Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

Nu vad logica. Sunt clarvazatoare (adica vad in viitor) pentru ca mi s-a parut ca ai spus pe un ton insultator "hai mai du-te la un protest si lasa-ma in pace"?

 

Pana recent aveam oarecum convingerea ca din naivitate si oarece manipulare din cadrul cercului / conducatorilor tai religiosi faci anumite afirmatii si ai unele convingeri dar incep sa observ sub pojghita asta si, ceea ce mie mi se pare, rautate din interior. Ma intristeaza si voi incerca sa nu mai dialoghez cu tine pe astfel de teme [flo2]

Nu stiu de ce nu mai pot vota, asa ca:  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu vad logica. Sunt clarvazatoare (adica vad in viitor) pentru ca mi s-a parut ca ai spus pe un ton insultator "hai mai du-te la un protest si lasa-ma in pace"?

 

Pana recent aveam oarecum convingerea ca din naivitate si oarece manipulare din cadrul cercului / conducatorilor tai religiosi faci anumite afirmatii si ai unele convingeri dar incep sa observ sub pojghita asta si, ceea ce mie mi se pare, rautate din interior. Ma intristeaza si voi incerca sa nu mai dialoghez cu tine pe astfel de teme [flo2]

 

clairvoyant=having or claiming to have the power of seeing objects or actions beyond the range of natural vision.

 

​rall, ai spus f bine..."ca ti s-a parut" ...nu asta a fost intentia mea.(si chiar m-a surprins modul in care ai interpretat)...in primul rind nu as insulta pe cineva pe tonul expus de tine, in al 2-lea rind nu sutn impotriva protestelor...

 

​  din start ai crezut ca ai abilitatea de la distanta sa imi interpretezi intentiile (actiunile), fara sa ma cunosti, si sa le clasifici ca fiind facute cu rea vointa. vad , ca tot  ce spun imi este automat  interpretat si vazut intr-o lumina mai putin agreabila, doar prin prisma faptului ca avem unele puncte de vedere diferite...

 

chiar daca nu agreez cu anumite puncte de vedere...asta nu inseamna ca nu apreciez, sau ca urasc  aceste persoane.

 

 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Complicata relația cu Wall Street...pe de o parte va favoriza bancile sa devină și mai agresive. Lucru care este foarte rău având in vedere ca avem doar câțiva coloși bancari care când pică, ne va rupe buzunarele și mai rău ca data trecută. Bancile la ora actuala sint mult mai mari decât au fost cind s-a dat bailout. Pe de alta parte corporațiile vor acea ceva de câștigat prin ștergerea cu buretele la multe reglementări...nici un câștig nu se "scurge" către consumator...totul se absoarbe de către shareholders. Apoi va urma războiul "trade"...inflația ne va cocoșa frumos (după ce rămânem despuiați de la 401k).

 

Dar nu contează!!!!!!!!!! Militam necontenit pentru bunăstarea partidului și continuam lupta împotriva femeilor și minorităților fără de care am fi o societate model! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, ori nu il inteleg eu, ori articolul nu spune mai nimic ... tot ce am inteles este ca poate se desfiinteaza nu stiu ce act in urma caruia interesul clientilor vine dupa interesul investitorului ...ceea ce iar nu pricep. Pai investitorii nu folosesc banii clientilor si sunt in stransa legatura ? Castiga unul, castiga si celalat ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai ...eu zic sa nu fim alarmisti.

 

Fondurile de 401k se diminuaza numai daca scade piata ....ca sa ramai fara el, trebuie sa cada asa ca in 2008, adica sa fie un cutremur pe piata de investitii. Nu se poate ca unii sa piarda in 401k si altii sa se îmbogățeasca pe baza acestei pierderi ...

 

Recunosc insa ca si mie mi-e teama de deregularizare ...multe regulatii au fost introduse datorita fraudelor, tocmai ca sa împiedice frauda ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Madanic, ori nu il inteleg eu, ori articolul nu spune mai nimic ... tot ce am inteles este ca poate se desfiinteaza nu stiu ce act in urma caruia interesul clientilor vine dupa interesul investitorului ...ceea ce iar nu pricep. Pai investitorii nu folosesc banii clientilor si sunt in stransa legatura ? Castiga unul, castiga si celalat ...

 

Actul respectiv separa banii investitorilor ca mine și ca tine (commercial Banks) de banii marilor investitori (investment Banks) ... adică ar trebui sa existe o măsura de securitate cu citi bani se joaca banca și cu ai cui bani. Separa bancile comerciale (gen unde te duci tu sa îți deschizi cont de checking) de bancile de investiții (alea de finanțează megaproiecte cum ar fi DAPL ca tot sint la știri acum).

 

Bancile vor mereu bani mai mulți sa se joace cu ei dar trebuie sa existe o delimitare de risc pentru consumatorii mici (adică amărâți ca noi cu 401k, nu ca frății Koch). Nu știu dacă m-am făcut înțeleasă. 

 

Sint niște plaji de risc...banca vrea mai mult. Asta a dus la situația din 2008 cind ne-am pierdut cămașă (bancile au amestecat investiții proaste cu cele bune și noi am plătit la final gaura produsă de ei). 

 

GlassSteagall a fost pus acolo după Marea Depresie când toată lumea a pierdut masiv din același motiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mai ...eu zic sa nu fim alarmisti. Fondurile de 401k se diminuaza numai daca scade piata ....ca sa ramai fara el, trebuie sa cada asa ca in 2008, adica sa fie un cutremur pe piata de investitii. Nu se poate ca unii sa piarda in 401k si altii sa se îmbogățeasca pe baza acestei pierderi ... Recunosc insa ca si mie mi-e teama de deregularizare ...multe regulatii au fost introduse datorita fraudelor, tocmai ca sa împiedice frauda ...

 

Ba exact așa se întîmplă...unii pierd masiv și alții câștiga masiv (vezi "The Big Short"). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madanic, ori nu il inteleg eu, ori articolul nu spune mai nimic ... tot ce am inteles este ca poate se desfiinteaza nu stiu ce act in urma caruia interesul clientilor vine dupa interesul investitorului ...ceea ce iar nu pricep. Pai investitorii nu folosesc banii clientilor si sunt in stransa legatura ? Castiga unul, castiga si celalat ...

" as well as the fiduciary rule, which requires investment advisers to put client interests above their own when it comes to investment choices for retirement accounts"

 

Cu alte cuvinte, daca nu te pricepi la investitii dar ai ceva salvat in 401k te bazezi pe un financial advisor care sa-ti sugereze investitii, care advisor acuma nu mai este obligat de lege sa iti sugereze chestii in interesul tau, poate linistit sa-ti sugereze diverse investitii care sa-i ofere un comision bun pentru el si contul tau incet incet se va diminua.

Good times!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...