Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • Administrators

Tu crezi ca bunul simț este suficient ca oamenii sa se trateze intre ei la fel ? 

Pai bunul simt este relativ ...ceea ce tie ti se pare o mitocanie, mie mi se pare un adevar. 

Adevarul este ca eu te consider  cam nesimțită si in unele domenii, de-a dreptul proasta ...si acum mi-o si permit sa ti-o spun ...tu ce crezi ? Si cum rezolvam disputa, daca nu suntem de acord ?

 

Buflea, citind mesajul tau de mai sus l-am interpretat ca pe un exemplu la afirmatia pe care o faci mai sus, ca bun simtul este relativ.  Totusi, modul tau de exprimare poate sa lase loc si la interpretari de atac la persoana.  Cine citeste mai pe fuga are impresia ca o ataci pe andacos.

 

De aceea, te rog pe viitor sa folosesti emoticoane sau sa specifici mai clar ca este un exemplu ca sa evitam tensiuni nenecesare.  Multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, citind mesajul tau de mai sus l-am interpretat ca pe un exemplu la afirmatia pe care o faci mai sus, ca bun simtul este relativ.  Totusi, modul tau de exprimare poate sa lase loc si la interpretari de atac la persoana.  Cine citeste mai pe fuga are impresia ca o ataci pe andacos.

 

De aceea, te rog pe viitor sa folosesti emoticoane sau sa specifici mai clar ca este un exemplu ca sa evitam tensiuni nenecesare.  Multumesc.

 

Da, sigur ca a fost un exemplu ... am incercat sa las a se intelege din context ca este un exemplu ...

 

Banuiesc ca Andacos m-a raportat ca fiind un atac la persoana [:)] , ceea ce dovedeste exact ce am vrut sa demonstrez si despre care am si scris ...ca bunul simt, care pentru unii este adevar, pentru altii poate fi perceput ca pe o insulta, mai ales cand este vizata persoana proprie. Nu numai asta, dar metoda agresiva de comunicare, fara cenzura PC, poate deranja atat de tare, incat conversatia escaladeaza in conflict si riposte din ce in ce mai agresive ... in relatia mea cu Andacos, urmatoarele ei mesaje (pe care eu nu le-am raportat [:)] ) nu sunt prea "sugar coated" desi poate reprezinta adevarata ei parere despre mine ...

 

Am si spus in urmatorul meu mesaj ca pe baza bunul simt se ajunge la judecator [:-)))]  ...si uitati-va unde am ajuns eu si Andacos ?

Nu stiu daca trebuie sa imi fie rusine, dar mor de ras ...

 

Extrapoland, exact ce s-a intamplat intre mine si Andacos, s-a intamplat intre Trump si alegatori ... varianta lui este ca a spus lucrurilor pe nume, asa ca si mine ... jumatate de electoral a interpretat aceste adevaruri ca pe insulte si instigare la ura ... cealalta jumatate a apreciat lipsa de PC.

De aceea adevarurile lui Trump despre femei, au fost interpretate de ceilalti ca o dovada de misoginie ... adevarul lui despre mexicani a devenit xenofobie ... etc, etc, etc. Adevarul meu despre Andacos, a devenit "atac la persoana". [:)]

 

 

Ambele situatii dau nastere la conflicte, intre cei ce dialogheaza, intre cei ce rezoneaza cu o parte sau alta ... ceea ce dovedeste ca nu este un mod eficient de a dialoga (daca ma refer numai la mine si andacos), sau de a te conecta cu oamenii, daca ne referim la o tara si presedintele ei.

 

P.S. Eu scriu mult de pe telefon, unde este extrem, extrem de incomod sa mai folosesc si emoticoane ...mai ales cand formatarea textului este o provocare [:)]  ... dar mi s-a parut ca mi-am facut foarte clara intentia, cand am "atacat" ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, citind mesajul tau de mai sus l-am interpretat ca pe un exemplu la afirmatia pe care o faci mai sus, ca bun simtul este relativ.  Totusi, modul tau de exprimare poate sa lase loc si la interpretari de atac la persoana.  Cine citeste mai pe fuga are impresia ca o ataci pe andacos.

 

De aceea, te rog pe viitor sa folosesti emoticoane sau sa specifici mai clar ca este un exemplu ca sa evitam tensiuni nenecesare.  Multumesc.

 

Pentru cine a urmarit discutia, a fost mai mult decit limpede ca Buflea nu a atacat in nici un fel persoana lui Andacos...a fost doar un exemplu de cum o discutie netemperata poate degenera in conflict. Insa, da, gasesc extrem de ironic faptul ca cineva (cine a raportat) a gasit fraza respectiva deranjanta avind in vedere ideile vehiculate in context. 

 

Nu cred ca Buflea in toata desfasurarea ei pe forum s-a comportat vreodata verbal in acesti termeni...din nou, cine a raportat asa ceva, daca ar fi urmarit evolutia Buflei, nu cred ca ar fi interpretat in alt fel decit ironie fraza subliniata. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar e posibil să nu fi raportat nimeni, caz în care Admin doar a citit și și-a făcut datoria de moderator. Eu am apreciat mesajul, e echilibrat, exact ce aștept de la un moderator.

 

Eu apreciez mesajul Adminului daca a fost scris in urma unei raportari ... pentru ca "cineva" a considerat ca este atacat si a solicitat ajutorul unui judecator, care nu putea sa taca din gura ...trebuia sa dea o rezolutie conflictului ...rezolutie cu care sunt de acord. [flo2]

 

Daca insa remarca lui vine in calitate de cititor, atunci nu il apreciez, pentru ca mi-am facut foarte clara intentia si nici nu am escaladat atunci cand Andacos m-a jignit in urmatoarele ei mesaje ... doar i-am atras atentia ca o face.

 

Na, ca am editat de doua ori ca sa pun emoticoane [flo2]  [flo2] [flo2]  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gluma ta a atras replici pe masura, mai ales continuarea glumei.

 

Tie nu ti se pare dramatic pt ca nu crezi in schimbarea climei. Nici copiii nostri nu sunt speriati de incalzirea globala, dar invata ca e ceva serios si ca e nevoie ca toti sa contribuim la a avea grija de pamant. E normal sa-i invatam cat de importanta e clima, si de aceea sunt zone atat de diferite, datorita climei. Clima face ca anumite animale si plante sa traiasca in Australia, altele in Africa si asa mai departe.In afara de protectia speciilor, mai e vorba si de resursele naturii, care se imputinesc odata cu schimbarea climei, iar asta va duce la mai multa saracie si lupte intre oameni.

Nu stau toata ziua in fata parlamentului si protestez, dar cand apare o ocazie asa uriasa si 196de tari pica de acord, e clar ca e un succes. Schimbarile nu se vad de la luna la luna, ci dupa ani! De ce sa dam cu piciorul posibilitatii de a lua atitudine? 

Nu e de ajuns sa ne adunam doar gunoiul, pamantul are nevoie de mai mult!

 

Aud des persoane in RO care se plang de poluare, ca nu vad pedalatul o solutie datorita poluarii. Atunci cand apare o sansa, har sa n-o pierdem! E nevoie de actiune nu doar vorbe goale! Le datoram copiilor nostri un viitor sigur si frumos!

 

inca un exemplu ca nu mai poti sa spui nimic... a fost spus ca fapt divers si mai mult in gluma,ca de acum treb sa ma duc cu traistile la cumparaturi...si cum am facut afirmatiile astea ..gata, eu si copilul meu suntem marcati ca nu ne ingrijim de clima, natura...mediu...etc.

 

stefanya, chill ! nu distrug planeta! nu am nevoie de teoria climei si la virsta mea de 46 de ani am invatat cite ceva despre mediul inconjurator...si cred eu, ca am facut ceva pt protectia lui.

 

madanic, deci am nevoie cam de 8 plase. mersi pt sfat (nu o spun la misto) chiar nu stiam cite plase treb sa car dupa mine.

 

relax everybody...is not the end of the world!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...