Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

Michelle nu stiu daca ai ajuns pana la finalul articolului, eu da!

 

History is not destiny. And Reagan had both a lighter touch than Mr. Trump, and eight years’ experience as governor of California.

http://www.nytimes.com/interactive/projects/cp/opinion/election-night-2016/the-example-of-ronald-reagan

 

ba da, am citit pana la sf....si da a fost guvernator si tot se spune ade el ca nu capabil, ca nu are experienta...ca nu this, ca nu that...

 

fiecare presedinte a avut  critici la adresa lui, unele mai apocaliptice ca altele...si s-a dovedit ca nu a fost chiar asa.

 

 

nu inteleg ce vor suporterii lui H. cand e capitol inchis...get over!...

si aceeasi replica as fi avut-o si pt suporterii lui trump daca ar fi pierdut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu v-am dat un link la un articol scris de un roman din america om de presa, deci se presupune ca e informat.

 

Il cunosc pe Dl. Culian inca de pe vremea cind cinta...nu scria. New York Magazin este un ziar extrem de usor si slab informat cu vreo 10 pasi in urma la ceea ce se intimpla.

Nu cred ca ii pot conferi chiar pozitita de "jurnalist".

 

Pe vremuri "vechi" citeam si compilam stirile pentru Romanian Voice TV (30 de minute de televiziune romanesca pe postul public) intr-un impuls de patriotism in negurile college-ului...cunosc diaspora new-yorkeza mai mult decit mi-as dori. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

81% din evangelicals christians l-au votat pe Trump.

Daca cititi cu atentie, motivele sint aproape cuvint cu cuvint din pledoariile lui Michelle...s-a votat cum scrie la biserica in anumite grupuri. Problema e mai complexa si chiar merita aprofundata....insa da, s-a votat impotriva rationamentului logic si impotriva oricarei ratiuni. Indiferent de calitatea candidatului.

 

Daca am sta strimb si am judeca gresit, sa zicem ca Trump ar fi fost un om obisnuit (fara popularitate si fara avere) cite dintre participantele la discutie pot spune ca un asa tip de om ar fi extrem de imbratisat si primit in cercul intim de prieteni? Este un om pe care sa il suporti zilnic sau este cineva pe care l-ai evita politicos si te-ai feri sa stai in lift singura cu el?

 

“Their deepest desires may be enacted into laws — or hated laws repealed. Their prayers were answered — by electing a rude, crude and morally unacceptable nonbeliever,” Hartford Seminary professor Scott Thumma, who studies megachurches and nondenominational evangelical churches, wrote in an email. “I have interacted with a few evangelicals since the election … and every one of them were proud and happy to have had a part in Trump’s election — not exactly because of who Trump is, but what he stood for.”

 

 

https://www.washingtonpost.com/news/acts-of-faith/wp/2016/11/15/hopeful-and-relieved-evangelicals-see-trumps-win-as-their-own/?tid=sm_fb

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adica?

 

Nu stiu de ce a spus Antmil ca i se pare extrem de trist, dar si mie mi se pare la fel.

 

 

Pe mine temerile acelea de la 12 ani m-au modelat ca om. Teama de poluare si efectele ei devastatoare m-a facut sa fiu constienta de realitate, sa inchid becurile dupa mine, sa fiu atenta cu apa si sa ii atentionez pe altii, sa nu arunc pe jos, sa folosesc mereu sacose de panza, sa refolosesc etc. Sunt minore, dar atat puteam face la varsta respectiva, si m-au modelat, pe mine si pe multi din jur (prin exemplu).

 

Daca as fi spus pff, las ca are grija Dumnezeu sa-mi fie bine (?!), da, consider ca ar fi fost trist.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg ce vor suporterii lui H. cand e capitol inchis...get over!...

si aceeasi replica as fi avut-o si pt suporterii lui trump daca ar fi pierdut.

 

Cu asta sunt de acord, alegerile au avut o concluzie si nu mai e nimic rational de facut decat sa astepti sa vezi rezultatul guvernarii Trump. 

Dar sa te astepti ca cei care au votat impotriva lui sa creada dintr-o data ca el este fara pata e naiv. Nimic din ceea ce a zis nu poate fi luat inapoi, si declaratiile lui au pus gaz pe un foc care era aproape stins. Ignorand spectrul urat al rasismului, misoginiei si al lipsei de bun simt in general nu vom ajunge la o societate mai buna.

 

Ok, suporteri Trump si-au spus parerea, au obtinut rezultatul dorit, acum hai sa lucram impreuna sa scoatem din nou in afara normalitatii discursurile extremiste. Pentru ca extremismul pare sa se imprastie ca incendiile de vara si cu cat "intelegem" genul asta de abordari cu atat mai rau o sa ne fie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca sondajele au fost falsificate sa descurajeze un anumit tip de alegator. Se practica.

 

De ce nu-si explica alegatorii lui Trump alegerea? Probabil sustinatorii lui HC sunt prea vehementi si nu vor sa intre in polemica cu ei.

Daca le spune ca sunt destule femei la varful politicii in: Germania care conduce UE, la FMI, Premierul Marii Britanii, posibil ca in Franta sa ajunga Marile Le Pen  si ca e normal sa mai fie si un barbat sa nu ajungem in matriarhat, voi feministele o sa spuneti ca sunt idei misogine. [:)]

 

De multe ori electoratul voteaza cu cei care sunt considerati outsideri ca sa sanctioneze puterea.

 

De curiozitate care este procentul de reprezentare care ar fi considerat corect? Si de ce conteaza sexul celui care te reprezinta politic? Deciziile nu se iau cu sexul.

 

Apropo, avand in vedere glumele despre barbatii care gandesc cu "celalalt creier" oare e safe sa-i consideram valizi la candidatura? :)

 

Disclamer: Ultimul paragraf este o gluma, a nu se considera parerea mea despre capacitatile cognitive ale barbatilor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce a spus Antmil ca i se pare extrem de trist, dar si mie mi se pare la fel.

 

 

Pe mine temerile acelea de la 12 ani m-au modelat ca om. Teama de poluare si efectele ei devastatoare m-a facut sa fiu constienta de realitate, sa inchid becurile dupa mine, sa fiu atenta cu apa si sa ii atentionez pe altii, sa nu arunc pe jos, sa folosesc mereu sacose de panza, sa refolosesc etc. Sunt minore, dar atat puteam face la varsta respectiva, si m-au modelat, pe mine si pe multi din jur (prin exemplu).

 

Daca as fi spus pff, las ca are grija Dumnezeu sa-mi fie bine (?!), da, consider ca ar fi fost trist.

 

rall trec peste faptul ca iar se aduce in discutie familia mea, si mai ales copilul meu  de 12-13 ani.

 

 

eu la 12 ani nu aveam nici o grija...ma bucuram de viata chiar daca traiam in communism.

 

parintii mei m-au ocrotit si m-au ingrijit si iubit incit sa nu isi lase amprente prea adinci uratenia acelor vremuri si sa imi fringa visurile adolescentei (considera faptul ca sunt nascuta in '70).

 

si da, am stat la cozi, si am mers la parade cu orele...si mi-am vazut tatal la un pas sa faca inchisoare pt o piine, dar parintii mei m-au invatat sa vad si partea buna a vremurilor.

 

iar crestiin fiind, indifferent de ce vremuri voi apuca, speranta si increderea in Dumenzeu nu mi le va lua nimeni...iar asta ii doresc si copilului meu.

 

sa traiesti in frica ba de bombe, ba ca se topesc ghetari, ori nu stiu ce boala...ori ca oamenii se rascoala...sau sa privesti cu optimism in viitor, aleg a 2-a varianta.

 

daca fiul meu nu traieste in frica, asta nu inseamna ca nu e modelat frumos pt societate, ca nu are grija de mediu inconjurator, de oamenii de linga el, de societate in general.

 

si noi conservam cit se poate de mult....pungile le foloseam si  refoloseam si le uscam pana sa se dea legea...la lumina si apa mereu am facut restrictie (la mine nu sta o lumina aprinsa cind cineva nu e in acea camera)...si am strins si gunoaie dupa altii...

 

deci chiar nu vad relevanta mesajului si mentiunea voastra ca ,copilul meu e trist, avind  incredere in Dumnezeu...si implicarea lui in aceasta discutie. ori intra si el in categoria suporterilor: rasisti, sexisti ...homophobi...???

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rall trec peste faptul ca iar se aduce in discutie familia mea, si mai ales copilul meu  de 12-13 ani.

 

Ai dorit sa afli de ce (ni) se pare trist iar eu am raspuns vorbind STRICT despre mine ca pre-adolescent, la varsta de 12-14 ani. Nu am vorbit deloc de W.

 

PS: eu nu am spus ca W ar fi trist (nu cred asta), ci situatia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...