Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trump presedinte?Who's next?


Recommended Posts

Acum eu voi fi poate un pic contra curentului ...celor care-i vaieta pe ilegali.

Madanic, sa inteleg ca tu esti pentru oricine vine ilegal in USA doar pentru ca doreste sa isi construiasca o viata mai buna si arata bunavointa in privinta asta???

 

De acord 100% cu joburile care nu sunt facute de americani, sunt multe segmente pe care numai ilegalii le acopera (cleaning, constructii, some retail, restaurante), dar cred ca avem si vom avea suficient de multi incat sa nu ma gandesc acum ca "vai ce bine ca mai vin niste ilegali in fiecare an !!!"

Pana la urma o parte trebuie returnati si Obama a returnat si el destui. 

Desi nu-l respect si nu il aprob pe Trump, la capitolul asta nu este cu nimic mai special ca Obama (in 2014 au fost returnati peste 300,000 de ilegali).

 

Nu inteleg de ce se tot agita atat unii ca spui ilegali si nu undocumented.

Pentru ca atunci cand intri intr-o tara pe cai ocolite si fara documente valide se numeste ILEGAL  tot procesul !!! Sa inteleg ca avem noi definitii in dictionar si ilegal zgaraie la ureche?

Uite, maine as vrea sa ma duc si eu in Elvetia, fara documente de calatorie,  sa imi construiesc o viata mai buna. Sau in orice tara din Europa. 

Credeti ca pot sa imi iau carnet, sa imi dau copiii la scoala, sa imi cumpar/inchiriez casa si masina, asa cum se intampla mai peste tot in USA ?? Si va garantez ca as arata atata bunavointa incat cu greu ar putea scapa de mine:)

Deci ce-i asa rau ca ii deporteaza pe cei care au cazier cel putin?

 

Aratau acum cateva zile la stiri cazul unei  mexicance - ilegal intrata -  si spuneau ca avea la activ condamnare pentru furt de identitate. Si urma s-o deporteze sau deja o facusera, nu mai stiu sigur, si vai ce tragedie si da-i cu drepturile omului. Pai si cu drepturile oamenilor cinstiti cum ramane?

Si eu sa ma duc sa sprijin asemenea ilegali??? Iar daca au facut copii trebuia sa se gandeasca inainte la situatia ilegala in care se afla inainte sa expuna copilul/copiii la asa ceva.

 

Personal nu am respect pentru cei care vin in tara X si nici dupa 5-10 ani sau si mai mult nu vorbesc limba tarii de adoptie. Ai atata respect sa inveti macar limba respectiva!

 

Aici nu-i vorba ca eu sau altii ca mine ne-am vazut cu sacii in caruta, aici insist foarte mult: vorbim despre respectarea legii de a intra intr-o tara straina, respectiv USA. Am venit legal, am luat-o de la zero, am cunsocut si romani care au muncit ilegal prin restaurante, etc, s-au casatorit pentru acte, au mers la scoala, si-au luat diploma aici, si-au ajustat statutul. Dar ca sa ii sprijin pe toti ilegalii no matter what ca da bine la PC...a, nu, un mare NU

 

Carolyne eu nu simpatizez cu ilegalii, doar ca in materie de legalitate nu poti trata toate situatiile cu aceeasi masura. Ai citit Mizerabili de V Hugo? Iti amintesti pentru ce facuse ocna Valjean? Pentru ca furase o paine. Si aia tot infractiune era, dar e oare efectiv sa pedepsesti pe cineva pentru o infractiune comisa din disperare?

Nu vorbesc de gangs, de hoti, violatori sau criminali, vorbesc de oameni care au plecat de la rau sa incerce sa isi castige traiul cinstit in alta parte. Legal aveau zero sanse.

Corect, au comis o ilegalitate, dar cat e de grava acea ilegalitate si cat de mult beneficiu aduce corectarea ei legala.

Sunt ilegali care au fost adusi aici de parinti cand erau copii, ei automat primesc o pata pe cazier cand sunt deportati desi decizia de emigrare nu a fost a lor, si majoritatea vietii lor si-au petrecut-o aici in US. E asta moral? 

Mai mult unii dintre ei au copii nascuti aici in US, si se vad in situatia de a reincepe viata de la zero intr-o tara pe care nu o cunosc. Cu copii ce fac? Ii lasa in grija cunoscutilor in US ca sa le lase sansa la o viata mai buna, sau ii iau cu ei in necunoscut?

Astia sunt parte din ilegalii aia care trebuie deportati. Nu invidiez pozitia unui judecator care trebuie sa ia deciziile astea.

 

Dupa mine emigrarea ilegala nu e o problema care poate fi stopata. Poate cel mult supravegheata sa nu scape de sub control (un procent de 3.5% din populatie ilegali nu inseamna scapat de sub control). 

Oricum e ironic ca mi se pare ca emigrarea ilegala a atins maximul istoric in 2007 si de atunci e cam stagnanta sau chiar in scadere.

http://www.pewresearch.org/fact-tank/2016/11/03/5-facts-about-illegal-immigration-in-the-u-s/

 

 

Eu de exemplu nu as lua in considerare niciodata o relocare "ilegala". Dar eu am studii superioare si un job extra cautat, si orice destinatie as alege as indeplinii cu usurinta conditiile legale. Insa daca faci o analiza a emigrantilor o mare majoritate dintre ei nu au studii superioare sau calificari profesionale deosebite. Ei fac job-uri pe care middle class nu le mai face din comoditate, lipsa de timp etc. Nici o tara nu le-ar acorda viza legala pentru asa ceva. Nu stiu ce ar trebui sa faca, si sincer iti spun eu nu vad o solutie pentru blue collar jobs in general. Odata cu cresterea si raspandirea automatizarii incep sa dispara job-urile astea. Un self-check-out chiosk nu iti zambeste dar iti face check-out la fel de bine, un robot de fabrica e mai productiv decat un om oricand, o secretara e inlocuita de un automated attendant si un smart app, etc. 

Joburile astea dispar incet dar sigur, si desi mi-am batut capul destul de mult pe ideea asta, nu am gasit raspuns. Educatia e de dorit, dar pana acum nu am vazut investitie in educatie nicaieri, si oricum educatia nu acopera pe cei care nu au capacitatea de a ajunge la o treapta superioara de studii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 917
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu rezonez cu Carolyna ... daca trebuie sa inchidem ochii la cei care vin ilegal, atunci de ce mai avem legi de emigratie ? Toata lumea care vrea o viata mai buna, sa pofteasca. Daca toata lumea are dreptul la o viata mai buna, in orice tara considera ca i se potriveste, atunci sa fie primiti toti, inregistrati la vama si liber pe campie ...

 

Nu cred ca exista ilegali care platesc taxe pe SSN-uri false ...ideea este tocmai, angajatorul sa ii plateasca pe acesti ilegali in cash, mai putin pentru el si suficient de mult pentru ilegal incat sa traiasca aici si sa trimita si acasa. Nu stiu in alte domenii, dar in restaurante sa castiga extrem de bine pe cash ...noi cand am venit in America, am stat la niste ilegali care castigau in 2 shifturi la restaurant intre $300-$400 / zi din tip ...si nu erau restaurante de lux, ca acolo nu te primesc fara acte , si nici nu erau "a hole in the wall" ...erau restaurante medii din Manhattan. Asta inseamna peste $100k pe an CASH. Da, nu aveau beneficii, nu aveau zile libere, dar vad ca si daca muncesti legal poti muncii in aceleasi conditii.

 

La curatenie la fel ...pai costa $70-$100 sa curete o casa cu 3 bedrooms, 3 ore de lucru ...3 case pe zi = 9 ore = $300/zi CASH = $72k/an CASH, fara sambeta si duminica ... deci este foarte avantajos si pentru ilegali si pentru angajator acest aranjament. Avantajos si nedrept pentru cei care lucreaza legal.

 

Pericolele cu ilegalii sunt intr-adevar alte activitati ilegale cu impact major - trafic de droguri, furt de identitate, trafic de persoane, furt, crime ...etc. In fine, nu spun ca e usor sa fii ilegal, spun doar ca merita in conditiile in care esti sanatos si nu faci prostii.

 

Dar, daca un presedinte doreste sa limiteze aceasta problema ... atunci trebuie facuta in ambele directii ...faci zid si expulzezi orice ilegal de care te impedici pe strada, dar ii si amendezi pe angajatorii care ii platesc cash ...si vorba aia, e foarte usor de controlat. Aici mi se pare mie nedreptatea ... adica dai toata vina pe niste oameni dare au calcat legea, dar si angajatorii ... the small business pe care le mangai atat de cap, alea nu au nici o vina ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare foarte aiurea sa compari salariul unui ospătar din Manhattan cu salariul unui culegător de ridichi prin California. Adică nu comparam mere cu mere.

 

Situatiile astea de extrem de subiective nu arată in nici un caz fata adevarata a problemei.

 

Si crimele (furt de identitate, trafic de droguri)...alea nu le fac și băștinașii? Mi se pare ca aruncam prea mult in cârca unor oameni care sint Per total Exploatați și lipsiți de orice drepturi. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca exista un program pentru agricultural workers H-2A, dar e foarte strict si nu acopera necesitatile fermierilor. Pe de alta parte nu inteleg de ce localii nu vor sa lucreze in agricultura salariul de 12$ pe ora nu e mare dar overall pare fair. 

https://www.bloomberg.com/politics/articles/2016-06-06/crops-rot-while-trump-led-immigration-backlash-idles-farm-lobby

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de furt de identitate, cred ca e necesara o clarificare:

 - fake SSN-s nu sunt furt de identitate, sunt doar o fatada ca sa treaca de prima inspectie. Partea ilegala la asta e ca nu se platesc taxe, nu se pot face asigurari de sanatate etc. Partea atenuanta la asta e ca cei care au fake SSN, nu se vor duce sa se inregistreze pentru benefits, uneori evita si mersul la spital doar ca sa nu fie descoperiti.

 - furtul de identitate e cand cineva vine si fura in SSN valid si incepe sa creeze credit history si varii actiuni in numele altcuiva. In cazul ala nu mai vorbim de un victimless crime. 

 

Ilegalii in general nu au expertiza necesara de a comite identity theft. Uite un articol despre cine e mai probabil sa fure identitatea cuiva.

http://www.privacymatters.com/identity-theft-information/who-is-identity-theft.aspx

 

Telling;

"Employers have also been known to steal the identities of their employees, and there have also been a number of cases involving lawyers stealing the identities of their clients.

"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doua chestiuni diferite. Ilegalii si munca ilegala, sau la negru.

Desigur ilegalii pot teoretic munci doar la negru. Sau isi fabrica SSN uri false caz in care cred ca se pot angaja " legal", nu?

 

Munca la negru este acceptata tacit din cate constat. Din ce motive, nu stiu. Sunt munci grele in general, nedorite de nativi.

Aici exista si agentii de plasament la negru, isi fac publicitate in ziare licale chiar.

Multi oameni cu acte in regula, imigranti, muncesc la negru.

Desigur si ilegali. La firma la care lucram la un moment dat, erau care lucrau la negru la ambalat curatenie etc.Multi latino. Unul din ei, un baiat simpatic care iesea cu noi la o tigara, a fost luat de politie in catuse intr o zi. Nu avea statut legal in Canada. Firma, angajatorul, nu a patit nimic. Probabil a fost raspunderea agentiei.

 

Michelle, munca in agricultura e grea. Nu ma mira deloc ca nu se inghesuie nativii. Prefera joburi caldute platite la fel sau social benefits.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era la un moment dat un "anunt" pe facebook: 

 

NOW HIRING: Needed Farm Labor, American Citizens only, Work hours, sun up until sun down, maybe a half hour lunch. Must be able to work in extreme heat. Must be able to lift 40-50 lbs above shoulders, ability to bend and move quickly picking the potatoes. You will be paid .45 a bucket, the faster you move the more money you can make. Hurry on down to your local Sweet potato field to apply. Driver's license and legal documentation is a must.

 

  Asta apropo de ce agricultura in Ca nu poate angaja locali cu acte in regula. Pentru ca nu sunt amatori.  Pai orice legal cu hartii nu stie cum sa plece de acolo mai repede. Localnicii  din zonele agricole sunt mjoritatea mexicani cu sau fara acte. Munca in agricultura e foarte , foarte dura pe o caldura de 40 de grade din primavara pana in toamna. In constructii te mai ascunzi sub un pod, o schela iti mai da compania apa rece sau suspenda lucrul pe calduri extreme,  la ferma nu exista   asa ceva.

Nu fac apologia ilegalilor dar incerc sa justific de ce e asa complexa problema cel putin aici. Mie nu mi-a fost usor sa devin cetatean , adica procesul a fost lung, cu consum de nervi desi am venit legal, am avut hartii legale  tot timpul dar nu a fost floare la ureche. Deci vorbesc si din cealalta perspectiva, a emigrantului care s-a chinuit si nu incalcat vreo lege aici. Poate nu mi se pare drept  ca unii sa devina legali peste noapte chiar daca au avut statut ilegal, dar accept ca fara ei ceva s-ar schimba aici  si nu neaparat in bine... as inclina balanta in favoarea celor ilegali si muncitori sa primeasca statut legal desi asta le ar rezolva situatia lor si ar fugi de la ferme... si ar fi nevoie de altii dispusi sa lucreze in agricultura. Si e imposibil cred eu  sa acoperi forta de munca numai din acte legale. $12 pe ora e un numar si nu e reprezentativ. in California se platesc  extra  hours, dar...numai dupa 10 ore pe zi...Nu stiu daca mai e posibil sa faci ore suplimentare dupa 10 ore de lucru in camp...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...