Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Eu mă bag, dar dacă răspund acum stric plăcerea celorlalți :).

 

A doua problemă îmi aduce aminte de o ceartă de jumătate de zi la noi la birou pe tema: o găină și jumătate face un ou și jumătate într-o oră și jumătate. În cât timp fac 10 găini 10 ouă? Era să ne batem  [:D]  (glumesc, da?).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 837
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata pinguini

 

Azi e vineri...yupiiii  [pk] la noi ploua si iar ploua  [umbrel]

 

Aseara am demontat patul din camera de oaspeti, am comandat o canapea extensibila si vine marti...vreau sa reamenajez camera (acum am covor, lampa si draperie verde)....canapeaua e neagra (imita pielea)..oscilez intre rosu si portocaliu..acolo punem masina de facut sport (Rudermaschine o cheama...s-ar traduce prin masina de canotaj), asa ca trebuia sa desfiintam patul.

 

In seara asta mergem la lac la Zurich, la degustare de vin (e in fiecare an expozitia de vinuri, pe cateva vapoare)..mergem cu un coleg de-al lui Marco si sotia lui (el ne-a invitat).

 

Maine avem program de shopping si de relaxare.

 

O zi faina va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Gata, dati raspunsurile 1, 2, 3 start!

 

Ii trimisesem aseara problemele si copilei, pe FB. Mi-a dat raspunsurile corecte toate si am fost asa mandra de ea. M-am dus la ea sa o felicit.  Si cand eram mai in verva mi-a spus ca nu ma poate lasa sa fiu mandra de ea ca i-a fost lene si raspunsurile is de pe net.  [:-)))]

 

Ella, diseara incerc sa infat pilota dupa metoda Marco. Si daca imi iese ma duc sa patentez ideea s sa o inregistrez ca marca.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura25, acum cativa ani, cand era Bianca in clasa I, a fost parca un subiect separat {sau poate chiar aici pe ghetar (ca nu ma tin minte)} in care discutai despre cum invata copiii stangaci sa scrie.

 

Atunci cred ca ai pus niste filmulete? Iti mai amintesti?

 

Nepotica mea e acum la soru-mea dupa scoala si imi spunea ieri cat s-a chinuit cu "R" de mana si sa lege a de c. Copila spune ca invatatoare le explica cum se fac literele dar ea nu prea intelege.

 

Si cand ma gandesc ca vine "G" de mana...

 

Chiar de curand, cautand altceva, am dat peste filmuletul facut atunci. Nu prea stiu cum sa te ajut, ca pana la urma Bianca singura si-a creat tehnica ei de scris, nu pot zice ca am ajutat prea mult. Imi amintesc ca si eu ii aratam, dar cu stanga imi iesea mai rau decat ei. Stiu ca am avut si cu invatatoarea o discutie legat de faptul ca e stangace si m-a linistit ca e ok, o sa se descruce, sa o las asa. Nu era nici singura din clasa. Pot sa te linistesc ca pana la urma sigur va scrie. Nu stiu cat accent pune invatatoarea nepoatei tale pe caligrafie si aici sa nu fie probleme, daca insista prea mult si pune stachete prea ridicate. Bianca tot timpul (si acum) scrie mult mai frumos decat Rares, care e dreptaci. Si scrie cu mana tinuta normal pe foaie, nu ridicata in sus, practic vede doar ultima litera scrisa, nici eu nu stiu cum face sa ii iasa.... Pe ai mei i-a indrumat invatatoarea sa scrie cu pixuri frixion, care se sterg usor si fara urme, pt ca avea oroare de taieturi si mazgalituri prin caiet. Cu stiloul e mai complicat la cum scrie Bianca, pt ca sterge cu mana inainte de a se usca cerneala f. bine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...