Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Din Lima am zburat in Cuzco, oras la 3600 m altitudine. A fost cumplita adaptarea, eu m-am simtit cel mai rau. M-a ajutat mestecatul frunzelor de Coca, fara ele nu stiu cum supravietuiam. Sunt si tablete, stiu, dar nu aveam la noi, citisem pe net de frunzele de coca si am zis ca ne bazam pe ele. Ovi a rezistat cel mai bine, el si Silvia numai cu dureri de cap. A trecut, dar a rămas aceeasi senzație de aer putin (oxigen) pt ca de aici am mai coborât doar 2 zile la Machu Picchu (unde ne-am simtit oameni iar :)) la 2400 m, apoi am urcat iar pana la sf concediului, la 3600, 3800 si chiar 4000 m in La Paz.

post-3506-76240_thumb.png

post-3506-41455_thumb.png

post-3506-21319_thumb.png

post-3506-79728_thumb.png

post-3506-41316_thumb.png

post-3506-119451_thumb.png

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 837
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună dimineața!

 

Miha, ce faine sunt pozele! Poate când ai timp, reușești să povestești pe blog  [flo2] .

 

Eu sunt într-o perioadă în care nu mi se aliniază nici o planetă :), tot felul de situații aiurea, deși nimic nu e foarte grav. Dar e suficient de supărător ca să-mi fac tot felul de griji și să mă întreb cum o să arate anul viitor.

 

O parte din cadouri au sosit ieri cu curierul, nu-mi plac, le trimit înapoi. Trebuie să caut altele, oh, joy.

 

Noi suntem într-o mini vacanță (e liber azi și mâine oficial, poimâine multe firme au liber și apoi liber sâmbătă și duminică).

 

O zi frumoasă,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am vazut episodul cu Rick Stein si calatoria culinara din Vietnam..am revazut locuri dragi, ne-a apucat pe-amandoi nostalgia [il]  [il]  [il]  asa ca am hotarat sa mergem inca o data acolo, in 2018 [pk]  vom vizita insa nordul si centrul de data asta...mandra vine si ea cu noi...si poate unul din gemenii lui Marco  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella mersi! 

 

Daniela, o sa incerc dar sincer nu stiu cand am timp. O sa scriu cate putin așa cum pun poze, dar sunt multe, multe de povestit. 

 

Daca aveti întrebări, sunt aici :). O sa citesc dar nu mai am timp sa scriu ca inainte, dupa cum va spuneam. 

 

Revin, acum am putina treaba, dar mai am poze :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cuzco-Machu Picchu, o parte de drum cu taxi, pana in Ollantaytambo de unde ne-am urcat pe Peru Rail pt o ora jumate. Un tren special, e singura posibilitate sa ajungi la Machu Picchu. Nu exista șosele, nu se merge cu masina, cu nimic altceva.

Satul se mai numeste si Aqua Caliente, ati ghicit de ce? Bai termale foaaarte plăcute, le-am "gustat" si noi :). A fost relaxant si respirabil :).

 

In ziua urmatoare, ziua in care Ovi a implinit 50 de ani, am urcat la Machu Picchu situl istoric. Ai doua posibilități: iei autobuzele lor(singurele mașini care circula acolo) sau pe jos. 48 de dolari de persoana dus-intors sau vreo doua ore de urcat pieptiș :)

 

Acolo sus e...magic. Nu pot povesti...

 

Noi ne-am aflat printre cei 2500 care au acces zilnic in sit, si printre cei 400 care au acces la escaladat 200 m pana sus pe Waynapicchu de unde se vede sit-ul din alta poziție. Nu vreți sa știți cat de sceptica am fost sa urc, cat de greu a fost, dar cand am fost sus, cat de minunat era.

 

Si Machu Picchu se citeste exact cum se scrie, picciu adica, nu piciu :). Care inseamna ceva urat in limba lor :). 

post-3506-57281_thumb.png

post-3506-147855_thumb.png

post-3506-22420_thumb.png

post-3506-65324_thumb.png

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...