Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

Stiti vorba Mai tarziu decat niciodata... EU caut  sa Inteleg de ce ? Si Mai ales de ce Trump?  de ce au votat un comportament misogin, un vocabular vulgar, si de ce cred ca asta le va aduce copiilor lor o viata Mai buna...sau poate cer eu  prea mult,  nici macar nu se gandesc la copii deocamdata. 

 

https://m.youtube.com/watch?v=2NPPE6a7mSI

 

Fara cuvinte...

 

He's not running to be a Pope....  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Antmil, chiar nu intelegi? degeaba, degeaba, te sfortezi, degeaba ai dreptate, degeaba te indignezi si vrei sa fie ca tine, degeaba pui linkuri si slogane, realitatea e alta.  Societatea e intr-un impas, e ceva ce nu a mers, ceva ce nu convine. Ceva ce trebuie schimbat.

 

Ce anume? Nici macar istoricii nu stiu.

 

Stii Trump e lebada neagra. Cunosti teoria lebedei negre?

 

"Teoria evenimentelor de tip Lebada Neagra e o metafora folosita pentru descrierea unui eveniment neasteptat (pentru observator), ce are un impact major, si care, dupa aparitia sa, este rationalizat retrospectiv

Cred ca toti si pro si impotriva am inteles ca s-a vrut schimbare! Intelesesem noi de la  Englezi si avansarea extremei dreapta in sondaje, in toata lumea! Dar toti am vazut ca in lume s-au intamplat atatea, iar aportul americanilor n-a fost insignifiant. Solutiile nu se gasesc de azi pe maine, si cand e vorba de multe popoare sa colaboreze este si mai greu.  Cand confortul celor care o duceau mai bine a fost zdruncinat, au reactionat. Si pe cine se razbuna? Pe cei mai slabi decat ei!

 

Ce eu personal nu inteleg si nu-mi da pace, e ca alternativa e mai rea decat ce era inainte. Nu vreau sa fiu pasiva cum lumea devine mai urata, iar copiii mei vor trai acele timpuri. 

 

Eu mi-as dori sa ca Trump sa fie un succes, si accept cu drag o replica " ai batut campii fiind contra lui", dar stiu ca nu va fi asa, pt ca nu poti sa transformi ceva in bine cand tu promovezi ce e mai urat! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista acesti cititori, de ce oare nu au interes sa-si explice alegerea ? In definitiv, Trump a castigat, ei au castigat, de ce prefera sa nu se expună? Stiu ca raspunsul va fi "nu stiu" si te cred ...dar imi dau voie sa speculez, ca exista un motiv mai solid decat "n-am timp" pentru care nu intra in debate.

Acelasi lucru s-a intamplat la alegeri ...polurile au fost false, pentru ca oamenii nu au spus ce intenții au. Fenomen fara precedent pana acum ...

 

Generalizez cu buna știință. ..cand votezi cu Trump, înseamnă ca dintre cei doi (proști ) candidați, il alegi pe cel care te reprezintă cel mai tare. Cand spun "reprezintă" inseamna global, ca valori pe care le promovează, ca atitudine pe care o afiseaza ca lider, ca planuri pe care le explică pe limba tuturor, ca mod in care livreaza un mesaj.

 

Mi se pare o scuza atat de schioapa explicatia "nu sunt de acord cu comportamentul lui Trump" sau "nu ma deranjeaza", eu l-am votat pentru ca sunt impotriva Clintonilor ...ok, inteleg ca nici unul nu place, dar atunci il alegi pe cel mai bun dintre nebuni ...daca judecata unora a fost ca pachetul Trump este mai bun decat pachetul Clinton, atunci se identifica cu tot ce vine in acest pachet ...

 

Daca atitudinea lui Trump (dominanta, aroganta, nerespectuasa "because I'm smart" - spus in campanie by the way) nu deranjează, inseamna ca i-o validezi. Daca mesajele jignitoare nu te deranjeaza, inseamna ca i le validezi. Daca modul in care isi trateaza oponentii nu deranjeaza, iar este o validare. Da, nu inseamba ca alegatorii lui vor actiona asa, dar inseamna ca il validează, se identifica cu el si il scot in fata ca sa ii reprezinte.

 

Bigotii, xenofobii, arogantii, misoginii nu se definesc numai prin comportament. Faptul ca valideaza aceste mentalități, adica nu ii deranjeaza, ii pune pe aceeasi treaptă cu cei ce le pun in practică. Maine, cand un coleg, un amic va harasa o femeie, poate nu vor fi de acord, dar nu ii va deranja, nu vor lua atitudine.

 

Nu este normal sa nu te deranjeze comportamente extremiste, numai pentru ca tu nu esti victima lor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia nu, nu caut raspunsuri aici, doar am vrut sa impartasesc cu voi un profil de votant Trump... Probabil ca Mai sunt si altele ....Dar asta ar fi o mica explicatie . Pentru ca nu vor sa vada mai departe de curtea proprie, judeca oamenii exact ca la ei in sat. probabil  ca femeia asta nu numai ca a votat cu el, dar are si portretul lui pe perete...

in bula mea desi multora Trump le ar rotunji portofelele si conturile, nu l au votat..pentru ca aici exista si umanitate si decenta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katy, eu cred ca explicatiile trebuie cautate printre cei ce acum 4 ani au votat democrat si acum s-au "inrosit" ... eu am descoperit oameni la serviciu, in functii sus puse, care au votat Trump. Am descoperit prieteni romani care au votat Trump.

 

Restaurantul "Harmony", cel mai mare restaurant romanesc din Queens a votat Trump si a primit peste 100 de likes pe FB ...banuiesc ca aceste likes sunt locale, oameni rezidenti in NY, un stat democrat, albastru inchis.

 

Astia sunt cei care ar trebui "intelesi" ...si speculez ca astia sunt cei care nu vor sa dea explicatii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, eu cred ca lumea nu voteaza pentru ca are principii, valori, etica, ci doar pentru cred ca lor le va fi mai bine, mai cald, etc. Adica la modul egoist si ingust. E destul sa vezi ochi dati peste cap cu "copilul meu nu vorbeste si nu aude vorbindu-se urit" si aprigi sustinatori de un papitzoi vulgar si provocator.

 

Pe de alta parte, Trump se prezenta oarecum in afara sistemului si a promis muuuult bine la multa lume necajita. Saracii uu vazut in el pe cineva care-i baga in seama.

Cei cu bani il vad ca pe unul de-al lor care nu va lua masuri impotriva, sa creasca taxele, sa puna legislatie care sa apere muncitorii, etc. 

Faptul ca Trump vine din afara, lumea isi face sperante ca va fi altfel decit cu politicieni experimentati. (eu cred ca se inseala amarnic si ca mai mare prostie nu se putea face, dar asta este). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci lumea crede ca lor le va fi mai bine cu un lider arogant, bigot, misogin, chiar daca nu apreciaza atitudinile astea ? Inseamna ca se văd in barcă si nu le pasa ca alții o sa ramana in apa. Nu ti se pare atunci ca e logic sa-i consideram pe toti din barca, aroganti, bigoti, misogini ???

 

Cat despre al doilea argument, inteleg ca cei cu bani si fara alte valori, au vazut in Trump un "mai bine" ...dar cei ca noi, middle class, care avem ceva potential in a înțelege in ce se materializeaza promisiunile lui, astia de ce l-au votat ? Presa a explicat pana la sufocare ce gogoși vinde Trump.

 

Uite barbata-meu de ex nu a votat si il admir pentru asta. Are o scarba viscerala pt Clinton, si-a dorit schimbare si ...nu s-a putut identifica cu Trump. Pentru ca planurile lui economice nu i s-au parut reale si nu i-a putut valida atitudinea de lider.

A vrut, s-a uitat pana la refuz pe Fox 5 ...si la final a spus ca nu poate vota cu nici unul dintre ei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca tot Mapamondul traieste asa intr-o speranta. Nimic nu e sigur.

 

Cei care l-au votat spera sa nu fie dezamagiti.

 

Cei ce nu l-au votat, spera ca Trump sa nu faca prea mult rau.

 

Presa, spera si e incantata cand Trump mai apare la TV cu un ton mai calm ...

 

Europa spera ca deciziile lui Trump sa nu o destabilizeze prea tare.

 

Rusia spera ca prietenia cu Trump sa ii dea aripi.

 

Emigrantii spera ca masurile lui Trump sa nu ii afecteze pe ei.

 

Gay People spera ca Trump sa nu le anuleze drepturile primite de la Obama.

 

Parca toata lumea simte pericolul, vede bolovanul deasupra capului si spera sa nu il loveasca pe el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, nu stiu cu cine a votat clasa de mijloc. Nu stiu nici ce identifici tu "middleclass". 

 

Mai este un alt aspect, unii au o bucurie ascunsa de a vedea ca altora le e mai rau, Asculta si tu putin ce spun unii despre emigranti si ai sa te ingrozesti pur si simplu. Nu cred ca aveti mai mult de 2 milioane de banditi proaspat intrati in State si care fac nereguli. Acei imigranti au venit toti pentru o viata mai buna sau o viata libera, ca toti care se gasesc acum la voi. Si acum multi se bucura ca amaritii astia vor fi dati afara. Ca sa plece unde ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...