Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 837
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ella, am fost in august 2016 cu mocanita (pentru a III-a oara). Prima data, la sfarsitul anilor 90, am fost pana la capatul liniei, in apropierea statiei de graniceri. A doua oara, cu un grup de studenti, pana la statia Faina.

A treia oara, vara asta, cum spuneam, cu familia. Copiii mei (pentru care am fost, de fapt) au ramas extrem de dezamagiti. A fost o zi pierduta, asa au spus. Sa stii ca sunt mai multe trenuri care pleaca la intervale destul de scurte. O multime de turisti, multi straini. Noi am cumparat bilete cu o zi inainte, de la casa de bilete. Nu am optat pentru masa, doar calatoria. Cand s-a oprit trenul pentru alimentare cu apa nu a dansat si cantat nimeni. Doar cativa au coborat sa fumeze, altii s-au dus la micul magazin satesc (oprirea nu este intamplatoare  [:D] ) sa-si cumpere napolitane, biscuiti, Fanta...

La capat de linie este un spatiu mai mare, amenajat pentru servirea mesei. Cei care cumpara bilet cu masa inclusa, nu mai trebuie sa stea la coada. Ceilalti, daca vor sa manance, au de asteptat la niste cozi... Nimic special de mancare - gratar, cartofi prajiti, bere, sucuri. Ma asteptam sa fie o placinta, ceva specific maramuresean, dar nimic. Noi am profitat de timpul acesta si am facut o plimbare in lungul liniei, tot inainte. Era o zi foarte calduroasa, toti incercau sa se adaposteasca, cautau umbra. A dansat un ansamblu folcloric plictisit, totul mi s-a parut fortat, comercial, kisch...

Cuplul de langa noi a plecat cam dupa o ora inapoi, cu un alt trenulet. Nu au mai avut rabdare sa astepte trenuletul nr. 3, cu care veniseram.

Daca iubesti muntele si natura, te cam doare inima dupa o astfel de experienta. 

 

Nu am vrut sa te dezamagesc, doar sa-ti prezint si un alt punct de vedere. [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un site interesant :

 

http://www.e-boda.ro/

 

Eu am comandat ceasul si ochelarii avatar...sunt produse romanesti...si am inteles ca sunt bune. 

 

http://www.e-boda.ro/gadgets/smartwatch-e-boda-smart-time-100-negru.html

 

http://www.e-boda.ro/gadgets/ochelari-realitate-virtuala-avatar-vr-ii.html

Eu am avut, am, un telefon smart e-boda. Pentru banii pe care i-am dat a fost chiar neasteptat de bun. Doar ca statea prost cu memoria, era si dual sim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata buna pe la pranz!

 

Dupa saptamani de pauza mai bag si eu un ochi pe forum, cautand sa vad daca e ceva pe la umanitare organizat de craciun (nu am gasit, din pacate, sau nu am scarmat suficient), si am zis sa aruc o privire si pe aici, macar sa va salut sa nu ma dati disparuta. Nu stiu de ce, pe vremuri eram DC addicted, acum trec luni fara sa mai intru. Poate fiindca singurul loc care-mi mai place de aici e ghetarul....

 

Si daca tot am rasfoit ultimele pagini de aici, sanatate multa Juliei si lui Turbo, la multi ani viviana&ccs, si daca nu ma lasa memoria, parca si pustoaica monicai a implinit vreo 8 anisori de curand, asa ca [s].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru ca intreba cineva in urma cum e aici cu urgentele medicale, pot sa va povestesc experienta mea, non-urgenta!

 

Ca si Julia, ne-am pomenit saptamana trecuta cu Teddy vomitand. A tinut-o o zi intreaga intr-o voma, asa ca am sunat la GP. Fie merg cu el la camera de garda englezeasca, fie sun a doua zi la prima ora din nou la cabinet pentru o programare de urgenta in aceeasi zi, in ziua respectiva nu avea nimic liber.

 

Cum niciuna in variante nu mi-a placut, si cum venea noaptea si ramaneam singura cu toti copiii acasa, am zis sa testez 111, nr de aici pentru urgente care nu necesita ambulanta si nu iti pun viata in pericol.

 

Asa ca am sunat. Si am avut parte de o tanti super draguta, dar care m-a chestionat jumatate de ora cel putin,despre tot ce vrei si ce nu vrei. Avea un set standard banuiesc cu vreo 100 de intrebari cred, sau asa mi se parea mie. Si-a cerut saraca scuze, dar asta e procedura. Ajunsese sa ma intrebe inclusiv de calatorii in tari africane, vaccinuri pentru boli de care nu auzisem in viata mea, inclusiv de ebola am fost chestionata. Ca dupa juma de ora de chestionat sa ma puna pe hold, sa transmita asistentei informatiile, si apoi sa revina cu sfaturile si sugestiile de rigoare. Si pentru ca am spus ca as vrea sa vorbesc si cu asistenta (cea cu care m-am conversat prima jumatate de ora fiind doar receptionista), si pentru ca erau toate ocupate, m-au sunat ei inapoi in 10-15 min. Super ok experienta, ok sfaturile, dragute tipele de acolo, insa daca doame fereste era ceva mai grav, pierdeai juma de ora doar completand chestionare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In rest, exceptand acel virus intestinal, care s-a plimbat apoi pe la jumatate de familie, dar a trecut relativ usor, noi suntem cu totii ok. Fetele cu scoala, Teddy cu joaca, barbatul cu munca si eu cu holbatul la tavan!! Innebunesc stand acasa, dar situatia e de asa natura ca daca incep sa muncesc, excepand cazul super ultra fericit in care imi gasesc un job cu peste 13-15£ pe ora (ceea ce aici in zona e raritate), in rest, ce dau pe bona si ce pierd de la stat (child tax credit care se da pentru copii pentru venituri sub un anumit plafon pe care daca incep sa muncesc il depasim), cand trag linie nu stiu daca mai raman 200£ pe luna in plus, bani pe care barbatul ii face din 2 overtime-uri la munca... Asa ca imi place, nu-mi place, sunt sechestrata la domicilul pana face Teddy 3 ani, ca sa beneficiez de cele 30 de ore gratis care le vor da de la anul pentru gradinita.

 

Nu-mi surade deloc sa fac asta, dar nici nu-mi vine sa ma duc la munca doar de dragul de a socializa. Deja am un stres, ca am lucrat 2 luni in primavara, si am fi la limita cu veniturile pentru a nu depasi plafonul lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...