Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 837
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mickyyyy, ce mi-a placut povestea ta! Cred ca Teddy e grozav!

 

Nepoata mea din USA a invatat mai intai romaneste foarte bine. La 4 ani nu stia o boaba engleza. Au dat-o la gradinita si nu putea socialiaza pentru ca nu intelegea nimic. Dupa vreo 4  luni de zile a inceput sa vorbeasca engleza. O fetita a tras-o pe sora me de fusta si i-a spus: "hei, fata ta nu e muta, sa stii!"

De atunci nu prea s-a mai omorat cu romana.

 

Da, stiu cum e sa stai acasa si uneori sa nu ai parteneri de conversatie decat copii. Dar cum zice si Didi e o perioada frumoasa. 

===

 

Mianna, oare cand vine? A spus ea, insa eu am uitat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bon soir! Aici toarna cu galeata si e din ce in ce mai intuneric. Am terminat cu serv pe ziua de azi, am facut cumparaturile, imi astept toti tenismenii mari si mici acasa, asta pe la 9.

Multumesc de idei! De Craciun, le iau la toti 3 barbatii o masina de racordat rachete. Costa vreo 2000E, asa ca scap in grup de ei [:)] . Iar eu nu vreau nimic, nimic, pt ca mi-am luat deja tot ce imi trebuie, insa nu stiu ce sa pun sub brad. Insa de Mos Nicolae, voiam sa le iau un cadou surpriza si nu prea stiu ce, telefoane si tot felul de gadgeturi au, haine nu pot sa le iau fara ei, ...asa ca mai cuget.

Azi un prieten pe FB m-a pus sa citesc asta http://citizengo.org/en/38481-how-it-working?tc=fb

Voi ati citit? Chiar poate fi adevarat? Chiar sa fie sistemul asa de stramb in Finlanda?

 

Roxana, la Barcelona a fost frumos, nu stiu de ce, putin dezamagita de muzee si alte chestii de vizitat. Adica, ma asteptam sa am atata de vizitat, incat sa cad rupta de oboseala in fiecare zi. Dar a fost chiar lejer, cu multe pauze. (Eu recunosc chinuiesc familionul cu muzeele, bisericile si alte chestii). Apoi am mai fost dezamagita de restaurante, (am devenit eu pretentioasa:))), ori nu le-am gasit pe alea oau! Oricum, m-au inebunit baietii cu pofta de mancare. Nici nu ne ridicam bine de la restaurant, ca iar le era foame. Ca o prajtura, ca un sandwich, ca o salata de fructe...

Mickyy, si eu am baieti bilingvi. Unul a turuit si turuie de la 1 an, celalalt, a vorbit cu propozitii pe la 2 ani juma, aproape 3. Insa la mine au vb intai in RO, si apoi in suedeza.

Daniela, cum mai esti cu tusea? Ai incercat stilul meu de sirop?

Ioana, la voi cum este?

Viv, Didi, Laura, Michelle [flo2]

O seara frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit, Anja, toata povestea. E impresionanta si posibil adevarata. Nu cred ca ar avea de ce spuna neadevaruri, ca nu doreste decat sa-i fie atribuit un avocat, sa mearga la proces si sa-si faca dreptate.

Poate ar trebui si o varianta in limba romana.

 

In ceea ce priveste sistemul asta din unele tari nordice nu ma mai mira nimic. Vad ca isi apara cetatenii nativi fara sa tina cont de ce e bine pentru copii.

 

Am observat ca multe mame divortate ce au copii cu cetateni straini au  probleme cu custodia. E posibil ca si faptul ca Romania e improscata cu noroi sa ingreuneze niste verdicte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit și eu povestea respectivă, mai pe sărite, recunosc. Mie mi se pare puțin plauzibilă, sunt acolo amănunte care nu au logică / nu se leagă. Apoi sumele plătite la avocați mi se par de domeniul fantasticului (100.000 de euro plătiți doar la avocat în 3 ani - adică undeva la 2.700 de euro pe lună? un avocat costă între 30.000 și 70.000 de euro? înseamnă că nu mulți își permit avocat pe acolo sau au salarii foarte, foarte mari).

 

Anja, a trebuit să mă întorc și să citesc de metoda ta pentru suc de ceapă, că nu o reținusem  [:I] . Mâine încerc și așa, dacă nu mă lasă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, a trebuit să mă întorc și să citesc de metoda ta pentru suc de ceapă, că nu o reținusem  [:I] . Mâine încerc și așa, dacă nu mă lasă.

O scriu iar repede, sa nu mai cauti.

Ceapa invelita in staniol o bagin in cuptor la copt. Miroase urat, dar asta e:))). Cand e coapta, faci cateva gauri in staniol si storci ceapa, sucul, il treci prin strecuratoare sa nu fie scarbos, cu bucati de ceapa. Ies vreo 3 lingurite. Poti sa pui miere sau zahar, sau poti sa le bei asa. Nu e multa cantitate, e ca un medicament mai nasol :))) , dar la mine are efect! Sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste sistemul asta din unele tari nordice nu ma mai mira nimic. Vad ca isi apara cetatenii nativi fara sa tina cont de ce e bine pentru copii.

 

Am observat ca multe mame divortate ce au copii cu cetateni straini au  probleme cu custodia. E posibil ca si faptul ca Romania e improscata cu noroi sa ingreuneze niste verdicte.

Nu stiu ce sa zic. Sistemul pe aici este destul de bine pus la punct, adica faptul ca te muti in alt oras nu prea inseamna mare lucru. Adica te duci online si iti schimbi adresa. Nimeni nu iti ia copiii pt asta. Apoi, cu atatea dovezi de abuz, plus ca ea are job de doctor, cu salariu mare, sa fie legea atat de oarba...

In Suedia, 1 ora la avocat poate sa coste intre 150E si 250E. Deci, se poate ajunge la ceva sume fabuloase..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, nu ne-am mutat inca, si nici nu suntem foarte decisi sa o facem, desi daca s-ar ivi o oportunitate altundeva, probabil am folosi-o.

 

Nu lucrez, tocmai ce ma plangeam ca stau acasa si nu fac nimic, e cea mai lunga perioada de inactivitate din viata mea de pana acum......incerc sa ma obisnuiesc dar nu prea imi iese.

 

Si ca tot va ziceam de bebeloromengleza lui Teddy, seara asta am avut parte de "rain" [bang] [bang]. Altfel spus se juca in living cu o balena din aia de plastic de pus in cada, care stropeste pe gura. Si la un momentdat il auzim cum vorbea de unul singur - ueil rein, ueil, rain! Luase o stica de apa de-a fetelor, de-aia cu tumburus la varf, o varsase jumate pe-o coala de hartie, si isi balacea fericit balena acolo!!! Foarte incantat de isprava lui, ba chiar ne si arata balta care o facuse, strigand incantat la noi rein, rein!!!

 

Cam de de-astea avem noi parte zilnic.....nu sta locului o secunda, iar cand sta prea mult cuminte sigur face el ceva!! Dimineata cand eram la bucatarie, nu foarte atenta la el, s-a strecurat prin spatele meu si a furat un ou din cofrag. Nu stiu cand a facut-o, dar l-am gasit jucandu-se cu oul pe canapea!! Bine ca legile lui murphi nu au functionat azi la el, am recuperat oul intact. Nu acelasi noroc a avut insa punga de cereale pe care a furat-o ieri dimineata de pe masa, ca apoi sa o rastoarne in mijlocul camerei si sa se aseze tacticos in mijloc sa serveasca micul dejun direct de pe covor!!

 

Si tot din categoria ispravilor lui, el are majoritatea jucariilor in living intr-o ladita, insa pentru ca-s prea multe, mai are si un sertar la fete in camera, pe care nu-l prea foloseste. Si ghici ce a ascuns baiatul meu in sertarul de sus: pantalonii de la uniforma de scoala a Dariei, pe care i-am cautat disperati vreo saptamana prin toata casa!! I-am gasit azi din intamplare!! Cum i-a venit ideea, habar n-am, dar era ultimul loc unde i-as fi cautat!!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, ce flacau smecheras aveti! Ma bucur ca ai mai apucat sa ne povestesti cate ceva.

 

Eu acum am ajuns acasa. Si zic doar atat: pt tuse uscata eu folosesc Neolin. Are codeina si antiinflamatoare. Nu mi-a cerut nimeni reteta.

 

(Si mai zic ceva, da' va faceti ca nu auziti: eu il folosesc si in tusea productiva, ca ACC am luat o singura data, si-am jurat ca nici nu mai iau, nici nu-l mai recomand nimanui)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...