Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

 

 

Tot exemplul asta l-a dat si Stepfania ,doar ca ea a spus ca fetusul era deja mort,medicii asteptind nu stiu ce aprobare ,ca s apoata interveni,ceea ce a dus la decesul mamei. In cazul in care fetusul era deja mort,cred ca nu era nevoie de absolut nciio aprobare pentru avort.

 

eu am retinut cazul de atunci cand s-a intamplat, si l-am scris din amintite, de aceea nu L-am relatat corect. Dar acum a pus Darkbendis link-ul cu cazul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici macar cu sarcina vecinei, bunicii, mamei, surorii etc nu ar avea de-a face. Fiecare sa decida pentru propria persoana, nu pentru altii!

 

Hai mai ca eu am bagat putina ironie - amara of, of -- si tu ai luat-o litera cu litera:) Nici vecina, nici mama nici bunica:)  Chiar ai fost funny  [flo2]

 

Madanic a explicat foarte bine in ce fel afecteaza masurile trumpiste accesul femeilor la o clinica medicala specialiazata. Ca sunt atatea teste care se fac, tratamente de fertilitate, mici interventii, sunt si sarcini oprite in evolutie, etc.

Femeile alea ce sa faca ? Sa conduca 6-7 ore pana la o clinica, deoarece vor fi atat de rare???

Tocmai ce arata la stiri ca in Texas un senator - parca - propune ca femeile care fac avort sa fie judecate penal. Really??????

Inchisorile gem de raufactori, dar ce sa facem ... hai sa le dam in cap femeilor....

 

Texas este unul dintre statele cu cea mai inalta rata de adolescente insarcinate. Asta pentru ca au eliminat in disperare aceste clinici care furnizau educatie sexuala si mijloace de contraceptie.

 

Deja sunt cateva state in cadrul US - mai spre sud - unde avortul este complet interzis. Deci nu este floare la ureche ce se intampla si de aceea femeile au organizat acele marsuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Femeile alea ce sa faca ? Sa conduca 6-7 ore pana la o clinica, deoarece vor fi atat de rare???

Tocmai ce arata la stiri ca in Texas un senator - parca - propune ca femeile care fac avort sa fie judecate penal. Really??????

Inchisorile gem de raufactori, dar ce sa facem ... hai sa le dam in cap femeilor....

 

 

Trist! Si mai trist e ca noi femeile nu suntem unite si lasam barbatii sa decida pt noi!

 

Discutia asta imi aduce aminte de filmul "4luni 3saptamani si 2zile" de Christian Mungiu. Eu am vazut filmul la cinematograf aici in DK. In afara faptului ca doua femei au iesit de la film plangand, inainte de a se termina, cand s-au aprins luminile in sala lumea era muta. Nu stiu cum sa va explic, dar era o atmosfera trista in sala. 

Si m-am gandit la femeile de pe timpul lui Ceausescu prin ce au trecut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta il aleg de placere  [bang]

ce usor si simplu e sa vorbesti din confortul personal. tu nici macar nu-ti duci copilul la scoala cand ploua, ca deh, e din zahar si se uda si mvai, poate se topeste; dar alte femei sunt obligate sa nasca, sa creasca unul sau mai multi copii in mizerie si lipsuri doar ca asa decideti voi, unii, din casele voastre spatioase si goale. voi aia ce va declarati mari iubitori de D-zeu

 

Lea,

eu nu te-am jignit niciodata nici pe tine nici copiii tai...si nu mi-am permis sa comentez ce faci , cind si unde iti trimiti copiii.

 

fyi,

in ziua in care nu mi-am trimis copilul la scoala din cauza ca ploua...daca vrei sa iti imbogatesti dosarul meu cu noi informatii, afla ca:

 

- zona in care ma aflu a avut parte de furtuni cu vint puternic si ploi torentiale,

-copii aici la scoala nu poarta umbrela, haina de ploaie, pantaloni de fish  sau cizme de cauciuc... William s-ar fi dus in hanorac subtire de pinza si adidasi de vara...si ar fi stat ud fleashca 7 ore.

-eu nu il las jos din masina in fata scolii...pana in scoala are de mers...iar strazile au fost inundate...copiii trecind prin balti ca sa ajunga la clase.

-aici scoala nu e o singura cladire...sunt 7 ...copiii zilnic se duc de la o cladire la alta...

-in ziua respectiva a avut 3 profesori lipsa si suplinitorii "tin "orele ne predind nimic.

-a 2-a zi avea teste multe de aceea am preferat sa studieze mai mult acasa

-copilul meu face parte din copiii cu rezultatele cele mai bune din clasa/scoala...cu siguranta nu i-am stirbit educatia tinindu-l acasa in acea zi.

-multi copii din clasa erau raciti...si de fapt si pe el l-a incercat raceaza in zilele alea...sa stea ud la picioare 7 ore...nu cred ca l-ar fi ajutat....

-eu lucrez de acasa...deci pentru mine nu e neccesar sa imi las copilul la scoala ca nu are cu cine sa stea acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica voi nu ati auzit de avirt ca metosda de contraceptie?

 

Pe mine ma irita rau subiectul asta,recunosc ca il citecs ca poate imi lamureste niste dileme.

 

Una dintre ele ar fi...(ca m-a bagat greieras mai mult in ceata)despre care avort vorbim,despre cel dupa saptamina 20(cum am inteles eu de la greieras)sau despre avort in general?

 

Eu sunt pro choice insa avortul in saptamina 20,fara motive medicale...nu stiu cum mi se pare...

 

andacos,

in toata discutia asta cu tramp si interzicerea avorturilor e un talmesh balmesh...

 

in urma cu citeva luni , pana la alegeri, chiar aici pe forum  se spunea ca asociatia asta planned parenthood nu primeste fonduri de la stat...e doar privata...si nu face avorturi....e doar in fantezia mea si a republicanilor cu trump in frunte...si spunem asta.

 

acum cand s-au taiat fondurile... se pare ca nu mi-am imaginat, dar chiar au existat.

 

deci daca e legal, sa functioneze planned parenthood cu fonduri private...iar daca vrea sa primeasca de la stat, sa isi separe practicile, cele de protective si preventive de cele de avorturi.

 

sa acorde femeilor care vor sa aibe avort, counseling eficient inainte de a lua o decizie.

 

80% nu primesc/nu au primit  acest counseling....sau il primesc in mod eronat (fara informatii adevarate), fara sa i se expuna toate optiunile existente si ajutorul care poate sa il primeasca, fara sa se spuna efectele de lunga durata, si tot  acest counseling e facut f rapid... grabind femeia sa ia o decizie cit mai repede.

 

in statul meu ...orice tinara sub 18 ani poate sa aiba avort fara nici macar instiintarea parintilor... daca nu ma insel incepind cu virsta de 12 ani.

 

in proportie de peste 80% in momentul in care aud bataile de inima al copilului se razgindesc sa faca avort..ca ...da...se face avort cind copilul are creier si inima formata....dar numai ca nu se ofera aceasta optiune tuturor femeilor inainte de avort....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

-Abortions are very common

-For most people, it feels like strong period cramps.

-You may have a range of emotions after having an abortion. Most people feel relief, but sometimes people feel sad or regretful. This is totally normal.

-Abortions performed later in pregnancy may be more complicated but are still safer than labor and childbirth

-having an abortion can be a significant life event, like ending a relationship, starting or losing a job, or becoming a parent.

-most women feel relief after an abortion

 

astea sunt luate copy -paste de pe situl planned parenthood.

 

spune ca avortul e ceva obisnuit...mai periculos e sa dai nastere la un copil decit sa ai avort...nu e dureros, e la fel de important ca si cum ai pierde un job...dar cele mai multe femei, se simt linistite si impacate cu decizia luata.

..asta e contrar cu ce am auzit la rude si prietene...e cel mai traumatic eveniment din viata lor, care nu se uita, si nu compara cu absolut nimic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, nu stiu unde te-am jignit. Nu sunt neaparat pro-avort, insa sunt foarte pt posibilitatea de a alege. (si am fost in situatia de a-mi pune intrebari si a alege)

 

si da, mi se pare ipocrit pana la dumnezeu sa-ti dai cu parerea, sa limitezi alegerile cuiva stand f bine intr-o zona de confort (si atentie, nu vb de tine in special, ci asa in general).

ce se va intampla cu copiii aia nascuti asa silit? ca parca si accesul la sanatate il/l-ati limitat... cel mai probabil vor urma scenariile listate de Aqai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...