Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Conceptul "era mai bine pe vremea lui Ceasca" loveste din nou. Unde sunt tinerii?


Recommended Posts

Eu nu înțeleg pe deplin ce spui, Madanic. Poate ai alte experiente având în vedere că e populație mult mai felurite în state, aici nu cunosc cu adevărat rasiști sau rasiști adevărați, în gen Kkk. Noi înjurăm prostii si nesimțiții, fără nicio legătură rasială. Nu noi toți românii, nu vb în numele lor, vorbesc în numele meu și al prietenilor mei. Citesc ce spui, probabil ai dreptate, dar cunosc doar teoretic cele expuse. Si atunci, revenind la întrebarea de ce am ajuns aici? Răspunsul cred că e pur si simplu... Lăcomia corelată cu prostie. Si răutate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu înțeleg pe deplin ce spui, Madanic. Poate ai alte experiente având în vedere că e populație mult mai felurite în state, aici nu cunosc cu adevărat rasiști sau rasiști adevărați, în gen Kkk. Noi înjurăm prostii si nesimțiții, fără nicio legătură rasială. Nu noi toți românii, nu vb în numele lor, vorbesc în numele meu și al prietenilor mei. Citesc ce spui, probabil ai dreptate, dar cunosc doar teoretic cele expuse. Si atunci, revenind la întrebarea de ce am ajuns aici? Răspunsul cred că e pur si simplu... Lăcomia corelată cu prostie. Si răutate.

 

 

Pai intr-un grup similar (toti romani, toti albi, toti cu acelasi bagaj cultural) se fac bancuri cu negrii, cu evrei, cu gay, cu musulmani ride lumea cu pofta si nimeni nu se simte atacat sau discriminat. Toata lumea se distreaza. 

 

Cind in grupul tau ai albi, negri, evrei (mai pune tu alte categorii acolo) si incepi sa torni acelasi glume, iaca ca nu mai suna asa amuzant pentru 100% din audienta. Devine inconfortabil pentru unii...ceilalti ii acuza ca nu au simtul umorului. E doar o gluma, nu?

 

Si uite asa se simte lumea "sufocata" de corectitudine politica. Pentru unii e o gluma, pentru alti insa aduce aminte de discriminare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu contest ca exista, voi aveți dreptate pentru comunitatea de acolo, dar și noi de exemplu suntem tot în colaps, si discriminarea nu prea se pune exact cum ai zis la populația uniforma, atunci... Cum am ajuns aici? Societatea asta așa cum e e măcinată de toate defectele umane posibile, printre care și discriminarea, dar nu doar ea însăși ne-a adus aici. E doar o altă trăsătură negativă a omenirii. Dintotdeauna. Nu e noua nici asta. Problema e cum găsim resurse să ne mai abținem de la răutăți? Eu cred că trebuie să ne lovim zdravăn de efectele acestor defecte ca să repliem.... La asta mă refeream, nu doar ura rasială e problema, sunt multe alte trăsături unleashed
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu înțeleg pe deplin ce spui, Madanic. Poate ai alte experiente având în vedere că e populație mult mai felurite în state, aici nu cunosc cu adevărat rasiști sau rasiști adevărați, în gen Kkk. Noi înjurăm prostii si nesimțiții, fără nicio legătură rasială. Nu noi toți românii, nu vb în numele lor, vorbesc în numele meu și al prietenilor mei. Citesc ce spui, probabil ai dreptate, dar cunosc doar teoretic cele expuse. Si atunci, revenind la întrebarea de ce am ajuns aici? Răspunsul cred că e pur si simplu... Lăcomia corelată cu prostie. Si răutate.

 

Pai norocul romanului este ca nu traieste intr-un mediu diversificat, in plus anii de comunism au cam nivelat marea masa a cetatenilor. Atata propaganda despre clasa muncitoare in care toti muncesc si toti sunt la fel. Dar nu te imbata cu apa rece, si la romani exista tendinta de a ne considera mai aparte decat altii (vezi toate aluziile cu privire la jidani, tigani) , in plus discriminarea femeii in Romania zburda, exponent Gigi Becali.

 

Ridicolul situatiei vine din faptul ca exploatand sentimentele astea, politicienii si clasa bogata ne intarata unii in contra celorlalti si fac ce fac mai bine, se imbogatesc pe spatele nostru. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu contest ca exista, voi aveți dreptate pentru comunitatea de acolo, dar și noi de exemplu suntem tot în colaps, si discriminarea nu prea se pune exact cum ai zis la populația uniforma, atunci... Cum am ajuns aici? Societatea asta așa cum e e măcinată de toate defectele umane posibile, printre care și discriminarea, dar nu doar ea însăși ne-a adus aici. E doar o altă trăsătură negativă a omenirii. Dintotdeauna. Nu e noua nici asta. Problema e cum găsim resurse să ne mai abținem de la răutăți? Eu cred că trebuie să ne lovim zdravăn de efectele acestor defecte ca să repliem.... La asta mă refeream, nu doar ura rasială e problema, sunt multe alte trăsături unleashed

 

Ce inseamna sa ne lovim zdravan? Si de cate ori trebuie sa ne lovim pana sa intelegem ca nici unul din noi nu e "God's given gift on earth"? 

Pentru ca mie una mi-a fost de ajuns Holocaustul, nu cred ca mai vreau sa vad alte efecte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil sa ajungem în situații grave, când siguranța si sănătatea noastră să fie în pericol iminent, si de sperietura să citim spre comportamente mai bune. Nu îndrăznesc să spun de holocaust, sper sa ne trezim mai repede

 

Edit: nu sa citim, să cotim

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am inteles exact ce se doreste de la subiectul asta si care sunt "personajele principale" ...

 

Vorbim despre viata in comunism vs capitalism ?

 

Vorbim despre Romania si schimbarea necesara acolo ? Sau vorbim despre Lume si schimbarile la nivel mondial ?

 

Cumva s-a ajuns la o discutie despre political corectness, rasism ...etc ? Despre asta vorbim ?

 

Tot ce am inteles este ca e nevoie de o schimbare ... chiar daca nu imi este clar unde, in Romania, in Europa, in USA ... pare ca toata lumea rezoneaza ca schimbarea este necesara, dar ce anume trebuie schimbat si mai ales cu ce ?

 

Considerati ca trebuie schimbate mentalitati ? Cu ce ???

 

Considerati ca trebuie schimbate valori ? Care si cu ce, cu care altele ???

 

Considerati ca trebuie schimbate strategii economice ? Din ce ...in ce ?

 

Considerati ca trebuie schimbate norme sociale ? Care ? Si ce punem in loc ?

 

Considerati ca trebuie schimbate sisteme politice ? De ce ? Si mai ales ... cu ce lideri ??

 

Caci mie cea mai grava problema in momentul de fata, mi se pare lipsa de lideri, la nivel mondial ...si cand spun lideri, ma refer la niste persoane (tinere, batrane, nu conteaza) care sa identifice ariile care necesita schimbarea si vina cu un plan pertinent.

 

Eu cred ca confuzia asta generala vine tocmai din faptul ca nu stim ce vrem ... cel mai simplu este sa spunem, vrem o schimbare ...dar cand intram in amanunte, suntem atat de divizati, ca rase, ca apartenente religioase, ca natii, ca interese, dar pe de alta parte suntem atat de dependenti unii de altii ...incat nu putem defini la nivel global ce trebuie sa schimbam, cum trebuie sa schimbam si mai ales cine trebuie sa se schimbe, astfel incat nimeni sa nu piarda.

 

Suna extrem de cinic ce spun si nu este ceea ce imi doresc ...dar un razboi, pune ordine in toate ...va da o gandire comuna, o strategie comuna si va reseta ordinea mondiala, astfel incat sa fie construita de la capat ...toate astea desigur, pentru cei ce vor supravietui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate este adevarat sau poate este doar o perceptie a noastra. In urma cu aproape 10 ani am lucrat la un proiect la Microsoft care isi dorea o analiza a generatiei "Millennials". Am incercat sa estimam cat mai bine comportamentul lor. In echipa aveam psihologi, profesori universitari, IT-ersi, sociologi, etc. Una din caracteristicile pe care le-am notat atunci (si atentie vorbim de 2005-2006) a fost ca membrii acestei generatii nu o sa fie asa de legati de loc, servici si ca o sa fie intr-o continua schimbare. O sa-si doreasca o viata mobila, fara contracte lungi de munca ci mai de graba de freelancer. Imi amintesc ca pe la mijlocul studiului cineva a spus: urmeaza o generatie de neseriosi!

 

Revenind la ce spui tu acum, eu cred sincer ca aceasta "superficialitate" este poate o caracteristica a generatiei lor pe care poate nu o intelegem. Baiatul meu are 16 ani si deseori ma surprinde cu rezultatele unei gandiri superficiale, impulsive vs. analiza mea adanca. Rapiditatea unor decizii aparent superficiale combat serios indecizia sau alegerea de a nu face o alegere.

 

Nu neg ca personal sunt si eu ingrijorat de lipsa de interes a generatiei tinere fata de societate, fata de politica, fata de viitorul umanitatii. Dar cred ca adevarul este undeva pe la mijloc: cred ca ei sunt efectiv inhibati de dinozaurii care nu vor sa le ofere nici o sansa.

ceea ce mi se pare grav este cand tinerii discuta despre preturi corecte, salarii corecte, etc cand de fapt totul este dat de piata. vorbesc de discutiile de pe internet, atunci cand sub masca anonimitatii poti sa spui ceea ce cu adevarat gandesti.

 

pe de alta parte cum se defineste valoarea, cine o defineste ? asta apropos de kardashience. stiti ca kardasiencele nu fac droguri, nu se dau in stamba ca multe intelectuale din la sau manhattan ? muncescdin greu si castiga enorm de multi bani (kardasianca de baza a avut o idee cu un joc pe net ce ii adduce 700K/zi). ele sunt exact reflectarea tineretului de astazi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...