Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

uite ce se spunea despre Reagan in '80:

 

“I am scared that if Ronald Reagan gets into office, we are going to see more of the Ku Klux Klan and a resurgence of the Nazi Party,” Coretta Scott King said in November, 1980.

 

“I’m afraid things are going to blow sky high during this next term,” a nursing student said.

He’s a “nitwit,” added a Democrat. “He’s shallow, superficial and frightening,” one of that year’s historic numbers of “undecideds” insisted.

 

Ronald Reagan “seems not to relish complexity and subtlety,”...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a_alinta este o expresie, o banala expresie a limbii romane care inseamna a fi luat la bani marunti, a fi barfit, a i se cere socoteala.

cuie - a-si bate singur cuie in pantofi, in talpi = a-si face greutati fara sa fie cazul.

si tu asta vezi in acest subiect?  faptul ca fiecare isi expune opinia si este intrebat de ce o are si fiecare vine cu argumente inseamna a fi luat la bani marunti, a fi barfit , a i se cere socoteala?  

 

mi se pare absolut normal  sa nu intri intr-o discute care nu iti aduce nimic , nimeni nu e obligat sa se expuna dar nu consider ca intri intr-un malaxor daca iti sustii ideile pana la capat ci doar intr-o discutie in contradictoriu in care sunt mai multi de o parte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si asta tot Trump supporter ...

 

A man punched a woman in the face at a popular French restaurant in Brooklyn after she expressed disappointment about the election of President-elect Donald Trump, according to reports from restaurant staff and witnesses.

 

http://www.huffingtonpost.com/entry/a-male-trump-supporter-punched-a-woman-eating-dinner-in-the-face_us_582b2c86e4b060adb5704c25

 

 e cazul sa ne obisnuim sau sa ne controlam comportamentul  asta in caz ca vrem sa ramanem cu toate oasele la locul lor.

 

Nu degeaba spuneam inainte de aroganta!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca nu ai auzit nu inseamna ca nu exista. Dar mesajul transmis de Trump in campanie electorala a fost auzit si de oameni care au genul asta de prejudecati fie ca iti place sau nu. Si rezultatul a fost ca acum oamenii de genul asta isi permit sa isi expuna ideile in aceste note, fapt care pana acum a fost prevenit de civilizarea discursului public prin impunerea discursului politically correct.

 

 

da, mai sunt si exceptii de ambele parti  dar nu putem generaliza.

deci poate am fost eu norocoasa, ca nu am intilnit albi rasisti...de aproape 20 de ani de cind sunt in America?

 

 

suporterii lui trump, sunt la fel de diversi ca si suporterii lui H....chiar nu inteleg care e problema...si ce se discuta aici?

 

http://www.usatoday.com/pages/interactives/trump-nation/#/?_k=0irkmw

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista acesti cititori, de ce oare nu au interes sa-si explice alegerea ? In definitiv, Trump a castigat, ei au castigat, de ce prefera sa nu se expună? Stiu ca raspunsul va fi "nu stiu" si te cred ...dar imi dau voie sa speculez, ca exista un motiv mai solid decat "n-am timp" pentru care nu intra in debate.

Acelasi lucru s-a intamplat la alegeri ...polurile au fost false, pentru ca oamenii nu au spus ce intenții au. Fenomen fara precedent pana acum ...

Poate ca sondajele au fost falsificate sa descurajeze un anumit tip de alegator. Se practica.

 

De ce nu-si explica alegatorii lui Trump alegerea? Probabil sustinatorii lui HC sunt prea vehementi si nu vor sa intre in polemica cu ei.

Daca le spune ca sunt destule femei la varful politicii in: Germania care conduce UE, la FMI, Premierul Marii Britanii, posibil ca in Franta sa ajunga Marile Le Pen  si ca e normal sa mai fie si un barbat sa nu ajungem in matriarhat, voi feministele o sa spuneti ca sunt idei misogine. [:)]

 

De multe ori electoratul voteaza cu cei care sunt considerati outsideri ca sa sanctioneze puterea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si tu asta vezi in acest subiect?  faptul ca fiecare isi expune opinia si este intrebat de ce o are si fiecare vine cu argumente inseamna a fi luat la bani marunti, a fi barfit , a i se cere socoteala?  

 

mi se pare absolut normal  sa nu intri intr-o discute care nu iti aduce nimic , nimeni nu e obligat sa se expuna dar nu consider ca intri intr-un malaxor daca iti sustii ideile pana la capat ci doar intr-o discutie in contradictoriu in care sunt mai multi de o parte.

 

Recunosc ca nu inteleg interpretarile si conexiunile pe care le faci.   Deci spun pas discutiei cu tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite ce se spunea despre Reagan in '80:

 

“I am scared that if Ronald Reagan gets into office, we are going to see more of the Ku Klux Klan and a resurgence of the Nazi Party,” Coretta Scott King said in November, 1980.

 

“I’m afraid things are going to blow sky high during this next term,” a nursing student said.

He’s a “nitwit,” added a Democrat. “He’s shallow, superficial and frightening,” one of that year’s historic numbers of “undecideds” insisted.

 

Ronald Reagan “seems not to relish complexity and subtlety,”...

Michelle nu stiu daca ai ajuns pana la finalul articolului, eu da!

 

History is not destiny. And Reagan had both a lighter touch than Mr. Trump, and eight years’ experience as governor of California. Still, history is full of shifts and surprises. Mr. Trump must be a healer and unite America, as he tried doing in his victory speech. If he fails, the checks and balances that sometimes help crusading ideologues become effective leaders can ultimately impose a necessary gridlock.

When asked about conservatives’ frustration with him, Reagan kindly insisted it was only a “very few” critics. He said: “There are some people who think that you should, on principle, jump off the cliff with the flag flying if you can’t get everything you want.” Reagan recalled that “If I found when I was governor that I could not get 100 percent of what I asked for, I took 80 percent.” So far, Mr. Trump, the political amateur and sputtering demagogue, has lacked Reagan’s magnanimity or his flexibility. Can the reality-show star turned president-elect mimic the actor turned president?

 

http://www.nytimes.com/interactive/projects/cp/opinion/election-night-2016/the-example-of-ronald-reagan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca sondajele au fost falsificate sa descurajeze un anumit tip de alegator. Se practica.

 

De ce nu-si explica alegatorii lui Trump alegerea? Probabil sustinatorii lui HC sunt prea vehementi si nu vor sa intre in polemica cu ei.

Daca le spune ca sunt destule femei la varful politicii in: Germania care conduce UE, la FMI, Premierul Marii Britanii, posibil ca in Franta sa ajunga Marile Le Pen  si ca e normal sa mai fie si un barbat sa nu ajungem in matriarhat, voi feministele o sa spuneti ca sunt idei misogine. [:)]

 

De multe ori electoratul voteaza cu cei care sunt considerati outsideri ca sa sanctioneze puterea.

 

cateva explicatii:

https://www.theguardian.com/us-news/2016/nov/09/why-did-people-vote-for-donald-trump-us-voters-explain

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...