Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fiv cu ovocite donate 108


o-baba

Recommended Posts

Sa fie ,Velvet!!

O sa testez miercuri,oficial,ca trebuie sa trimit raspuns la clinica ,pana atunci nu intrerup tratamentul oricum ,pt ca sa fiu si eu foarte linistita si sa respect protocolul!!

O sa merg la alt laborator ca astia de la Synevo or gandi ca-s cu capu'...!!!

Pe de alta parte,am aflat dupa atatia ani ca avem o spermograma proasta,caci nu cred ca s-a

"prostit "ca sa zic asa ,acuma nu demult,posibil sa fie aceasta cauza pt care nu am ramas gravida natural de la 34 de ani incoace,cu trompe permeabile si ovulatie si ciclu regulat.Dar cand ne au dat de facut spermograma ,au spus ca e super buna.Nici dragutii de unguri n-au spus ca n-ar fi buna ,cu siguranta stiau ca nu raman ever ,natural!! Zic ca asta a fost destin,clar.

Nu ma plang,pt ca am cam tot ce mi-as putea dori,in afara de copii !!

Asa ca ,mi-a dat si mie Dumnezeu o lupta!!

Sa ma lupt !! Si asta o sa fac!!

Astia de la clinica m-au suparat cu urmatoarele chestii: coordonatoarea nu a venit in clinica deloc,a fost altcineva ,apoi am aflat ca ea sta la Praga si cand i am scris ca m-a mintit,mi-a spus ca i gravida si lucreaza de acasa...tare sau ce??

Tipa din clinica nu stia nimic despre noi,nici macar ca platisem Intralipidul(au zis ca e omenesc sa greseasca o asistenta,ca as. mi-a dat reteta).

Transferul a mers foarte greu,dr a spus ca am uter retrovers si ii trebuie un alt cateter,am rabdat am lacrimat nu m-am clintit:i-am scris ulterior coordonatoarei ca eu cred ca medicul putea stii ca am uter retrovers caci facusem histeroscopie si rezultatul tradus ,le-a fost trimis iar acolo scrie clar cum e pozitionat iar eu cred ca medicul nu a stiut asta pt ca nu a citit nimic din tot ce continea dosarul meu online sau cum dracu il au,mi-a raspuns ca medicul a vazut si la eco ca am uter retrovers dar problema a fost orificiul cervical care era f inchis si de asta a trebuit cateter mai rigid si ca bine ca s-a putut in final face transferul, iar asta eu nu cred caci am facut histeroscopie cu anestezie locala si nu durut asa ca si transferul ,plus doua transferuri in Ungaria pe care nu le am

simtit mai mult decat un consult!!

Si nu in ultimul rand,am platit cam cu 1000 de euro mai mult decat la Reprofit si nu prea vad de ce.

Cam asta cu Unica,din punctul meu de vedere.

Am vrut sa va spun ce am patit eu ,asa ca sa stiti macar de ce sa va feriti.

Iarasi vorbitul intro alta limba este o solutie de neluat in calcul,pt ca ei oricat se straduiesc nu stiu sa vb decat in limba lor iar in rest va vor explica in cel mai simplist mod pt ca nu stiu engleza sau alta limba,zic ei ca stiu da stiu pe dracu!!

Astfel,coordonatoarele romance devin mana cereasca,dupa parerea mea!!

Eu as fi urlat dar nu aveam la cine!!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 586
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pe de alta parte nu sunt de acord cu plimbatul de la o clinica la alta!!

Noi suntem cum suntem,ei fac ce pot(speram) si mai pune si Dumnezeu mana sau macar cate un deget!!Aceasta stiinta are limitele ei,asa cum spunea o doctorita romanca!! Si mai citeam undeva ca atatea conditii trebuie indeplinite pentru a se naste un copil incat te si miri ca ne putem reproduce pe Terra!!

Din pacate as vrea sa-si recunoasca si ei limitele,mie mi se pare ca nulte din dezamagirile noastre isi au originea in captul ca mergem convinse ca reusim.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

im pare rau ca ai fost dezamagita,monica ...in legatura cu cate conditii trebuie indeplinite ca sa ramai gravida,asta or spune si femeile care fac cate 5,7,10 copii si ii arunca sau isi bat joc de ei?si nu sunt putine,ba f multe.eu cred ca ele sunt asa de fertile,pt ca n-au habar de nimic.plus ca de noi,cele aflate in situatia asta,cineva isi bate joc,cu siguranta...

 

e bine ca ai tot ce vrei,in afara de copil.se poate si mai rau,crede-ma..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

velvet,nu stiu!! facă ,pt mine important e ce fac eu!! Pierd energie daca la lamentez foarte mult si poate o pot folosi in alte scopuri,mai bune!!

Un lucru e sigur,vreau sa traiesc si sa ma bucur de viata!!Spunea cineva ca uitam sa traim,in lupta asta!! Si eu simt la fel!! O tinem secreta,ne indepartam de prieteni ,suntem irascibili si antisociali.Noi asa suntem!!

Ne-am izolat,ca sa nu mai raspundem la intrebari si de teama ca va trebui sa recunoastem inca un esec.Ne purtam zici ca suntem vinovati!!

Si nu vreau sa simt asta!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nu ma judecati prea aspru pentru intrebarile pe care le pun pentru ca sunt noua pe acest teritoriu. Pana vinerea trecuta nu mi-am pus deloc problema fertilizarii in vitro, si mai ales cu ovocite donate. Mai degraba ma gandeam la adoptie decat la fertilizare in vitro, dar am inteles ca si asta e destul de complicat in Romania.

Monika, multumesc de raspuns. Eu sunt Adri :)

Clinica Unica mi-a fost mentionata de un medic de la Cluj, inca nu am citit foarte mult despre acesta clinica sau despre altele.

Ma gandeam sa mai astept vreo doi ani din motive financiare pt ca nu am de unde sa scot atatia bani intr-un timp scurt. Si cum spuneati si voi, eu vreau sa traiesc in acelasi timp, nu vreau sa fac doar sacrificii si sa uit de mine sau de sotul meu.

E important si pentru mine sa devin mama, dar e important si sa traiesc. Fiecare avem o cruce de dus, noi o avem pe asta, altii au altele, poate mult mai grele.

Partea cu secretul si la noi exista, stiu doar prietenii foarte apropiati, nici macar familia nu stie. Si ma dispera intreabarile gen, cand faceti un copil, ca aia a facut, si tu poti. Ce mai astepti? Sincer, cateodata imi vine sa ii pleznesc pe aia care tot intreaba.

M-am uitat un pic pe net la partea de asigurari de sanatate, dar banuiesc ca in Romania nu exista asigurare care sa acopere fertilizarea in vitro. Banui bine?

Velvet, nu sunt de acord ca daca nu ai copii, traiesti in van. E dureros, daca iti doresti mult asta, dar sunt atatea lucruri, cauze pentru care sa lupti/traiesti. Vorbesc si eu fara prea multa experienta.

Va doresc si ne doresc bafta la toate. Sa ne rugam la Dumnezeu si pana la urma va fi bine intr-un fel sau altul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni.....te imbratisez strâns...cuvintele sunt de prisos..sincer mi-au dat lacrimile pentru ca m-am regăsit in revolta ta, la fel am patit eu la Reprofit, de fapt am scris pe forum..si eu m-am saturat, cel putin de 6 ani nu mai avem viata, suntem asemenea tie si sotului tau...intra-adevăr si pentru un Fiv de succes iti trebuie noroc si se pare unele dintre noi nu il avem. Eu eram clienta/pacienta clinicii si am cerut sa fac Fiv cu dr Pavel, dar nu s-a putut, dar mai mult de atat mi-au dat o doctorita care cred ca era la primul Fiv, am crezut ca-mi scoate uterul din mine, tot asa mi-a spus ca am colul închis in conditiile in care eu cu 4 zile inainte făcusem instilatii uterine cu neopogen, nu mai comentez ca imi fac nervi gratuit, in viata cum ti-e soarta si destinul...te pup, imi pare nespus de rau pentru tine, nespus de rau, la fel simt si pentru Dea si pentru Velvetica, doua suflete mari, incercate si offff...cu bine tuturor..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva...eu raman la parerea mea, indiferent ce vor spune alte Fete, durerile din timpul transferului dau contractii uterine si implicit duc la "ametirea/derularea" embrionului, iar acesta din urma nu se mai fixează . Știu ca Sorina draguta a avut si ea dureri la ET, dar bebitza s-a prins, dar cred ca e un caz rar, cam asta-i parerea mea, nu toate suntem la fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saru'mana Mariaf nu vreau sa retraiesti amintiri neplacute,am zis sa scriu numai pt ca fix astazi s a pomenit numele clinicii,nici sa nu mearga cineva nu pot sa zic,dar au fost nereguli si asta am vrut sa se stie.In viata am facut diua transferuri pe care nici nu le am simtit si asta a fost total..altceva.Imi tot repeta ca embrionii sunt bine,de parca lui isi spunea, se incuraja!! Am avut si n-am avut noroc,habar nu am.Au mai fost niste chestii care m-au pus pe ganduri:medicul a spus ca pot,daca vreau ,sa ii transfer pe toti.M am intrebat tot timpul de ce a spus asta,nimeni nu mi a zis si nici nu auzisem de transfer de z5 cu 3 embrioni...ba dimpotriva. Altceva,eu le am scris apoi email ca nu mi au spus nimic despre embrioni,doar ca sunt blasto dar eu stiu ca exista o clasificare apoi mi o insirat acolo ce erau XB si B da n am retinut si au zis ca nu dau astfel de informatii pt ca toti au sanse egale....si e irelevant.

Multumesc Mariaf om vedea ce ne a mai aduce viata!!Cred ca acuma ni datoare!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acuma cum fiecare cauta binele lui,ma gandesc si eu ca mi-am dorit sa fie bine sau sa nu fie deloc.Nici nu imi dau seama cand" am stiut" ca nu este nimic,poate sa nu creada lumea ,dar eu spun ca noi stim,pur si simplu, simtim,visam .

Este ceva dincolo de noi,de asta incerc sa vad partea buna a lucrurilor si nu sunt vreo ezoterica de asta care crede in basme ca doar am vb nu demult despre terapii si terapeuti.Sunt chestii pe care le am trait si pe care fiecare din noi le a trait dar poate le am ignorat sau nu am vrut sa credem.

Eu mi am dorit sa fie sau sa nu fie deloc,sa nu fie sarcina oprita in evolutie.L-am rugat pe Dumnezeu asta si cu asta m-a ascultat!!Atata a putut acuma!!

Acuma am sa L rog sa ma ajute si sa ma consoleze si sa gasesc o cale de linistire,pt ca eu alte mii de euro nu mai dau.Daca nu e nu e si gata!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...