Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum cumparam vechime?


viviana

Recommended Posts

Da, legea va funcționa 6 luni, perioadă în care oricine care nu este pensionar poate cumpăra vechime pe 5 ani în urmă pentru perioadele pentru care nu are stagiu de cotizare în sistemul public de pensii. Cei care au împlinit deja vârsta standard de pensionare pot cumpăra vechime numai pe perioada în care nu împliniseră încă acea vârstă, din acei 5 ani prevăzuți de lege.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

asa imi vine cateodata sa-mi cumpar vechime si varsta si sa ies maine la pensie...cand ma gandesc ca mai am de lucrat inca pe atat cat am lucrat pana acum, ma ia jalea...ma gandesc ca nici n-o sa apuc sa ma bucur de pensie, asta daca reusesc performanta sa lucrez undeva pana la varsta pensionarii....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, legea va funcționa 6 luni, perioadă în care oricine care nu este pensionar poate cumpăra vechime pe 5 ani în urmă pentru perioadele pentru care nu are stagiu de cotizare în sistemul public de pensii. Cei care au împlinit deja vârsta standard de pensionare pot cumpăra vechime numai pe perioada în care nu împliniseră încă acea vârstă, din acei 5 ani prevăzuți de lege.

Adica eu care mai am pana la pensie  imi pot cumpara maine vechime? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar doar pe perioadele din ultimii 5 ani pe care nu ai avut calitatea de asigurat în sistemul public.

 

dar eu, care am avut si perioade in care nu am lucrat, dar nici nu am beneficiat de somaj, pot sa-mi cumpar vechime pentru aceste perioade in care nu am fost asigurata, iar lunile respective se adauga la perioada efectiv lucrata ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, pentru perioadele care nu constituie stagiu în sistemul de pensii, se poate cumpăra vechimea. Să nu se depășească cei 5 ani în urmă. De exemplu, se încheie contractul în luna 11/2016, se merge până la 11/2011 și se acoperă perioadele în care nu ai fost asigurată în sistemul public .

Perioada „cumpărată” va constitui stagiu de cotizare la pensionare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...