Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cititi povesti seara? Ce carti de povesti folositi/recomandati?


Recommended Posts

Cand fetele mele erau mici 2-8 ani le spuneam aproape in fiecare seara un episod din aventurile cu Chappy daca stau sa ma gandesc acum cam 300 de capitole inmultit cu 6 ani si cu 2 ... au fost vreo 3.600 - 4.000 de capitole?  [:)]

 

Ioana la cei aproape 21 de ani stie cu precizie unde am ramas cu ultimul capitol ... cred ca si Daria.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Din experienta mea, functioneaza foarte bine cartile ilustrative. Eu vorbesc de un copil mic de 2 ani jumate, dar care vorbeste foarte bine. Dupa ce ii citesc eu o poveste, el incearca sa o reproduca pe baza ilustratiilor. Cred ca pentru copiii mici aceste carti functioneaza cel mai bine. Asociaza fiecare idee a povestirii cu imaginea pe care o vede. Puteti citi aici si de ce este foarte important sa le citim piticilor in fiecare seara http://parentify.ro/index.php/2016/11/01/5-motive-pentru-care-ar-trebui-sa-ii-citesti-copilului-tau-in-fiecare-seara/

Iti dai seama ca aceste aspecte sunt cat se poate de reale, chiar daca scopul tau a fost doar unul dintre ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Eu recomand povesti pe youtube.

 

Mai ales exista un canal care are povesti normale si povesti de adormit, care propune o poveste inovatoare prin maniera in care a fost scrisa, o poveste care introduce pe nesimtite in subconstientul copilului sugestia somnului. Folosind diverse tehnici psihologice eficiente, menite sa-i ajute pe copii sa se relaxeze, cartea le permite micutilor sa faca parte cu adevarat din poveste si sa adoarma in acelasi timp cu personajul principal.

 

Canalul este: Povesti pentru Luca: https://www.youtube.com/channel/UCNZKG0TGnECeFu85CYwTeZQ

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...