Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

Rall, e pe bune chestia aia? Pai fie-mea are in grupa cu copilas negru, pe care il cheama Traian chiar! Daca o sa aiba asa ceva cum o sa se simta copilasul ala? Cine o fi aprobat ma asa manuale?

Si revenind, buflea, madanic, ant si restul fetelor, are voie presedintele sa stea altundeva in afara de Casa Alba, sau la Camp David? Are voie sa aiba alte venituri in afara de salariu? Are voie sa detina afaceri?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si daca raspunsul corect este ca niciunul nu este intrusul? Iau 10 puncte?

Poate e un test care sa-i invete pe copii exact asta: niciunii nu suntem intrusi pe acest pamant si avem drepturi egle indiferent ca suntem albi negri sau girafe.

 

Da, da, stiu sunt o idealista  ca pot sa interpretez atfel intr-o lume atat de logica impartita in alb si negru, intre poza din stanga si poza din dreapta intre girafa si un copil de culoare.

Cand interpretam o situatie o facem clar subiectiv. In functie de ce credem sau vrem sa sustinem, cautam acea explicatie care se potriveste cu ceea ce gandim.

 

Nu e nevoie de o astfel de poza sa explici copiilor ca nu conteaza cum aratam. De ex o poza cu mai multi copii de diferite nationalitati si un dinozaur, ar avea mai mult efect pozitiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"MESAJ OFICIAL
Dragi copii, parinti si profesori, 
Testul de stiinte la care faceti referire nu si-a propus, in niciun caz, sa promoveze ura sau discriminarea de niciun fel. Scopul testului era de a permite copiilor sa isi exerseze capacitatea de a observa diferentele. Admitem ca alegerea termenului ”intrus„, un termen folosit des in jocurile pentru copii, a fost una nefericita si ne cerem scuze tuturor pe aceasta cale. Va asiguram ca vom remedia aceasta scapare si ca noi, inclusiv in calitate de parinti, sprijinim toleranta si condamnam discriminarile de orice fel"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, nu-i obilgatoriu pentru presedinte sa locuiasca la Casa Alba. Asa cum nu este obligatoriu nici sa isi arate tax return si nici sa nu aiba afaceri particulare. Insa pina acum, majoritatea presedintilor au luat aminte sa nu violeze legi etice (cu privire la resedinte, taxe, afaceri) si au luat toate masurile pentru transparenta si responsabilitate in fata alegatorilor.

 

A fost destul ca cineva sa zica ca nu-i obigatoriu, asa ca mergem inainte calcind in picioare orice etica profesionala, traditie si transparenta. Daca putem sa o facem murdar, de ce am face-o curat? Asta este directia momentului...de ce sa ne comportam civilizat si corect cind putem sa ne comportam despotic? Nu ne obilga legea. Este doar masura de bun simt!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bbc.com/news/magazine-29765623

Am sa-l urmaresc si eu.

 

Eu am citit pe un alt site ca asta s-a intamplat intre 1850 si 1950. Bine, nu ca ar schimba cu mult situatia, dar parca '70 mi se pare prea recent pt o tara ca Elvetia

 

 

Nu ma mir...In Elvetia, femeile au obtinut drept de vot in 1971. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bbc.com/news/magazine-29765623

Am sa-l urmaresc si eu.

 

Eu am citit pe un alt site ca asta s-a intamplat intre 1850 si 1950. Bine, nu ca ar schimba cu mult situatia, dar parca '70 mi se pare prea recent pt o tara ca Elvetia

Asa e, in 70 au fost vreo 2 cazuri izolate. S-a mai discutat despre articolul asta nu demult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sud africa albii sunt momentan cei foarte discriminati. De la atacuri pana la angajare. Evident istoria e de vina dar nici ei nu par mai breji decat albii pe vremuri. E ochi pentru ochi doar ca scot ochii unor oameni nevinovati. 

 

Despre Trump nu am comentarii, pur si simplu sunt fara cuvinte ca asa maimutoi poate fi luat in serios.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sud africa albii sunt momentan cei foarte discriminati. De la atacuri pana la angajare. Evident istoria e de vina dar nici ei nu par mai breji decat albii pe vremuri. E ochi pentru ochi doar ca scot ochii unor oameni nevinovati. 

 

 

 

Ranile unor politici de segregare in trecut nu se vindeca asa de usor si se transmit de-a lungul generatiilor, din pacate, dupa cum clar se vede. 

 

Cei care au dat si beneficiat de un regim trecut sint acum oale si ulcele, insa cei de acum sint lasati cu cioburile sparte in brate...e important cum mergem inainte, dar se pare ca mergem inapoi. Frustrarile sint mari de ambele parti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...