Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

Pai nici promisiunea avortului nu mai este ce a fost ...

 

Cel putin vineri, la "60 min" nu ave de gand sa faca nimic impotriva avortului ... a spus cu gura lui, in problema avortului nu ma bag. Las la latitudinea statelor sa managerieze asta.

 

Acum de vineri si pana in ianuarie, multe se pot schimba ...

Eu nu l-as lua asa usor. Eu nu chiar il vad inofensiv deloc...din contra, are potential urias de distrugere.

 

Sa fim condusi de un om care nu citeste (prin propria admisie nu a citit nici o carte in viata lui) cu un ego fragil (tremura la orice tweet) si cu o sleahta de corupti in jurul lui, nu ma vad pe o traiectorie buna. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Sa fim condusi de un om care nu citeste (prin propria admisie nu a citit nici o carte in viata lui)

 

Sa nu ma credeti nebuna, dar asta este cel mai scary lucru pe care l-am citit despre Trump.

Nu pot sa inteleg ce s-a intamplat, cum a ajuns omul asta presedinte. Mintea mea, logica mea nu pot cuprinde paradigma asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citeam in articolul din "The Guardian" despre motivatiile celor care au votat cu Trump. Un motiv apare cam la toti cei intervievati: spera ca Trump sa "make America great again". Nu-i deranjeaza cuvintele "tari" din campanie, ei spun ca prefera pe Trump  cu "ce-i in gusa si-n capusa" decit pe Hillary care "nu e sincera". Nu-i intereseaza avorturile si drepturile homosexualilor.

 

Credeti ca daca le-ar pune cineva intrebarea românilor ar spune ceva foarte diferit? Eu imi amintesc acum citiva ani ce discutii inflacarate erau pe forum cind o fata fara resurse indraznea sa spuna ca nu vrea sa tina sarcina. Au fost discutii pina si in cazul unei fetite insarcinata, violata de unchiul ei.

 

Parerea mea e ca oamenii iau in seama numai o parte din promisiunile unui candidat, doar acea parte cu care sint de acord, iar restul le trece pe linga ureche. Sau spera ca acel lucru cu care nu sint de acord sa nu fie aplicat. Exemplu concret: ascult promisiunile candidatilor la presedintie de la anul - sint lucruri la care ader si altele care nu-mi plac. Cele negative sint mai putine in numar dar importante pentru mine. Si atunci cu cine votez? Cel mai probabil, in apropierea alegerilor, candidatii vor face niste propuneri atit de generale si lipsite de continut incit fiecare va intelege ce va vrea si va alege fie in functie de partid, fie ca-i va place mutra candidatului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si acum vreau sa o intreb pe Michellina si pe cei care rezoneaza cu Trump dar nu vor sa se expuna ...

 

Cum puteti crede intr-o persoana care suna atat de promitator in termeni generali ... vorbeste in superlative - women are terrific, emigrants are extraordinary people, Clinton is so smart, America will be great  ...si cand intra in amanunte, incepe o fraza spunand ceva si pana sa o termine, neaga ce a spus la inceputul ei ?

 

Michellino, ce incredere poti avea in el ca lider, cand se contrazice atat de repede si atat de des ???

 

 

Zidul devine gard

 

"Repeal" Obamacare devine "work" on Obamacare

 

Clinton in puscarie devine no interest.

 

Clean the lobbyiest devine clean few of them

 

Elections are rigged devine "in some parts are rigged".

 

O sa ajungem sa consideram ca Trump este un presedinte de succes pentru ca NU face nimic din ce a amenintat in campanie.

 

pt mine daca face doar 10% din ce a promis e mai mult si mai bine decit 100% cat ar fi facut H.

 

...si acum sa curga voturile negative...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

pt mine daca face doar 10% din ce a promis e mai mult si mai bine decit 100% cat ar fi facut H. ...si acum sa curga voturile negative...

 

Replica asta ma face sa cred ca nici nu ai ascultat discursul lui Hillary ...sau ca nu ai incredere in ea.

 

Si revin la intrebare, ce te face sa ai chiar si 10% incredere in Trump, care isi schimba promisiunile de la interviu la interviu ...si sa ai 0% incredre in Hillary ? 

 

Si poate asta e raspunsul ...jumatate din Americani au avut ceva incredere in planurile, dovedit volatile, ale lui Trump ...si 0% incredere in strategia Clinton. Cum poate un candidat care isi schimba declaratiile de la o zi la alta, sa câștige "ceva" din încrederea electoratului ramane inca un subiect de studiu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt mine daca face doar 10% din ce a promis e mai mult si mai bine decit 100% cat ar fi facut H.

 

...si acum sa curga voturile negative...

 

Adica pleci din start cu idea ca HC nu ar fi facut nimic bun pentru tine ?  [batcap]

 

Sper sa ne spui in 4 ani (daca ramine mutzulachi in functie) daca viata ta e mai buna. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citeam in articolul din "The Guardian" despre motivatiile celor care au votat cu Trump. Un motiv apare cam la toti cei intervievati: spera ca Trump sa "make America great again". Nu-i deranjeaza cuvintele "tari" din campanie, ei spun ca prefera pe Trump  cu "ce-i in gusa si-n capusa" decit pe Hillary care "nu e sincera". Nu-i intereseaza avorturile si drepturile homosexualilor.

 

Credeti ca daca le-ar pune cineva intrebarea românilor ar spune ceva foarte diferit? Eu imi amintesc acum citiva ani ce discutii inflacarate erau pe forum cind o fata fara resurse indraznea sa spuna ca nu vrea sa tina sarcina. Au fost discutii pina si in cazul unei fetite insarcinata, violata de unchiul ei.

 

Parerea mea e ca oamenii iau in seama numai o parte din promisiunile unui candidat, doar acea parte cu care sint de acord, iar restul le trece pe linga ureche. Sau spera ca acel lucru cu care nu sint de acord sa nu fie aplicat. Exemplu concret: ascult promisiunile candidatilor la presedintie de la anul - sint lucruri la care ader si altele care nu-mi plac. Cele negative sint mai putine in numar dar importante pentru mine. Si atunci cu cine votez? Cel mai probabil, in apropierea alegerilor, candidatii vor face niste propuneri atit de generale si lipsite de continut incit fiecare va intelege ce va vrea si va alege fie in functie de partid, fie ca-i va place mutra candidatului.

Cred ca asta a fost un atu in campania lui Trump. Abstractul afirmatiei "Make America great again" a permis ca fiecare sa-si imagineze cum va fii great. Pentru unii a fost o America fara gay marriage si Planned Parenthood, pentru altii a fost o America fara emigranti,  pentru altii a fost o America fara musulmani,  pentru altii a fost o America fara negrii, iar pentru altii a fost o america fara Obama Care, cu taxe loose si fara implicare internationala. 

Problema e ca Trump nu poate face decat o parte din astea si nu fara lash-back de la aia 50% care nu l-au votat, si cum nu e prost de loc o va scalda cu schimbarile astea.

Experienta ii va invata pe votantii lui ca nu tot ce se revarsa din gura unui candidat e real, si ca e bine sa analizezi cu atentie ce se zice. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...