Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

Pentru femeile care aleg avortul situatia nu e in alb si negru, ca de fapt pe langa furtuna aia hormonala pe care o aduce o sarcina in viata unei femei, ele trebuie sa gestioneze si realitatea unei sarcini pentru care nu sunt pregatite (unele dintre ele ramanan insarcinate in conditii brutale, altele pentru ca protectia a dat chix, altele pentru ca nu au acces la protectie si tot asa). Avortul nu e o decizie luata usor, unele femei se lupta cu consecintele morale ale deciziei tot restul vietii lor. Crezi ca judecarea lor si aratatul cu degetul le ajuta?

 

Crezi ca conservatorii care picheteaza clinicile care fac avorturi si bombardeaza femeile alea amarate cu mesaje care le fac criminale, sau le spun ca vor arde in focul iadului le ajuta? 

Crezi ca eliminarea avortului ca procedura va ajuta copilul ala care se va naste dintr-o mama in depresie, sau care munceste doua job-uri si nu are bani nici pentru copii pe care ii are deja? Crezi ca va ajuta copilul ala conceput in urma unui viol? Va face mama sa treaca peste trauma si sa-i ofere dragostea de care are nevoie? 

 

Nu e vorba doar de viata salvata aici, e vorba si de calitatea vietii. Dupa mine eliminarea avortului incepe cu oferirea accesului la contraceptie pentru toate femeile ieftin. Incepe cu salarizare egala pentru femei si barbati, ca femeia sa poata sta pe picioarele proprii fara sa depinda financiar de barbat. Incepe cu eliminarea "victim shaming" si admiterea realitatii un viol e un viol indiferent de ce purta femeia, indiferent de cat bause sau cat de tarziu a stat la petrecere. Incepe cu considerarea femeii ca un membru cu drepturi depline al societatii, cu independenta de a isi lua propriile decizii bune sau rele, dar educata si empowered sa aleaga solutia buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Putem vorbi si scrie aici pana la ziua de apoi.

Nimic nu se va schimba atat timp cat cei PRO BIRTH vor sa isi impuna punctul de vedere - restrictionarea accesului la avort - al femeilor care il iau in considerare. Cand ceva se face fortat, cand ti se limiteaza alegerile pentru ca asa vrea grupul X etc etc, nu se va ajunge la nici un consens.

Cand cei PRO BIRTH vor hotari numai pentru ei insisi, atunci mai discutam, dar atat timp ca tot bagati fortat o decizie in viata a mii si milioane de femei nu o sa ajungem vreodata la consens si nu o sa fie respect pentru Pence& company.

 

Deci Michelle spune-mi cati copii de culoare, mexicani crezi tu ca vor fi adoptati si cati vor umple foster care system?? Parca traiesti in alta tara, nu in USA. O adoptie costa zeci de mii de $ si dureaza ani de zile. Cate familii isi permit asa termen de asteptare si pret versus rata copiilor ce ajung in grija statului?

Sa tot spui ca exista solutii dar nu se aplica suna foarte fals, atat timp cat sunt solutiile IMPUSE de grupul PRO BIRTH! 

Spui ca nu fortezi pe nimeni la nimic? Nimic mai fals. Doar tu spuneai ca l-ai vota pe Trump numai pentru ca va interzice avorturile. Pai cum ramane cu bagatul pumnului in gura? 

De ce o fi asa greu de inteles, acceptat si respectat decizia altuia???????? Nu impunere cu forta !!!!  Lasati-ne pe noi pacatosii in pace si vedeti-va voi de ale voastre. De ce este asa de greu sa fim lasati in pace sa hotaram fiecare ce crede ca-i mai bine pentru el?

 

Uita-te ce haos a produs hotararile lui prezidentiale in 2 saptamani de presedintie. Judecatori care se contrazic cu hotararile lui prezidentiale, immigration services care dau din colt in colt si nu mai stiu de cine sa asculte, companiile aeriene care nu stiu sa te imbarce sau nu,  oameni care au trait aici ani de zile legal opriti acum la granita, etc.

Iata ce a votat America. Culmea ca sistemul lor de cacao arata ca Trump a avut mai putin decat Hillary cu 2,900,000 voturi. Deci aproape 3 mil de voturi!!!

 

Deci mai multi NU l-au vrut decat invers.

Daca voia totusi sa interzica circulatia cetatenilor din statele X si Y , desi nu-i corect , totusi putea spune din ziua Z se aplica masurile cutare, sa fie timp sa informeze companiile aeriene, immigration, sa nu apara haosul care s-a creat!!

Un presedinte care da un exemplu atat de prost nu va duce la nimic bun.

Instabilitate si nesiguranta incep sa apara mai des decat ne-am fi dorit cu asa lider megaloman!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

După părerea mea cei care aleg sa picheteze femeile la clinica de avorturi sunt niste lași. Nu i-am văzut/auzit să strige "murderer" dubiosilor cu pistoale care vând droguri la colțul străzilor. N-ar avea curaj in veci sa se ia de o gașca de bărbați . Sau de cei care poluează grav . Sau de cei care exploatează forța de muncă ieftină... Își manifestă superioritatea asupra categoriei mai slabe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru femeile care aleg avortul situatia nu e in alb si negru, ca de fapt pe langa furtuna aia hormonala pe care o aduce o sarcina in viata unei femei, ele trebuie sa gestioneze si realitatea unei sarcini pentru care nu sunt pregatite (unele dintre ele ramanan insarcinate in conditii brutale, altele pentru ca protectia a dat chix, altele pentru ca nu au acces la protectie si tot asa). Avortul nu e o decizie luata usor, unele femei se lupta cu consecintele morale ale deciziei tot restul vietii lor. Crezi ca judecarea lor si aratatul cu degetul le ajuta?

 

astea sunt doar exceptii (rape...)...se intimpla f rar...

 

o decizie ca asta nu se ia cind esti pus in fatza faptului implinit ...e vorba de principii de viata care trebuie sa le ai inainte si responsabilitatea care ti-o asumi...dar cind casual sex e la moda si i se face propaganda in atitea filme, iar casatoria nu mai are nici o valoare...normal ca aici  se ajunge.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu e vorba doar de viata salvata aici, e vorba si de calitatea vietii. Dupa mine eliminarea avortului incepe cu oferirea accesului la contraceptie pentru toate femeile ieftin. Incepe cu salarizare egala pentru femei si barbati, ca femeia sa poata sta pe picioarele proprii fara sa depinda financiar de barbat. Incepe cu eliminarea "victim shaming" si admiterea realitatii un viol e un viol indiferent de ce purta femeia, indiferent de cat bause sau cat de tarziu a stat la petrecere. Incepe cu considerarea femeii ca un membru cu drepturi depline al societatii, cu independenta de a isi lua propriile decizii bune sau rele, dar educata si empowered sa aleaga solutia buna.

 Dupa mine eliminarea sau macar reducerea avortului incepe din familie, apoi in scoala(informare si aplicare reguli de comportament adecvate) , ....si se continua cu  ce ai spus tu ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

astea sunt doar exceptii (rape...)...se intimpla f rar...

 

o decizie ca asta nu se ia cind esti pus in fatza faptului implinit ...e vorba de principii de viata care trebuie sa le ai inainte si responsabilitatea care ti-o asumi...dar cind casual sex e la moda si i se face propaganda in atitea filme, iar casatoria nu mai are nici o valoare...normal ca aici  se ajunge.

Si uite cum iti arati prejudecatile. Casual sex poate nu este casual pentru o femeie care are deja doi copii acasa, nu are bani sa cumpere AC si are un sot care isi cere drepturile in fecare noapte. Poate ca femeia aia e casatorita, dar lucreaza sa isi plateasca studiile si AC-ul a ratat (se intampla cumnata mea a ramas insarcinata cu AC luat cu religiozitate), si acuma are de ales intre a ramane cu o datorie de sute de mii de dolari,  studiile inghetate si un copil de crescut. 

Cate din persoanele astea conservative fac sex doar ca sa procreeze si in rest se abtin? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si uite cum iti arati prejudecatile. Casual sex poate nu este casual pentru o femeie care are deja doi copii acasa, nu are bani sa cumpere AC si are un sot care isi cere drepturile in fecare noapte. Poate ca femeia aia e casatorita, dar lucreaza sa isi plateasca studiile si AC-ul a ratat (se intampla cumnata mea a ramas insarcinata cu AC luat cu religiozitate), si acuma are de ales intre a ramane cu o datorie de sute de mii de dolari,  studiile inghetate si un copil de crescut. 

Cate din persoanele astea conservative fac sex doar ca sa procreeze si in rest se abtin? 

..asa cum am spus mai inainte, orice raspuns care nu e pc. e considerat prejudecata...

 

cine o impiedica pe cumnata ta sa faca avort?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Dupa mine eliminarea sau macar reducerea avortului incepe din familie, apoi in scoala(informare si aplicare reguli de comportament adecvate) , ....si se continua cu ce ai spus tu ...

 

tu le stiu pe toate?! [xx(]

 

eu am ramas insarcinata dupa X ani de anticonceptionale. 

Tot la fel Credeam hmmm Cum sa ramai domnle asa???!!!!

[alcool]

 

Ei bine, roaga- te sa nu ti se intample tie, ca iti pierzi mintile. Eu, Acu 13 ani am slabit 5 kile in 3 saptamani si am crezut ca inebunesc. Si, nici macar nu aveam Motive.

 

 

 

dar cei care au?! Vai de capu lor, sa nu simti ce simt unii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...