Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fiv cu ovocite donate 108


o-baba

Recommended Posts

  • Răspunsuri 586
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nikos10 inca o data felicitari pt sarcina si sa dea DD sa ai o sarcina usoara si fara peripetii.Nici mie nu mi s-a dat compensat 100 %( am mai scris), cica numai femeilor fara venituri se vor compensa 100 % anumite medicamente.Nu am intrat in polemica cu medicul de familie ca e batuta in cap femeia asta, e mult de scris despre ea dar cred ca chestia pe care o scriu acum nu cred ca ati mai auzit-o: eu trebuia sa ma duc lunar sa-mi dea reteta compensata pt clexane si cand imi dadea reteta respectiva cica nu avea voie sa-mi dea, in luna cand mi-a dat reteta compensata, trimitere la Fundeni la hematolog sau sa-mi dea trimitere la un laborator ca sa-mi  fac analizele de sange si sumarul de urina pe care trebuie sa le faca o gravida ... o nebuna, asa ca eram nevoita sa solicit intr-o luna sa-mi dea reteta pt clexane 60 doze ca sa nu ma duc luna urmatoare sau eram nevoita  sa-mi fac analizele de sange de capul meu, desi anumite analize la gravide sunt gratuite). Eu tot timpul m-am plans de medicii din spitalele de stat, de medicul de familie insa  am sa o las mai moale cu critica ca poate plictisesc pe aici.

Asa ca Nikos10  nu esti singura care nu iei clexanul compensat 100%, insa eu fiind la CASAOPNAJ mi se deconteaza anumite medicamente de la serviciu , insa medicul meu de familie nu a vrut niciodata sa-mi prescrie utrogestan/arefam fara o reteta de la medicul ginecolog( asa ca a trebuit sa solicit de la ginecolog reteta pt orice medicament pt ca medicul de familie nu-mi dadea  nicio reteta   [smulgpar] ).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, i-am aratat in legislatie insa dansa spune ca s-ar fi schimbat acum, recent. In fine, nu vreau sa intru in conflict cu dr de familie ca mai am nevoie de dansa. Vrea sa ma ajute dar este fricoasa tare….

 

Referitor la modul de decontare, eu am avut asa cum am mai spus 100% (330 lei plafon max pe lista B) la fivul precedent clexane si utrogestan. Pentru ca in iunie, sarcina s-a oprit din evolutie, am ramas cu clexane si acum vroiam doar utrogestan si cycloprogynova. Mi-a solicitat scrisoare medicala de la ginecolog, ca apoi sa-mi spuna ca doar pentru utrogestan poate elibera reteta medicul de familie, iar pentru cycloprogynova poate da reteta doar ginecologul. Pai de ce nu mi-o fi spus asa de la inceput, nush….Dar sincer ma cam indoiesc ca elibereaza de ex la Well, retete compensate chiar daca au contract cu CASA. Nu cred ca se complica medicii ginecologi. Cand i-am cerut scrisoare, nici nu avea formularul si nici nu stia de unde sa-l ia, asa ca am grija sa am la mine, un raft de scrisoare cand merg pe la medici.

Nu mai conteaza…important este sa evolueze bine sarcina. Sa trec cu bine de hopul celor 6-7 saptamani si mai vedem…

Bafta tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...