Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

Eu nu inteleg asta ? 

 

Adica, eu ma pot duce la serviciu si spune colegei mele din Ghana, ciocul mai mic draga, zi merci ca ai un job aici, ca la voi acolo abia ati coborat din pom dar acum nu aveti ce manca ? Sau pot primi aceeasi remarca de la sefa mea, americanca pur sange ?

 

O persoana gay poate primi orice injurii pe strada, pentru ca alea sunt relatii intre oameni ???

 

Pfuuuu ...

Nu, nu o sa se intample asa ceva pentru ca relatiile intre oameni se bazeaza pe cenzura bunului-simt, edcatie si toleranta.

 

Nu se bazeaza pe a-ti da drumul la gura si a spune orice magarii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Atunci ce sa cred ca exista respect doar datorita acestei corectitudini IMPUSE? (bineinteles ca nu am inteles de ce ai redus totul la bunul simt,restul le-ai ignorat complet) Ce societate e mai falsa si cit poti inghiti fasitatea?

 

La partea a doua nici nu mi-as bate capul,atita poti ,atita faci,nu?Si spune multe despre tine...(da,da stiu ca vei veni si vei spune ca au dus intentionat la extrem [:D])

 

Pe celelate le-am ignorat pt ca scriu de pe telefon, dar le-am luat in considerare.

 

Deci raspunsul tau, la "adevarul" meu este o insultă. Acum o sa replici ca "adevarul" meu era o insulta ...unde ajungem de aici ? Escaladam un conflict pana cand un judecator hotărăște care e de vina ...de regula, vina apartine celui ce incepe.

 

Daca dezvoltam cazul de mai sus, multe situații similare vor ajuge la judecata ...si o norma se va vedea necesara, o norma care sa definessca bunul simt, educatia ...etc. Norma este, ca partenerul de discutie trebuie tratat egal, chiar daca ai impresia ca nu e egal cu tine ...adica political correctness.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In SUA sunt o gramada de exemple, o gramada. In Romania, mai putin dar incepe si la noi. Daca as scrie o carte sau un articol in ziar: "Noaptea tiganilor" de exemplu as plati amenda. Ar trebui sa spun "Noaptea comunitatii rrome"

 

Poti da exemple concrete din SUA? 

 

Eu cred ca daca ai scrie un articol de ziar Intitulat "Noaptea țiganilor" in care ii disprețuiești, da, mi se pare corect sa plătești amenda. Dar daca articolul in sine are valoare jurnalistica si minoritatea respectiva este descrisă in termeni respectuoși, nepeiorativi, atunci înclin sa cred ca nu vei fi penalizata. 

 

Din cite stiu eu (poate voi aveti o alta experiența, mult mai blinda si fericita), negrii nu si-au dobindit drepturile in urma educației si bunului simt al populației ci in urma unor legi. Aceleași legi care interzic adresarea lor cu "nigger" sau pe românește "ciori". Pina sa intervină legea, inca populația asta plină de bun simt ii spinzura in copaci sau pe gard. Si vorbim de oameni care altminteri rupeau usa la biserica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am despărțit de un prieten în facultate, pe vremea mineriadelor din 1999  [:-)))]  [:-)))] . Mă rog, eram în faza de la început și mă curta destul de tare, dar când am început să discutăm despre mineri și el era de acord ca ei să vină la București și să dea jos guvernul, i-am dat papucii  [:-)))]  [:-)))] .

 

Daniela, cam tot in perioada aia si pe mine ma curtase unul care avea in cap doar "sange arian", rasa superioara alba, cum trebuie sa ne impotrivim invaziei liftelor din Europa de Est, Africa, Orient, fosta Iugoslavie (ca era in perioada bombardamentului Belgradului) etc , evrei, tigani etc  (ma rog, eu eram din Rasarit dar avand si sange maghiar si german, eram OK, sau poate facea si el o exceptie, nu am avut rabdare sa aflu, i-am dat repede cu flit). Aaaaa, si avea si treaba cu homosexualii - cu barbatii. Lesbienele, culmea, erau foarte bine, cu ele nu avea nici o problema [batcap] [batcap] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe celelate le-am ignorat pt ca scriu de pe telefon, dar le-am luat in considerare.

 

Deci raspunsul tau, la "adevarul" meu este o insultă. Acum o sa replici ca "adevarul" meu era o insulta ...unde ajungem de aici ? Escaladam un conflict pana cand un judecator hotărăște care e de vina ...de regula, vina apartine celui ce incepe.

 

Daca dezvoltam cazul de mai sus, multe situații similare vor ajuge la judecata ...si o norma se va vedea necesara, o norma care sa definessca bunul simt, educatia ...etc. Norma este, ca partenerul de discutie trebuie tratat egal, chiar daca ai impresia ca nu e egal cu tine ...adica political correctness.

Deci nu mi-ai raspuns la intrebare,de fapt ,asta face pentru tine acest politicaly correctnnes?Iti pune tie sua altuia ,frina la gura,cind de fapt tu gindesti altfel?

 

(eu nici nu ti-as raspunde tie ,personal, ca nu m-as cobori la un asemenea nivel mahalagist)

 

Cit crezi ca tine falsitatea asta?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Oamenii de langa Trump,

vicepresedinte Mike Pence, care impreuna cu posibilul ministru de externe Newt Gingrich considera ca homosexualismul se poate trata prin terapie. Da, traditionalistii crestini sunt pro cei doi, dar Gingrich spunea odata de fosta sotie ca nu putea fi prima doamna, deoarece nu era nici prea tanara, nici frumoasa si mai avea si cancer pe deasupra. Aici eu mi-as pune semnul intrebarii.

Sarah Palin care considera ca incalzirea globala e o mare minciuna. EU ma intreb ce viitor lasam noi copiilor nostri daca nu luam atitudine acum?

Ben Carson care considera ca piramidele au fost construite ca silozuri de cereale. 

Rick Perry sustinator al micsorarii taxelor sau chiar eliminarea lor. A fost guvernator in Texas, iar acum datorita politicii lui, Texas are probleme mari cu sistemul de invatamant si in general cu mecanismele sigurantei sociale

Steve Bannon care detine Braitbart Madia news, sustinator infocat al conspiratiei, iar site-ul lui fiind razpunzator pt multe minciuni grotesti privind conspiratiile.

 

 

daca , crezi ca Ben Carson e un prost, care vb aiurea inseamna ca chiar nu stii cine e Ben Carson...si mai multe nu am de spus...ca e deja ridiculos sa spui asa ceva despre un om de calitatea lui Ben Carson..

 

Rick Perry daca ar fi fost un guvernator sa duca statul Texas de rapa nu ar mai fii fost ales si reales de atitiea ori. A adus joburi si companii in Texas. In timpul lui statul asta a fost daca nu pe primul loc , cel putin pe primele locuri ca cel mai favorabil stat...ceea ce imi spuen ca R. Perry e un f bun conducator si ia decizii bune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eh, cum era vorba aia a romanului "spune-mi cu cine te insotesti, ca sa iti spun cine esti". Ipocrizie sau nu, corectitudine politica sau nu , bun simt sau nu, eu una nu vreau sa ma insotesc/socializez/sa fiu in relatii de prietenie sau macar amicitie cu persoane rasiste, homofobe, misogine, xenofobe, care se considera superioare pentru ca sunt de o anumita culoare, nationalitate, rasa, religie, orientare sexuala... Faca/discute ce or vrea, dar nu in gasca mea;
Pai xenofobii, misoginii crezi ca au o placuta pe frunte si se recomanda asa ? Ei cred ca sunt corecți, ca actioneaza conform bunului LOR simț ... tu poate ii interpretezi diferit. Uite unii cred ca homosexualitatea se trateaza si cei vizati, ar fi de bun simț, sa se duca la doctor ..

 

Ce faci daca "bunul tau simt" nu coincide cu cel al Vivianei ? Nu mai vorbesti cu ea pe forum ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce nu inteleg eu? S-a votat un mincinos SADEA care are un istoric de inselaciune, minciuna, frauda, etc iar lumea SPERA ca in sfera drepturilor civile nu se va schimba nimic cind el FIX pe asta a scontat. 

 

Adica el in campanie zice ca vrea sa interzica avortul si sa bage in puscarie femeile care fac avort iar eu trebuie sa SPER ca ce-a zs nu o sa se intimple.

 

Nu exista progresie aici, este un regres clar. 

 

antmil... am o intrebare. Pe aici, pe la Realitatea TV s-a perindat un nene, Orasel. Fugit in State in '60 si acum era in stuff-ul lui Trump. A zis ca acea replica cu avortul a fost interpretata gresit, in sensul ca nu ar dori interzicerea avortului, ci ca avortul sa nu fie facut pe banii statului. O fi ceva adevar in asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca Viviana (scuze Viviana, te luam exemplu aici) considera ca cei vizati in exemplul tau ar fi cazul sa mearga la doctor, sigur nu o invit la mine in casa, pentru ca nu am chef sa strice petrecerea trimitandu-mi prietenii din aceasta categorie "sa se caute" . Iar pe forum, da, pot alege sa nu vorbesc cu ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Din cite stiu eu (poate voi aveti o alta experiența, mult mai blinda si fericita), negrii nu si-au dobindit drepturile in urma educației si bunului simt al populației ci in urma unor legi. Aceleași legi care interzic adresarea lor cu "nigger" sau pe românește "ciori". Pina sa intervină legea, inca populația asta plină de bun simt ii spinzura in copaci sau pe gard. Si vorbim de oameni care altminteri rupeau usa la biserica.

O lege iti poate impune cum te comporti,insa nu-ti poate impune cum si ce sa simti.

 

Ce vreau sa spun,sa nu las loc d einterpretare,este ca legea te tempereaza ,sa spun asa,la suprafata,insa ce simti tu ...iese la iveala mai devreme sua mai tirziu,cu sau fara lege.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...