi spune parerea,cred ca s-a vazut de-a lungul timpului si pe forum: [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca esti tolerant cu cei ce deja ii cunosti, de ce sa nu fii tolerant cu toti alegatorii ???

 

Ah, daca taica-mio ar fi tinut avid cu Vadim, adica sa si creada in "hai sa omoram toti tiganii", "sa dam ungurii afara din tara" si altele, da, probabil ar fi fost deal-breaker total. Sau, nu stiu sigur cat de total, dar ar fi scary cu siguranta [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce nu inteleg eu? S-a votat un mincinos SADEA care are un istoric de inselaciune, minciuna, frauda, etc iar lumea SPERA ca in sfera drepturilor civile nu se va schimba nimic cind el FIX pe asta a scontat. 

 

Adica el in campanie zice ca vrea sa interzica avortul si sa bage in puscarie femeile care fac avort iar eu trebuie sa SPER ca ce-a zs nu o sa se intimple.

 

Nu exista progresie aici, este un regres clar. 

Eu nu am afirmat niciodata ,niciunde ca sunt pro Trump!

 

Nu cunsoc America si politica ei atit de bine incit sa pot face afirmatii pro sua contra.

 

Ce cred insa e ca America a votat ce are nevoie in momentul asta.Ca e bine sau rau,ramine d evazut.

 

E extrem de simplist sa dai vina pe needucati,pe credinciosi sua mai stiu ce categorie pe  care intelectualitatea o dispretuieste,cauzele sunt altele .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corectitudinea politica este si trebuie sa ramana la nivel de institutii si de cei care ne conduc.

Ea a aparut tocmai  pentru apararea categoriilor sociale defavorizate.

Si ea trebuie sa se refere strict la relatia intre institutii si cetateni.

 

Noi oamenii intre noi ne ghidam dupa cenzura bunului simt, buna crestere, educatia toleranta, bunatate...

 

Cand corectitudinea politica devine extrema si se intinde intre relatiile banale dintre oameni se cheama piedica libertatii de gandire si de expresie.

 

.

Da,exact asa vad si eu corectitudinea asta,doar ca viviana a explocat mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da,exact asa vad si eu corectitudinea asta,doar ca viviana a explocat mai bine.

 

Eu nu inteleg asta ? 

 

Adica, eu ma pot duce la serviciu si spune colegei mele din Ghana, ciocul mai mic draga, zi merci ca ai un job aici, ca la voi acolo abia ati coborat din pom dar acum nu aveti ce manca ? Sau pot primi aceeasi remarca de la sefa mea, americanca pur sange ?

 

O persoana gay poate primi orice injurii pe strada, pentru ca alea sunt relatii intre oameni ???

 

Pfuuuu ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...