Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Inapoi in Cuzco si de aici plecam spre Puno, cu un autobuz super luxos si comod, Cruz del Sur.

 

Puno e un orășel mic si aglomerat, ținta noastră era lacul Titicaca. Care de fapt e Titihaha in limba băștinașă :). Si inseamna corp de Puma :). Nu se poate ajunge pe cont propriu decat cu excursii organizate, am ales insulele plutitoare Uros. Foarte turistice, dar e singurul mod de a trai acolo. Băștinașii vorbesc numai limba lor, putina spaniola sau mai nou engleza pt turiști. Sunt multe insule, făcute manual de cei care locuiesc pe ele, in general 6-7 familii. Au mai nou panouri solare si ca atare curent in căsuțele lor. Gatesc la vechiul lor "aragaz" niste oale de lut, bărbații pescuiesc si femeile cos. Am fost preluati de cate o familie fiecare cuplu sau familie de turiști, îmbrăcați in haine de ale lor si am cumparat lucruri făcute de femeia familiei. Pe noi ne-a ales o tanara de 25 de ani, cu trei copii :). Stia putina engleza, am conversat putin.

 

Apoi am mers pe insula Taquile, tot tradiționala, am mancat la localnici supa de quinoa si păstrăv din lac, ne-au arătat cum extrag ei sampon dintr-o planta si ne-au prezentat portul local si vorbit despre Tradițiile lor. Poze acum :)

post-3506-149602_thumb.png

post-3506-91719_thumb.png

post-3506-95968_thumb.png

post-3506-133735_thumb.png

post-3506-29626_thumb.png

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 837
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună ziua! La multi ani sărbătoriților zilei!

 

Seri, sa ne trăiești! Și sigur mai avem...dar nu-mi vine nimeni în cap acum.

 

Mihaela, fain concediu! Eu v-am urmărit pe fb.

 

. Vad ca deja vorbiți de craciun, brazi și cadouri, meniuri... Duminica am luat și eu cadourile ptr primul mos, Nicolae. Pentru Crăciun nu am luat nimic încă. Bradul îl facem în săptămâna dinaintea craciunului, cat mai aproape. La gătit nu ma bag...de asta am soacra

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

La multi ani tuturor sarbatoritilor!

 

Noi nu am facut nimic special azi, ma oftic ca cei mici sunt infundati pe nas... le-am facut aerosol cu respisun. 

Initial ne propusesem sa mergem maine la parada. Acum nu mai este cazul.

 

Miha, super concediu!

 

Viviana tin pumnii sa nu se adevereasca diagnosticul.

 

Silvi, spor la pregatiri pentru taierea motului!

 

Ma duc sa ma joc monopoly...trag pustii de mine, sotul pleaca la meci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna, La multi ani tuturor sarbatoritilor! Noi nu am facut nimic special azi, ma oftic ca cei mici sunt infundati pe nas... le-am facut aerosol cu respisun. Initial ne propusesem sa mergem maine la parada. Acum nu mai este cazul. Miha, super concediu! Viviana tin pumnii sa nu se adevereasca diagnosticul. Silvi, spor la pregatiri pentru taierea motului! Ma duc sa ma joc monopoly...trag pustii de mine, sotul pleaca la meci.

 

Dezmucire usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din Puno ar fi trebuit sa plecam spre Bolivia si sa ne oprim imediat dupa granița, la Copacabana, cu autobuz. Ne-au anuntat insa ca sunt revolte pe străzi, in sate, drumurile sunt blocate si nu putem pleca decat mai tarziu. Am plecat dupa pranz si ne-am împotmolit undeva la vreo 10 km de granița. O coloana imensa de mașini, parea fara scăpare. Nu știm ce s-a intamplat, dar la un moment dat au dat drumul autocarelor cu turiști si am plecat. Din pacate trebuia sa ne oprim la Copacabana si sa vizitam Isla del sol pe Titicaca, dar nu s-a mai putut. Am plecat pana in La Paz. Am descoperit un oras interesant, care are ca mijloc de transport in comun funicularul, foarte modern si de care am profitat si noi. Ne-am plimbat insa si pe jos, din pacate circulația e foarte mare si poluarea pe măsura. Am atins si culmea înălțimii din acest convediu si din viata noastră :). 4047m altitudine :). In prima poza.

post-3506-14747_thumb.png

post-3506-148921_thumb.png

post-3506-79783_thumb.png

post-3506-1040_thumb.png

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...