Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

 

 

Deci nu mi-ai raspuns la intrebare,de fapt ,asta face pentru tine acest politicaly correctnnes?Iti pune tie sua altuia ,frina la gura,cind de fapt tu gindesti altfel? (eu nici nu ti-as raspunde tie ,personal, ca nu m-as cobori la un asemenea nivel mahalagist) Cit crezi ca tine falsitatea asta?

 

Continui sa ma jignesti ...din bun simți, banuiesc.

 

Iar eu continui sa iti raspund ...Politically Correctness-ul defineste termenii de  bun simț, educatie, empatie, general valabili pentru toata lumea ... si in timp, in generatii, ele devin firesti si modeleaza gandirea oamenilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deci nu mi-ai raspuns la intrebare,de fapt ,asta face pentru tine acest politicaly correctnnes?Iti pune tie sua altuia ,frina la gura,cind de fapt tu gindesti altfel?

 

(eu nici nu ti-as raspunde tie ,personal, ca nu m-as cobori la un asemenea nivel mahalagist)

 

Cit crezi ca tine falsitatea asta?

 

Deci e mai ok ca o persoană să spună ”cioară”, dacă așa gândește, ca să nu mai existe ”această falsitate”?

 

Eu cred că interpretați greșit political corectness. După mine political corectness înseamnă să nu-l jignești pe celălalt, să nu te consideri superior lui. Într-o discuție poți combate idei, dar nu poți combate categorii. Nu văd că asta m-ar văduvi de ceva anume, faptul că nu trebuie să-l jignesc pe cel din fața mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Iar eu continui sa iti raspund ...Politically Correctness-ul defineste termenii de  bun simț, educatie, empatie, general valabili pentru toata lumea ... si in timp, in generatii, ele devin firesti si modeleaza gandirea oamenilor.

Ignor prima parte ca nu stiu cine si ce jigneste,era un exemplu pe care l-ai dat (cu nesimtirea si prostia mea)ca sa-ti sustii teoriile,sau?

 

Pai in acest caz vorbim de acelasi lucru,doar ca tu le adunci sub conceptul lui politically corecctness,eu le vad ca parte din fiecare,la pachet cu firea si caraterul individului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Continui sa ma jignesti ...din bun simți, banuiesc.

 

Iar eu continui sa iti raspund ...Politically Correctness-ul defineste termenii de  bun simț, educatie, empatie, general valabili pentru toata lumea ... si in timp, in generatii, ele devin firesti si modeleaza gandirea oamenilor.

Nu prea.

Poate, poate, pe cei de "cenzura care vine din bun-simt", de educatie partial, iar de empatie nici vorba - ar fi si culmea sa vina o ideologie si sa-ti spuna cum sa te identifici afectiv cu o alta persoana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am acum surpriza sa vad oameni din anturajul meu care isi justifica pozitia, ignorand tot ceea ce este ingrijorator la Trump. Ii cunosc de mult, din Romania si nu as fi zis vreodata ca pot tolera un asemenea candidat ...ei bine, nu numai ca l-au tolerat, dar il si promoveaza ...

 

iar eu cind am spus ca e multa lume care il voteaza si au justificari pt votul lor, nu m-ai crezut...sau ai crezut ca "doar "crestinii sunt gica-contra.

 

a fost votat nu ca le-a placut trump la nebunie...si toata politica propusa de el, sau ca trump e perfect...dar au gasit cateva puncte de vedere comune, si mai ales  nu au mai vrut "un Clinton " la putere.

 

iar daca Bernie nu era sapat de democrati si de clinton...poate ar mai fi avut ceva sanse...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca , crezi ca Ben Carson e un prost, care vb aiurea inseamna ca chiar nu stii cine e Ben Carson...si mai multe nu am de spus...ca e deja ridiculos sa spui asa ceva despre un om de calitatea lui Ben Carson..

 

Nu pot sa cred ca spui asta.

Uite cateva aberatii spuse de dl. Carson: https://thinkprogress.org/13-ridiculous-things-ben-carson-actually-believes-8ac626927019#.fd2nx4aew

 

Printre altele ca:

- el a demonstrat ca TOTI oamenii ALEG sa devina gay, pt. ca el stie cazuri de oameni hetero care au devenit gay in inchisoare

- femeile duc un "razboi interior"

- un american ce crede in religia islamica nu poate fi niciodata presedinte USA

- campusurile colegiilor trebuie monitorizate pt. discursuri politice liberale

- Obamacare e cel mai rau lucru de la sclavagism incoace (?!?!)

 

etc etc

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci e mai ok ca o persoană să spună ”cioară”, dacă așa gândește, ca să nu mai existe ”această falsitate”?

 

Eu cred că interpretați greșit political corectness. După mine political corectness înseamnă să nu-l jignești pe celălalt, să nu te consideri superior lui. Într-o discuție poți combate idei, dar nu poți combate categorii. Nu văd că asta m-ar văduvi de ceva anume, faptul că nu trebuie să-l jignesc pe cel din fața mea.

Da, pentru ca intelegem diferit termenii si ne raportam diferit la ei.

Pentru mine tot ce ai spus tu acolo se cheama educatie si cei 7 ani de acasa.

 

Edit: ma refer la al doilea paragraf.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu mi-ai raspuns la intrebare,de fapt ,asta face pentru tine acest politicaly correctnnes?Iti pune tie sua altuia ,frina la gura,cind de fapt tu gindesti altfel?

 

(eu nici nu ti-as raspunde tie ,personal, ca nu m-as cobori la un asemenea nivel mahalagist)

 

Cit crezi ca tine falsitatea asta?

 

Dar regulile de bun simt ce fac? Adica de copii ni se explica cum trebuie sa ne purtam cu cei din jur, reguli de politete, nu injuri pe cel care te-a enervat, nu lovesti pe ce care iti creste tensiunea, "take the high road". Dar se aplica doar la cei pe care ii consideram egalii nostri? 

 

Si de ce falsitate? O societate in care fiecare actioneaza in momentul de frustrare dupa cum il taie capul sau insitinctul primal e o societate salbatica in care oamenii ajung sa fie agresivi din instinct de auto aparare, dai tu primul ca sa nu de-a altul inainte. Dar intr-o societate de genul asta cei fortosi au mai mult de zis decat cei inteligenti, si in loc de evolutie o sa avem o stagnare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...