Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fiv cu ovocite donate 108


o-baba

Recommended Posts

Mariaf ,am primit ovitrelle cu 48 de ore inainte de punctia donatoarei,ma gandesc ca exact cand si l-a administrat si ea ca din ce imi amintesc asa se face,cu doua zile inainte de punctie deci punctia donatoarei a fost vineri si ovitrelle l-am facut miercuri seara la ora 22.Al doilea l am primit pe masa dupa transfer mi l-a facut una in burta

Noi foarte multe informatii nu am avut despre embrioni,in sensul ca nu au scris atatea clasificari au zis 3 blastocisti punct.Iat pe laptop i am tot vazut in zona pt pacienti dar era scris in ceha si nu traduccea bine google pagina eu din ce am bagat cuvinte de tradus din ceha am inteles un cuvant care insemna "devreme" blasto si am conchis ca sunt early blasto apoi mai mult habar nu am sincer.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 586
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am

 

Fetelor am gasit asta pe un grup fb NOUA MEDICINA GERMANA pe mine ma ajutat cand a avut problemele cu fetele in vara Pauzarea evolutiei embrionale Caprioarele, bursucii, dihorii si cateva alte animale se remarca printr-o insusire putin cunoscuta. Dupa fecundare si dezvoltarea embrionala pe o durata de putine saptamani, cresterea embrionului este oprita temporar pentru ca nasterea sa nu aiba loc iarna ci in anotimpurile potrivite cresterii puilor: primavara, vara sau sfarsitul iernii, in functie de animal. Astfel, sarcina la caprioare dureaza in total 9 luni si jumatate, din care 18 saptamani in prima faza si 24 dupa pauza. Caprioarele pauzeaza evolutia embrionala timp de 5 luni intregi. Ma gandeam ca acest fenomen ar putea eventual sa fie posibil si la oameni (trebuie inca dovedit). Daca exista cu adevarat ceea ce medicii numesc "oprirea evolutiiei sarcinii", acest lucru se poate datorita deci si doar a unei opriri temporare de catre suflet (inconstient) a dezvoltarii sarcinii din cauza ca imprejurarile in care este traita sarcina nu-s chiar potrivite pentru o nastere in perioada programata si nasterea sa amana deci pentru timpuri mai potrivite. De exemplu cand gravida are probleme legate de casa sau partener, nesigurante de ordin financiar, etc. In acest caz este posibil ca hormonii masurati sa indice oprirea din evolutie a sarcinii insa doar pentru moment. O pauza in evolutie nu este neaparat echivalenta cu moartea, embrionul fiind aprovizionat mai departe cu sange. Daca ar fi cu adevarat asa, avorturile facute in astfel de cazuri ar capata cu totul alt aspect. Daca embrionul a murit, de regula corpul il elimina singur, fara ajutorul medicilor. Daca nu mai este vorba de embrion ci de un fat, atunci lucrurile se pot schimba, caci si la animale aceasta pauza se afla doar in faza embrionala. Caci un fat in uter ar consuma mult mai multa energie si resurse decat un embrion minuscul.

Amalia, ce ai scris aici e ciudat...

Cum adică o pauza în evoluție nu e echivalenta cu moartea embrionului?

Îți doresc sa nu știi ce înseamnă o sarcina oprita în evoluție,  sa ți se spună ca embrionul s-a macerat în tine, după ce la prima ecografie era foarte bine.

Și femeile nasc în orice anotimp, nu se pune problema ca în anumite luni nu pot sa nască. ..

Îmi pare rău,  dar nu pot fi de acord cu ce ai scris...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu Gine,insa m am uitat sia tunci m am uitat si acuma,IMSI nu este o metoda de a testa genetic spermatozoidul ci de a-l selecta dpdv morfologic cu ceva super microscop,deci se benocleaza doamna acolo si zice asta i bun asta nu i bun.Si costa o gramada si totul e relativ si discutabil!!Sa-mi explice cineva cum,din spermograma foarte buna, la mariaf ,au rezultat doi embrioni cum zice ea mai slabuti,in conditiile in care se presupune ca donatoarele sunt tinere si ovocitele sanatoase ca doara de aia merem acolo,nu??  Acuma sigur ca nu mai conteaza,incerc sa ma linistesc si eu!!

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Moni,degeaba donatoarele sunt tinere daca gigeii sunt cu cantec...ei sunt motorul unui embrion si de ei depinde evolutia lui.Priveste partea plina a paharului si canalizeaza-ti energia spre puiuti,au nevoie de dragostea ta sa stea acolo in culcus,nu de nervi si scormonirea rahatului...stii ca atunci cand scormonesti pute tare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

The Pink, sa creasca mare si frumoasa buburuza si sa va bucurati de ea! 

Felicitari gravidutelor! Nikos, programeaza-te de acum la Filantropia pentru cealalta ecografie, cea de trimestrul 2 ca astia o dau cotita, ba ca ai sunat prea devreme si nu s-a facut planificatorul pentru luna respectiva, ba ca e prea tarziu si nu mai sunt locuri. Eu asa am patit anul trecut. Desi am mers la tipa de la planificari dusa de medicul ecografist de mana, chiar doctora spunandu-i acesteia sa imi faca planificare la ea pentru inceputul lunii martie, nu a plecat bine doctora ca cea cu atributia de a planifica mi-a si zis ca nu are planificatorul gata si sa sun la inceput de ianuarie. Am insistat sa aflu cand incep activitatea in ianuarie si mi-a zis ca pe 4. Degeaba am sunat in ziua aceea, nimeni nu a raspuns. Cand am reusit sa vorbesc mi s-a raspuns ca doctora cu care facusem prima eco, cea care ma dusese "de manuta" si specificase sa ma programez tot la ea, nu face eco decat de semestrul 1. Am insistat sa fiu la ea, ca asa imi spusese si doctora ca mi se va raspunde, dar ca ea poate sa ma vada si la urmatoarea eco. Degeaba, mi s-a comunicat ca m-a planificat pe data de... la ora de...; cand am intrebat " la doctora Veduta, da?" mi-a inchis telefonul. Apoi nu a mai raspuns. Cand a venit ziua cu eco am constatat ca nu eram pe lista nimanui planificata. Dar cum locuri probabil ca erau suficiente la un ecografist de care nu auzisem, din cladirea alaturata, am fost trimisa acolo, chiar spunandu-mi-se ca nu apar la doctora Veduta, ci sa o caut pe asistenta nu stiu care ca o suna acum, iar Veduta nu are ecografii in ziua aceea. (Am mai descris asta intr-un capitol din urma in martie, cand mi s-a intamplat.) Acea asistenta deservea doi medici, mi-a zis ca sunt la dl. doctor cutarescu, dar cand am intrat medicul nu m-a gasit pe lista lui. Noroc ca nu m-a trimis la plimbare ca nu se stie ce circ as fi facut, mai ales ca urcasem la mansarda pe scari ca lift nu e, unde se faceau eco de catre Veduta sa o caut, nu o gasisem, era incuiat peste tot, iar cand am revenit la parter am simtit ca sarcina mi se lasa atat de jos, incat parca ar fi vrut copilul sa iasa. Asa ca mare grija cu programarile la Filantropia ca nu e serioasa tipa care le facea anul trecut. Nu stiu daca o mai fi tot aia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica eu am facut cu sperma donor unde nu ar trebui sa fie probleme . Acum m-au intrebare ca vreau alt donor sau tot ala Zic pai embriologul poate sa imi spuna daca a fost de calitate sau nu . Mi-a scris ca a fost foarte multumita Si totusi am ramas cu un singur blasto ... mi-au spus ca ov. mele poate nu-s ok Dar nu stiu sa imi zica ...........am ramas cu gust amar . Sunt curioasa sa vad acum ce va fi . Problema e ca eu nu pun prea multe intrebari ,deci nu am raspunsuri :)

 

 

Important este sa nu te mai agiti What is done is DONE !!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...