Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fiv cu ovocite donate 108


o-baba

Recommended Posts

Nu mai stiu cine intreba de masajul la Henry. E fain, relaxant, dar acum chiar nu cred ca are vreo influenta majora in succesul/insuccesul fiv-ului...

 

Hatice, pt ca tu faci embrioadoptie nu cred ca ti se aplica LIT, dar IVIG poate ajuta. Insa e f scump :-((

 

 

Am gasit un articol postat acu 2 ani de MariaF despre IVIG, sper sa va ajute:

 

http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/149453-fiv-cu-ovocite-donate-cap-62/page-49

 

 

Intravenoasa Imunoglobulina ( IVIg )

IVIg a fost utilizat pentru a trata atât de pre- implantare și post- implantare pierderea sarcinii recurente asociate cu niveluri crescute de anticorpi antifosfolipidici , anticorpi antitiroidieni , care circula de celule NK și activitatea de distrugere a celulelor NK și embryotoxins . Acesta a fost de asemenea utilizat pentru tratamentul insuficienței inexplicabile recurente implantare și pierderea sarcinii . Mecanismele prin care lucrările Ig IV includ :

 

· Ig IV furnizează anticorpi la anticorpi ( anticorpi anti - idiotip )

· Ig IV suprimă producția de celule B de autoanticorpi

· IVIg intensifica activitatea de reglementare de celule T

· IVIg suprima activitatea de ucidere celulelor NK

 

Inițial , tratamentul cu IgIV a fost utilizat pentru a trata femeile care nu au avut succes în sarcini tratati anterior cu aspirină și prednison sau heparină . Rațiunea pentru utilizarea IGIV în studiile inițiale a fost suprimarea anticoagulant lupus într- o femeie este tratat pentru trombocitopenie severă . IVIg a fost de multe ori dat cu prednison sau heparina, plus aspirina . Rata de succes estimată de 71% pentru femeile cu risc foarte ridicat de eșec , cu o istorie de esecuri de tratament anterioare au sugerat un tratament Ig IV a fost eficace . Mai recent , cu Ig IV singur a fost utilizat pentru a trata cu succes femeile cu anticorpi antifosfolipidici cât și femeile care rămân refractari la tratamentul convențional autoimune cu heparină sau prednison și aspirină .

 

Citokine proinflamatorii la suprafata materno-fetale pot provoca coagulare a vaselor placentare și pierderi de sarcină ulterioară .

 Citokine proinflamatorii la suprafata materno-fetale pot provoca coagulare a vaselor placentare și pierderi de sarcină ulterioară . O sursă a acestor citokine este celula NK . Biopsii ale mucoasei uterine la femei care se confrunta cu repeta pierderea sarcinii relevă o creștere a celulelor NK activate . Celulele NK din sângele periferic sunt , de asemenea, crescute la femeile cu repeta pierderea sarcinii , comparativ cu femeile fara antecedente de pierdere a sarcinii . Măsurarea celulelor NK din sângele periferic de femeile cu antecedente de avort spontan recurent și o sarcină în lipsa repetată a arătat o creștere semnificativă asociată cu pierderea unei sarcini normale karyotypic și un nivel normal asociate cu pierderea de embrioni care sunt karyotypically anormale . În plus , activitatea a crescut NK in sange de femei neinsarcinate este de predictie de reaparitie a pierderii sarcinii . Celulele T supresoare sunt necesare pentru protecția împotriva NK dependente de citokine pierderea sarcinii .

 

IVIg a fost demonstrat de a reduce activitatea de ucidere NK și de a spori activitatea celulelor T supresoare . Ambele evenimente sunt necesare pentru sarcina de a fi de succes . Ig IV a fost utilizat pentru a trata cu succes femeile cu niveluri ridicate circulante de celule NK , activitate distrugere a celulelor NK și embryotoxins cu rate nașterilor vii între 70 % și 80 % .

 

Ig IV a fost de asemenea utilizat pentru tratarea femeilor cu inexplicabile repeta pierderea sarcinii . Patru studii clinice randomizate , controlate de Ig IV pentru tratamentul repetate pierdere a sarcinii au fost publicate .

 

· Un studiu european cu sediul arătat o tendință pozitivă , dar nu au atins semnificatie statistica din cauza prea puțini pacienți pentru putere statistică adecvată , având în vedere amploarea efectului .

· Un studiu cu sediul în SUA a demonstrat un beneficiu semnificativ , diferenta in rata natalitatii vii la 62 % in randul femeilor care au primit IVIg si 33 % in randul femeilor care au primit placebo . Mai mare Intensitatea efectului în studiul sediul in SUA decâtprocesul european bazat - a putut rezulta din utilizarea unui studiu de design diferit . Pacienții care au început un tratament Ig IV înainte de concepție în proces cu sediul în SUA , dar după implantare în proces european bazat pe . De așteptare până la 5-8 săptămâni de sarcină , pentru a începe un tratament , femeile cu NK legate de celule patologie care apare mai devreme ar fi fost exclus , iar aceste sarcini destinate pentru a reuși să fie inclus , oferind o oportunitate de selecție părtinire . Într-adevăr , o corelație negativă cu întârziere a tratamentului a fost semnificativ în acest studiu .

· Un al treilea studiu tratate doar femei care au avut o naștere anterioară viu , un grup care a aratat nici un beneficiu semnificativ al tratamentului cu leucocite imunizare , dar beneficii semnificative de la IVIg .

· Al patrulea studiu canadian pe baza de avut prea puțini pacienți pentru putere statistică adecvată pentru a da rezultate semnificative, dar a demonstrat o tendință de beneficiu la femeile cu antecedente de nastere in direct anterior , urmată de avort spontan recurent .

 

În cazul în care rezultatele tuturor acestor studii au fost combinate într- o meta-analiză a arătat concluzia IVIg a fi un tratament eficient pentru pierderea sarcinii repeta . Nici unul dintre studiile de luat în considerare sarcinile pierdute ca urmare a anomaliilor cromozomiale , cu excepția proces cu sediul în SUA . Ar fi de așteptat de aproximativ 60 % din sarcini pierdute în studiul clinic de a avea anomalii cromozomiale , care nu ar putea fi corectate de IVIg .

 

Doza uzuală de Ig IV pentru tratamentul insuficientei implantare repetate este de 40 de grame și se repetă post- implantare pierdere a sarcinii este de 25 de grame , dar sarcini de succes au fost raportate folosind doze la 20 la 60 de grame . Timpul de înjumătățire în circulație este de 28 de zile, astfel perfuzii sunt de obicei administrate la fiecare 28 zile . În funcție de istoricul obstetricale , IgIV este continuat la fiecare 28 de zile, până la sfârșitul primului trimestru ( femeile cu antecedente de pierderi primului trimestru de sarcină ) sau până la 28 - 32 de săptămâni de gestație ( femeile cu antecedente de pierderi târzii din sarcini) . Sarcinile sunt monitorizate cu test imunologic și tratament pot fi modificate în funcție de rezultatele testelor de sânge .

 

Efectele secundare ale tratamentului cu Ig IV includ greata, varsaturi , dureri de cap , frisoane , dureri în piept , dificultăți de respirație, toate efectele adverse care apar de obicei în timpul perfuziei cu Ig IV și sunt legate de viteza de administrare . Dacă apar aceste efecte secundare , rata perfuziei cu IVIg este încetinită . Alte reacții adverse care au fost raportate mai putin frecvent sunt durerile de cap de tip migrena și gât inflamat sau rigid care apar la unu la patru zile după perfuzia .

 

Ultimul , dar nu în ultimul rând , în timp ce IgIV este o proteină purificată de particule care este reconstituit în fluid și perfuzată în vene ,proteina este extras din plasma umană . Prin urmare , se execută aceleași riscuri teoretice pentru boli transmisibile și alte produse din sânge . Cu toate acestea , IVIg a fost disponibil pe piața americană sub FDA si CDC supraveghere din 1981 , cu nici un caz raportat de transmitere a virusului HIV . Au existat rapoarte de cazuri de hepatita C, dupa tratament Ig IV raportate în 1992 și prima parte din 1993 pentru care unii produce schimbat metoda de extragere și a adăugat un pas detergent solubilizare . Astfelriscul teoretic în acest moment este un risc necunoscut de transmitere a particulelor infecțioase prezent neidentificate . Datorită screening riguros trebuie să fie supuse ,costul IgIV este mare . Costul ridicat al tratamentului cu Ig IV poate fi un factor de descurajare pentru tratament pentru unele persoane .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 586
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata fetite dragute!! Sweat ,ce fain Grand Hotel-ul foarte frumos l am vazut si noi.Deci erati super bine pozititonati,ca tindem sa ne cazam in apropiere de clijica desi la clinica mergem fix de doua ori in 8 zile,mai bine ne cazam nu departe de centru.Noi veneam fix din sens opus pe pietonala cu tramvai!!De aceea n am gasit iniyial,ca niciodata nu am mers pana in capatul strazii,ne tot roteam pe acolo!!

No in fine,pe mine sa ma scuzati daca mai zic cate una ca is emotionata si vorbesc mult in situatiile astea de stres,acuma scriu cu voi aici!!

Iertare daca am suparat pe cineva!!Io vorbesc ca intr un cerc de prieteni aici ,ma astept sa ma calce cineva pe picior pe sub masa de gafez..hihi!!

Hatice musai safaci ceva in plus,am citit in capitolele vechi ce ai scris,stiu ca ai multe multe incercari,problema cu IVIG ul asta din ce am citit eu,este ca greu gasesti pe cineva sa isi asume sa ti l dea.Eu daca retin bine,au gasit fete clinici prin Germania ,care au facut.Trebuie musia s ai intrebi pe astia,dar la cum nu ne da ce le cerem,tare mi frica ca n-or vrea sa ti dea.Dar vb cu Sorina,uite ea asteapta o fetita dupa multe incercari,acuma nu stiu daca a avut inainte imolantari parca totusi a avut.Si poate Ooomuc e o optiune si pt tine Hatice ca dr ala e bun si poate are mai ult timp decat astialalti f ocupati!!Is alaturi de tine creau musai sa reusesti Hatice ,ca stiu ce mult iti doresti.Si demult!!

No va tuc mai pove.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao fete,ce faceti??Noi maine avem transferul, avem 5 embrioni astazi sunt tare bucuroasa!!

mersi sweat dar cred ca this is it,ne am xam facut plimbarile,maine la transfer si apoi nu ma misc din camera decat joi dimi spre masina si catre casa noastra.

Mada ce faci,cum esti??

Te simti bine fizic si psihic??

mph nu vreau sa te influentez in vreun fel,dar uita te pe site uri si cauta Grand Hotel,vezi preturile ca e super bine pozititonat,mai ales daca veniti cu masina n aveti treaba cu drumul la clinica,important sa fiti aproape de centru,asa frumos il fac cu casute si globulete si crede ma ca trec greu zilele si nici noaptea nu ti somn,ca n ai activitate.Noi oricum ne-am plimbat,da de eram in centru si mai mult ma plimbam numa in biserica statea,fete sint niste biserici ca iti taie rasuflarea cand intri,jur!!si stau oamenii linistiti si se roaga in banci.

Pupici la toata lumea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...