Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

Eu incep sa inteleg de fapt fenomenul..incet-incet (ca na, mintea mea e mai pe "slow").

 

Cind discutam despre PC fiecare intelegem altceva. Eu ma refer la probleme mult mai mari pe cind unii se lovesc de chestii mult mai mici si pe undeva incep sa le dau dreptate.

 

In opinia mea, situatiile expuse in exemplele Vivianei (pom de Craciun, ustoroi, etc.),  gasesc ca un om cu adevarat educat in spiritul egalitatii si al incluziunii (nu stiu daca asta e chiar cuvint), poate gestiona situatia cu tact si intelegere. Adica, maninca X usturoi zilnic si impute bucataria si cubicle, trebuie sa existe o rezolvare pacifista. 

 

Insa, educatia si cei 7 ani de acasa pe care incercam sa sprijinim argumentul parca nu este chiar asa solida. Daca mincatul usturoiului unui X ne irita atit de mult incit sa ne compromitem moral prin alegerile facute pe ascuns in cabina de vot si nu putem gestiona civilizat si cu tact, nu poate insemna decit ca acea educatie este doar o spoiala, un invelis subtire de poleiala, o naframa extrem de subtire sub care clocoteste adevarata fata...cea care nu poate fi educata sub nici  o forma.

 

Daca la nervi reusesti sa spui "m-a enervat tiganul ala" si nu "m-a enervat nesimtitul ala ca mi-a zgiriat masina", sau "m-a enervat proasta aia care mi-a stricat raportul" inseamna ca in mod constant persoana invinuita nu a fost privita decit prin prisma rasei nici gind prin prisma competentelor sau talentelor sau personalitatii. Mama educatiei nu poate dezradacina faptul ca nu putem privi mai departe de rasa, sex, orientare sexuala. Nici doctoratele nu ne scapa de asa ceva si un vot pentru Trump atunci explica perfect starea natiunii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Scuzati-ma daca irit retine sensibile, insa pe romaneste, pestele de la cap se impute.

 

Cind chief strategist numeste femeile liberale "a group of dykes", atunci exista o problema. Cind chief strategist considera ca femeile care folosesc contraceptie au trasaturile uritite, exista o problema. 

 

Probabil ca sensibilitatile mele sint la un nivel neacceptabil...atunci cind mame si sotii accepta cu ochii inchisi sa fie "grabbed by the pussy", atunci un epitet ici colo nu prea mai conteaza...PC be damned! Ca femei, trebuie sa ne stim locul in societate, nu? In spatele sotului, fara acces la contraceptie sa nu cumva sa ne treaca prin cap ca totusi avem valoare in societate mai mult decit "breeding machines". 

 

Edit sa adaug: nimeni nu cred ca nu ar avea intelegere pentru doar o remarca nelalocul ei, poate chiar scoasa din context...insa cind in mod repetat de-a lungul anilor o persoana continua sa desconsidere si sa jigneasca, nu mai cred ca exista prea multe circumstante atenuante...iti poti face o idee despre cum gindeste persoana respectiva si actionezi ca atare. Sa accepti acest comportament cind NU ESTI OBLIGAT arata o erodare a principiilor si a valorilor morale (vorbesc de societatea in care traiesc eu). 

 

http://bipartisanreport.com/2016/11/14/steve-bannon-to-liberal-women-you-are-all-a-bunch-of-dykes-audio/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, am inteles ce vrei sa spui si ti-am inteles opinia. M-ai facut sa inteleg opinia si frustrarea tuturor.

Acuma, daca este posibil sa incerci si tu sa intelegi punctul meu de vedere.

 

Nu iti pot da un raspuns pentru ca nu il stiu. Si nu cred ca il stie nimeni. Inca. Nici macar cei cu tuse ingrosate. Care in momentul de fata se simt inselati pentru ca au pierdut alegerile. 

Trump nu poate aboli tot CP decat asa prin vorbe. Pentru ca CP nu este decat o ideologie care schimba cuvinte si moduri de adresare intre persoane si intre grupuri diverse si cam ce am scris mai sus.

Exista drepturile omului, Constitutie, legi care reglementeaza toate astea, exista diverse forme de educatie prin toleranta in scoli - spun asta de nu stiu cate pagini. CP e doar bomboana de pe tort. Homofobia, discriminarea, rasismul sunt fenomene sociale si nu pot fi stopate doar prin inlocuire de cuvinte si "nu spun ce gandesc ca sa nu jignesc" .

Dar asta nu inseamna nici pe departe ca gata e liber la jigniri si manifestari de ura (asa cum s-a extrapolat in discutie)  pentru ca ele sunt reglementate prin alte forme in interiorul societatii.

 

 

Dar, dupa cum am mai spus viata nu e binara formata din 0 si 1. Sunt o multime de cifre intre.

 

Trump a avut discursuri cu accente xenofobe, sexiste, discriminatorii, etc dar asta nu inseamna ca cei care l-au votat sunt la fel. Nu inseamna ca: "rezultă că pentru votanții lui expresiile misogine, rasiste, xenofobe nu sunt o problemă: inseamna doar ca votantii lui au dat o mai mare atentie  altor promisiuni populiste din campanie, ca sunt pur si simplu antiClinton, antidemocrati. Ca cei 8 ani le-au ajuns. 

 

mi se pare incorect ca o masa intreaga de votanti Trump sa fie etichetata de masa Clinton, in conditiile in care votantii lui Trump nu au fost ascultati si nu au fost intrebati de ce au facut alegerea asta. Nu merge cu exemplul Michelle - ca ea e singura care a avut curajul sa-si sustina opinia si a primit si primeste in continuare ironii. Sunt sigura ca pe aici sunt multi anti Clinton, dar nu au niciun interes sa intre in malaxor.

 

Trebuie sa intelegi ca nu sunt nici analist politic, nici filosof, nici expert in psihologia maselor, nici sociolog am doar niste pareri. Bune, gresite habar nu am. Pareri prin care eu incerc sa explic, sa-mi explic niste fenomene cu ajutorul altor pareri. De aceea am dat niste exemple oarecare, aleatorii. 

Dar cand fraze se interpreteaza in fel si chip, cand intelesuri sunt supradimensionate nu cred ca putem continua un dialog corect.

 

Nu ma opun ideilor nimanui, le citesc cu placere si le gandesc dupa, pentru ca de la fiecare am ceva de invatat dar e posibil sa ma situez  in opozitie cu cei care incearca sa demonteze puncte de vedere apeland la reactii afective.

eu nu am inteles ce ai vrut sa spui prin malaxor.   faptul ca unii nu au curajul sa isi spuna  opinia spune multe despre ei dar pentru ca este un singur participant care nu e de acord cu obiectul discutiei , ce se poarta pe argumente si contraargumente , fara injurii decat propriile victimizari,  ar trebui sa se renunte la discutie sau sa fim de acord cu el ca e singur?!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil, chiar nu intelegi? degeaba, degeaba, te sfortezi, degeaba ai dreptate, degeaba te indignezi si vrei sa fie ca tine, degeaba pui linkuri si slogane, realitatea e alta.  Societatea e intr-un impas, e ceva ce nu a mers, ceva ce nu convine. Ceva ce trebuie schimbat.

 

Ce anume? Nici macar istoricii nu stiu.

 

Stii Trump e lebada neagra. Cunosti teoria lebedei negre?

 

"Teoria evenimentelor de tip Lebada Neagra e o metafora folosita pentru descrierea unui eveniment neasteptat (pentru observator), ce are un impact major, si care, dupa aparitia sa, este rationalizat retrospectiv.

 

Teoria a fost propusa de Nassim Nicholas Taleb si serveste la explicarea:

– rolului disproportionat al evenimentelor rare, cu impact major si greu de prezis ce depasesc limitele asteptarilor normale in istorie, stiinta, finante si tehnologie.

– imposibilitatii calcularii probabilitatii evenimentelor rare cu ajutorul metodelor stiintifice (datorita probabilitatilor mici).

– prejudecatilor psihologice, individuale si colective, ce ne fac sa devenim ignoranti fata de incertitudine si de rolul masiv al evenimentelor istorice rare.

Spre deosebire de problemele filozofice de tip „lebada neagra”, aceasta teorie se refera la evenimentele neasteptate ce au consecinte si impact major, si care au un rol dominant in istorie. Aceste evenimente extreme, atunci cand sunt privite colectiv, au roluri mult mai importante decat evenimentele normale.

 

Pentru un eveniment rar, neprevizibil si cu efecte pozitive, se foloseste termenul de Lebada Alba.  

Termenul de Lebada Gri se foloseste in cazul evenimentelor a caror efecte ce pot fi prevazute pana la un anumit punct ( spre deosebire de efectele Lebedei Negre ce sunt imposibil de prevazut ), dar a caror aparitie este improbabila.

.....

In New York Times, Taleb declara:

„Ceea ce numim Lebada Neagra e un eveniment ce are urmatoarele trei atribute:

Mai intai, este o extrema, se gaseste in exteriorul asteptarilor normale, deoarece nimic din trecut nu poate indica, in mod convingator, posibilitatea aparitiei sale. In al doilea rand, produce un „impact” extrem. Iar in al treilea rand, in ciuda statutului  de eveniment extrem, natura umana ne face sa producem explicatiile necesare justificarii aparitiei sale doar dupa aparitia sa, facand evenimentul sa para previzibil si explicabil.

 

http://www.descopera.org/teoria-lebedei-negre/

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil, chiar nu intelegi? degeaba, degeaba, te sfortezi, degeaba ai dreptate, degeaba te indignezi si vrei sa fie ca tine, degeaba pui linkuri si slogane, realitatea e alta.  Societatea e intr-un impas, e ceva ce nu a mers, ceva ce nu convine. Ceva ce trebuie schimbat.

 

Ce anume? Nici macar istoricii nu stiu.

 

Stii Trump e lebada neagra. Cunosti teoria lebedei negre?

 

"Teoria evenimentelor de tip Lebada Neagra e o metafora folosita pentru descrierea unui eveniment neasteptat (pentru observator), ce are un impact major, si care, dupa aparitia sa, este rationalizat retrospectiv.

 

Teoria a fost propusa de Nassim Nicholas Taleb si serveste la explicarea:

– rolului disproportionat al evenimentelor rare, cu impact major si greu de prezis ce depasesc limitele asteptarilor normale in istorie, stiinta, finante si tehnologie.

– imposibilitatii calcularii probabilitatii evenimentelor rare cu ajutorul metodelor stiintifice (datorita probabilitatilor mici).

– prejudecatilor psihologice, individuale si colective, ce ne fac sa devenim ignoranti fata de incertitudine si de rolul masiv al evenimentelor istorice rare.

Spre deosebire de problemele filozofice de tip „lebada neagra”, aceasta teorie se refera la evenimentele neasteptate ce au consecinte si impact major, si care au un rol dominant in istorie. Aceste evenimente extreme, atunci cand sunt privite colectiv, au roluri mult mai importante decat evenimentele normale.

 

Pentru un eveniment rar, neprevizibil si cu efecte pozitive, se foloseste termenul de Lebada Alba.  

Termenul de Lebada Gri se foloseste in cazul evenimentelor a caror efecte ce pot fi prevazute pana la un anumit punct ( spre deosebire de efectele Lebedei Negre ce sunt imposibil de prevazut ), dar a caror aparitie este improbabila.

.....

In New York Times, Taleb declara:

„Ceea ce numim Lebada Neagra e un eveniment ce are urmatoarele trei atribute:

Mai intai, este o extrema, se gaseste in exteriorul asteptarilor normale, deoarece nimic din trecut nu poate indica, in mod convingator, posibilitatea aparitiei sale. In al doilea rand, produce un „impact” extrem. Iar in al treilea rand, in ciuda statutului  de eveniment extrem, natura umana ne face sa producem explicatiile necesare justificarii aparitiei sale doar dupa aparitia sa, facand evenimentul sa para previzibil si explicabil.

 

http://www.descopera.org/teoria-lebedei-negre/

 

Stiu exact ce inseamna lebada neagra...nu-i nevoie de explicatii lungi.

 

Insa in ciuda incercarilor de a justifica niste alegeri personale care compromit orice fel de principii morale, nu reusesti sa ai un argument clar...este doar o ascundere dupa deget care urmeaza FIX principul corectitudinii politice.

 

Realitatea este una singura insa lentila prin care privim o privim este diferita. Revenim la spoiala de educatie...adevarul este ca sintem asa uriti precum ne-am ales conducatorii si vrem sa dezlantuim si mai mult monstrul din suflet insa nu vrem responsabilitatea care vine la pachet. 

 

Vrem sa avem libertatea de a jigni, denigra, si opresa insa nu vrem sa fim numiti rasisti si xenofobi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am inteles ce ai vrut sa spui prin malaxor.   faptul ca unii nu au curajul sa isi spuna  opinia spune multe despre ei dar pentru ca este un singur participant care nu e de acord cu obiectul discutiei , ce se poarta pe argumente si contraargumente , fara injurii decat propriile victimizari,  ar trebui sa se renunte la discutie sau sa fim de acord cu el ca e singur?!

Nu. Chiar ultimele propozitii ma uluiesc prin interpretarea pe care ai putut sa le-o dai.

 

Am vrut sa spun ca unii cititori sunt sigur contra Clinton si pro Trump dar nu au avut niciun interes sa se expuna. Nu are nicio legatura cu curajul opiniei. Ci cu self-preservation. De ce sa-si bata cuie-n pantofi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti vorba Mai tarziu decat niciodata... EU caut  sa Inteleg de ce ? Si Mai ales de ce Trump?  de ce au votat un comportament misogin, un vocabular vulgar, si de ce cred ca asta le va aduce copiilor lor o viata Mai buna...sau poate cer eu  prea mult,  nici macar nu se gandesc la copii deocamdata. 

 

https://m.youtube.com/watch?v=2NPPE6a7mSI

 

Fara cuvinte...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti vorba Mai tarziu decat niciodata... EU caut  sa Inteleg de ce ? Si Mai ales de ce Trump?  de ce au votat un comportament misogin, un vocabular vulgar, si de ce cred ca asta le va aduce copiilor lor o viata Mai buna...sau poate cer eu  prea mult,  nici macar nu se gandesc la copii deocamdata. 

 

https://m.youtube.com/watch?v=2NPPE6a7mSI

 

Fara cuvinte...

Ma indoiesc ca ai sa gasesti raspunsul pe un forum de romani, unde nimeni nu a votat cu Trump, plus numai voi cei ce traiti acolo stiti cit de cit dedesupturile vietii politice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...