Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Actovegin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Leti, mama ta e in Romania ?

Daca da, ma pot interesa in HU daca este si cat costa si ii pot trimite eu .

 

Am gasit pe net ceva informatii, A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó:

Nycomed Austria GmbH
St. Peterstr 25
A-4020 Linz Ausztria
OGYI-T-4800/01 

asta e firma producatoare, am vazut ca are 5% substanta pt gel si crema.

 

edit: Nu gasesc nici la ei online, sa vad pe cine am sa intrebe direct la farmacie, dar te anunt zilele astea !!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leti, mama ta e in Romania ?

Daca da, ma pot interesa in HU daca este si cat costa si ii pot trimite eu .

 

Am gasit pe net ceva informatii, A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó:

Nycomed Austria GmbH

St. Peterstr 25

A-4020 Linz Ausztria

OGYI-T-4800/01 

asta e firma producatoare, am vazut ca are 5% substanta pt gel si crema.

Da, ea e in Romania! Stiu ca Nycomedul asta il produce, dar nu am gasit nici un site serios si in engleza de pe care sa il cumpar. Eu nu stiu maghiara sau germana, din pacate. Ar fi fantastic daca ai putea cupara. Iti pot trimite eu banii prin paypal sau daca imi dai detalii bancare, sau prin money gram, gasim noi solutii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

leti, am vorbit cu prietena mea, farmacista :-).

produsul nu se mai gaseste sub forma de gel, crema sau unguent.

exista doar fiole sau pilule.

dar...mi-a spus ca se poate prepara in farmacie un unguent in care sa incorporeze continutul fiolei, obtinand concentratia dorita/necesara. o fiola costa 22 lei, unguentul preparat in farmacie ar ajunge undeva la 30 lei.

 

mi-a spus ca pentru psoriazis este bun dermovate, insa doar daca ulceratiile nu supureaza, iar pentru ulceratii "scarpinate", care nu se mai vindeca usor, este foarte bun hyalo 4 control, care contine acid hialuronic si ioni de argint, e sub forma de spray sau crema. are efecte bune, cicatrizeaza rapid si dezinfecteaza rana.

https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/dermatologie/rani/spray_hyalo4_control_125_ml_fidia_farmaceutici-p10049334

 

daca nu gasesti actovegin, n-ai putea sa-i spui mamei ca produsul nu se mai fabrica deoarece continea un ingredient care este toxic/cu potential alergenic ? si ca ai discutat cu persoane care lucreaza in domeniul medical si farma, si ti-au recomandat alte produse, la fel de bune ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, ba  da, poti cumpara reteta online, inainte de a cumpara medicamentul. Faci un health assessment online, cumperi reteta (care e foarte scumpa de obicei, eu am platit 35 de lire ultima data pentru o alifie pentru cosuri) si apoi daca nu e ceva foarte periculos (de viata si de moarte), iar de obicei unguentele nu sint, ti-l trimit prin posta.

 

 

Edit: Duac era alifia, care costa vreo 7 lire, dar fiindca a trebuit sa cumpar reteta m-a costat aproape 40 de lire!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

leti, am vorbit cu prietena mea, farmacista :-).

produsul nu se mai gaseste sub forma de gel, crema sau unguent.

exista doar fiole sau pilule.

dar...mi-a spus ca se poate prepara in farmacie un unguent in care sa incorporeze continutul fiolei, obtinand concentratia dorita/necesara. o fiola costa 22 lei, unguentul preparat in farmacie ar ajunge undeva la 30 lei.

 

mi-a spus ca pentru psoriazis este bun dermovate, insa doar daca ulceratiile nu supureaza, iar pentru ulceratii "scarpinate", care nu se mai vindeca usor, este foarte bun hyalo 4 control, care contine acid hialuronic si ioni de argint, e sub forma de spray sau crema. are efecte bune, cicatrizeaza rapid si dezinfecteaza rana.

https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/dermatologie/rani/spray_hyalo4_control_125_ml_fidia_farmaceutici-p10049334

 

daca nu gasesti actovegin, n-ai putea sa-i spui mamei ca produsul nu se mai fabrica deoarece continea un ingredient care este toxic/cu potential alergenic ? si ca ai discutat cu persoane care lucreaza in domeniul medical si farma, si ti-au recomandat alte produse, la fel de bune ?

Multumesc mult Corina, am sa tiparesc mesaul tau si o sa-i spun sa incerce cu aceste inlocuitoare. O sa-i explic ca pur si simplu ca nu mai exista, ca e toxic! Sper sa inteleaga!! [clo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...