Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 837
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

Ieri am facut o migrena cu aura  [batcap] a inceput dupa pranz, aura a tinut aproape 2 ore  [zirea] dupa a aparut durerea de cap...asa ca ieri dupa-masa am muncit din varful patului...azi sunt tot acasa, a trebuit sa merg cu Marcia la ortodont...i-au mai pus un aparat din plastic, sus, pe gingie, pe care trebuie sa-l tina doar noaptea...nu poate sa manance, i-am facut piure...asa e cateva zile, nu avem ce face.

 

Cand am ajuns luni acasa, Marco dadea de zor la rame  [:D] 7 km a facut in 30 min...era fleasca, nu numai el, ci si parchetul...trebuie sa-mi arate si mie cum sa folosesc masinaria...voi continua insa si cu exercitiile...alternez_ 3 zile exercitii (am 3 programe care-mi plac...2 pt picioare si fund si unul pt 6 pack), o zi  dau la rame  [:)]

 

Marcia a fost ieri dupa-masa la targul de meserii...si a venit acasa hotarata sa invete meserie la o firma de expeditii internationale/logistica...e interesant ca job, va folosi si engleza, computerul...sunt destule firme de renume in domeniul asta...azi mi-a vorbit doar despre viitorul ei job  [:D]

 

Azi am comandat si pat, e produs de o firma in Germania, vine in 2-3 saptamani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce buna e abordarea la voi privind meseriile, atragerea copiilor catre viitoare joburi, sa le arate, sa-si faca o idee inca de pe acum.

Si partea asta cu atragerea in practica in "campul muncii"... ziceaia tu ca in liceu 3 zile scoala, 2 zile practica... f bine, asta asigura un % ridicat de absorbtie dupa terminarea scolii

Pe aici pe la noi, termina copiii licee, facultati, scoli postliceale.... si greu cu jobul... Marea piedica e lipsa de experienta... dar nici nu se inghesuie nimeni sa-ti dea o sansa sa o capeti... 

Ori esti un geniu si te cauta la greu firme din afara, sau daca nu... trebuie sa te descurci... pt un om de rand, de inteligenta normala, cum suntem multi pe aici, e dificil tare inceputul...

Pe vremea mea nici stagii pe la facultati nu erau, schimuri din astea, programe, Erasmus etc... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luni seara am avut info despre meserii, sistemul de educatie de aici...ft interesant, multe lucruri nu le stiam...

Procesul pt gasirea unei meserii l-au inceput deja..la interviuri pot insa merge incepand din anul 3 de scoala, adica din august/septembrie la anul...in august firmele posteaza pe internet toate locurile libere pe care le au...va fi proces de selectie, exact ca pt un job normal...acum si-au facut CV-urile, o data pe saptamana au coaching cu o persoana specializata pe recrutare...li se dau sfaturi, pun intrebari...putem merge si direct la ei daca vrem...din februarie vor putea face practica la diverse firme (intre 1 si 3 zile); aici e tot cu recrutare ca pt job...prietenul nostru roman (cel care a avut leucemie) lucreaza la o firma de expeditii, asa ca voi vorbi cu el ref.la practica.

Contractele se vor semna in noiembrie la anul, cei care semneaza sunt parintii, firma si cineva de la Ministerul Muncii...deci la anul pe vremea asta vom sti unde va merge Marcia.

 

Am aflat ca indiferent ce varianta alegi (liceu sau meserie), poti urma oricand cursurile unei facultati...anul asta de ex, 70% din elevi au optat pt meserie, 14% pt liceu...restul sunt cei indecisi (care vor putea face inca un an de scoala, clasa a 10a).

Cat inveti meseria, poti merge la scoala normala (1 zi pe saptamana) sau la scoala care iti da dreptul sa dai bacul (2 zile pe saptamana)...daca vrei sa dai bacul dupa ce ai invatat meseria, poti face un an de scoala (intensiv) sau 2 ani (50% scoala, 50% job)..si dupa aceea poti merge la facultate sau universitate.

 

Interesant (asta nu stiam) este faptul ca dupa ce inveti meseria, poti sa iei anumite diplome, diplome care in Elvetia au echivalentul facultatii...deci cei care invata o meserie (si au diplomele astea) sau cei care termina o facultate, sunt la acelasi nivel..inainte facultatea era mai sus, acum nu mai este asa, nivelul e acelasi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica: 1-2 zile scoala, 3-4 zile job...si in general li se cere de la firme sa aiba note bune; daca nu au anumite note, pot sa-si piarda jobul...e bine ca au salarii, incep cu 400-500 fr in primul an si ajung si la 1500 in anul 3-4...majoritatea firme dau si al 13-lea salariu sau bonus.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul asta dual de invatamant este de zeci de ani, nu e nimic nou..si elvetienii sunt mandri de el...ceva asemanator mai au in Europa: Germania, Austria (plus Tirolul de sud), Olanda, Danemarca...anul trecut elvetienii au semnat un contract cu USA, care sunt ft interesati de sistemul dual. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, stiu ca ai mai scris pe aici despre sistemul dual.

Asa ceva ar fi necesar si in Ro. Aici este inca moda cu facultatea... adica vrei-nu vrei, esti in stare sau nu, trebuie sa ai o facultate.... Cam paguboasa menlalitatea asta... parintii sunt rusinati daca copilul lor nu da la facultate....

De au ajuns 90% din tineri sa aiba studii superioare si unii chiar nu merita... sunt multe universitatii private, la care examenele se iau pe bani... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...