Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Interzicerea sarbarilor in institutiile de invatamant !?!?!?!


Recommended Posts

          Astazi m-a delegat doamna educatoare sa gasesc un loc de joaca unde sa faca serbarea de Craciun. Acolo copilul se joaca si nu mai este urmarit de atatea priviri necunoscute. De ce? Ministerul nu mai doreste ca copiii sa mai faca serbari in institutiile de invatamant. Motivul: in momentul in care isi spune poezia/cantecelul este traumatizat, emotiile se intensifica si nu se mai doreste asta. La voi la gradi/ scoala cum vor decurge serbarile iarna acesta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[:-)))]  [:-)))]  eu zic sa interzicem absolut toate evenimentele care sunt altceva decat teme/invatat/teme/invatat, ca nu cumva sa traumatizam copiii cu atata distractie  [soricel]

Scuze, la noi inca n a ajuns zvonul ... Uluitor !!!

Uite asa se rezolva problemele in invatamantul romanesc  [pk]  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred si eu ca mai bine e sa se faca intr-un loc mai mare si toate clasele dintr-o grupa/an la un loc . La noi concertele se tin pe ani , intr-o sala mare care se numeste hall . Cred ca in tara se poate face in sala de sport .

Ma gandesc ca e mai sigur asa in caz de incendiu , copiii si parintii sa se poata evacua cu usurinta .

 

La noi nici vorba de interzis , se fac cu toate ocaziile si se mai fac si petreceri de Craciun si sfarsit de an in clasa .

Dar , nu se pune nici. presiune pe spatele parintilor , copiii invata la scoala ce au de interpretat , nu sunt solicitate costume costisitoare , in general toata lumea se bucura .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu s-a facut înțeleasă " scrisoarea didactică " primita de Doamna Educatoare de la minister. Astazi cand am luat fata de la Gradi mi-a spus concluzia. Se pare ca se doreste cresterea implicării părinților în activitățile copiilor. La "serbare" trebuie sa participe părinții neaparat dar nu sa asculte poezii sau festivități ample ci sa se joace cu copiii. Sa deseneze cu ei, sa picteze, sa confecționer obiecte de decor, sa citească povesti si totul în spiritul Crăciunului. Cei din minister si-au dat seama ca părinții stau putin cu copiii din cauza serviciului si ii vrea apropiati macar o data pe an la aceasta sărbătoare. Voi ce parere aveti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cred si eu ca mai bine e sa se faca intr-un loc mai mare si toate clasele dintr-o grupa/an la un loc . La noi concertele se tin pe ani , intr-o sala mare care se numeste hall . Cred ca in tara se poate face in sala de sport . Ma gandesc ca e mai sigur asa in caz de incendiu , copiii si parintii sa se poata evacua cu usurinta . La noi nici vorba de interzis , se fac cu toate ocaziile si se mai fac si petreceri de Craciun si sfarsit de an in clasa . Dar , nu se pune nici. presiune pe spatele parintilor , copiii invata la scoala ce au de interpretat , nu sunt solicitate costume costisitoare , in general toata lumea se bucura .

 

Din propria experienta iti spun ca nu e ok. Se face o aglomeratie, galagie si imbulzeala de nedescris. La noi salile de sport nu sunt dotate cu scena, loc unde sa-ti agati hainele, fiecare copil vine insotit macar de mama si un bunic-doi. Asa am patit noi la serbarea de premiere de la finalul clasei I, s-a facut la primarie intr-o sala gen amfiteatru, cu toti elevii de la clasele 0-4. Am crezut ca nu mai scapam intregi din aglomeratie, copila ramasese prinsa intre adulti, a fost aproape sufocata, a inceput sa tipe si sa planga. A fost cea mai traumatizanta serbare ever.

Personal detest aceste serbari, mai ales cand sunt prea lungi, grupa de copii e mare, primesc prea multe poezii si cantecele de "executat". Multe serbari seamana cu cele de pe vremea impuscatului, cu aceleasi poezii si cantece...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e ok , si sunt 4 clase pe serie ,parintii asteapta la rand intrarea in sala , se sta pe scaune , iar serbarea nu tine mai mult de 1-1,5 ore.Programul este prezentat pe grupuri , rar sunt aparitii solo . Printre grupuri se inercaleaza cantece interpretate de toti.

La inceput directoarea tine un discurs  la sfarsitul caruia se prezinta si planul de evacuare in caz de incendiu .

A fost cazul la o scoala unde unei fetite i s-a aprins parul de la o lumanare .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din propria experienta iti spun ca nu e ok. Se face o aglomeratie, galagie si imbulzeala de nedescris. La noi salile de sport nu sunt dotate cu scena, loc unde sa-ti agati hainele, fiecare copil vine insotit macar de mama si un bunic-doi. Asa am patit noi la serbarea de premiere de la finalul clasei I, s-a facut la primarie intr-o sala gen amfiteatru, cu toti elevii de la clasele 0-4. Am crezut ca nu mai scapam intregi din aglomeratie, copila ramasese prinsa intre adulti, a fost aproape sufocata, a inceput sa tipe si sa planga. A fost cea mai traumatizanta serbare ever.

Personal detest aceste serbari, mai ales cand sunt prea lungi, grupa de copii e mare, primesc prea multe poezii si cantecele de "executat". Multe serbari seamana cu cele de pe vremea impuscatului, cu aceleasi poezii si cantece...

La noi erau 2 spectacole, unul intr-o seara si altul in urmatoarea seara, insa parintii primeau doar 2 bilete (deci nu vii cu catel si purcel si nu vii la ambele reprezentatii, sau un parinte vine intr-o seara si altul in seara urmatoare). Tocmai ca sa nu se aglomereze in asa un hal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...