Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Criogenia dupa moarte - o speranta adevarata sau falsa?


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am vazut si eu azi dimineata la stiri.

 

Asa frumos au vorbit avocata si judecatoarea despre dorinta fetei! Si de ce nu?

E o speranta frumoasa, cand nu ai nimic de pierdut.

 

Da, mi-ar placea sa stiu sigur ca peste 200 de ani s-ar gasi o solutie viabila pentru trezire. E o speranta.

 

Cat despre suflet, in intelesul pe care il da Mianda, nu mi-as face absolut deloc probleme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Da, asa e - e frumos ca acea copila a trait cu ideea ca se va trai la viata peste sute de ani. SI e bine ca a murit cu acest vis. Orice mama se cutremura la aceasta tragedie si cred ca acest vis a dat un pic de liniste fetei. Este ca si religia - de asta ne place sa credem ca vom reveni iar in alta viata ...

 

Insa ... reality check - de ce se continua farsa si dupa moartea ei? 

Acel centru de criogenie din America - unde fetita este pacientul cu nr x.

Si apoi banii care trebuie platiti - lunar - cine va plati dupa ce parintii nu mai sunt? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la tv declaratia fetei ( a fost citita). Declaratia unui copil speriat de moarte. Ea spune ca nu vrea sa fie ingropata dupa moarte, ci inghetata in speranta ca in viitor ar putea fi readusa la viata si vindecata.

Dupa parerea mea s a indeplinit dorinta acestei copile ca sa tresaca mai usor in lumea de dincolo. In rest, totul e o mare necunoscuta. Cum sa fie resuscitat un organism mort, stiinta nu stie inca.

Sufletul e nemuritor, deci cu el nu ar trebui sa fie probleme...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Sufletul e nemuritor, deci cu el nu ar trebui sa fie probleme...

 

Nu ar trebui sa fie probleme?!?!

 

Poate fi convins sa ocupe acelasi corp dupa un timp destul de lung?

Poate fi convins sa ocupe un alt corp in care s-au refacut structurile neuronale ale vechiului corp?

Ce face cat timp congelatul stal linistit in cuva?

Intra in stand by?

Isi vede de alte treburi si revine la apel cand e "chemat"?

Daca e ocupat in acel moment (eventual e reincarnat in cineva in floarea varstei, perfect sanatos si deloc predispus la accidente)

 

Pffff... mie mi se pare ca exact cu sufletul sunt adevaratele probleme... nu cu corpul adormit in cuva...

 

Zicea cineva de mumiile egiptene. Unele din ele au fost folosite ca busteni de catre englezi, pentru incalzire, fiindca ardeau bine, erau uscate si aveau o buna putere calorica, plus ca erau atat de multe, incat s-au gandit ca nu e asa o paguba. Sunt convinsa ca nu e genul de sfarsit pe care si l-au imaginat cei care s-au dorit mumificati dupa moarte...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corpul nu e adormit, ci mort de a binelea, din pacate.

 

Mie discutia despre suflet mi se pare absurda, e la fel cum a ne chestiona ce se intampla cu spiritul/ sufletul dupa moarte. Numai Dumnezeu stie.

 

Dar continuind de dragul conversatiei, dupa moarte sufletul paraseste trupul, fie el inghetat sau ingropat sau ars. Se va reintrupa sau nu in corpul initial, ipotetic readus la viata?

 

Cei care nu cred in suflet ( in sens divin) considera poate ca intr un creier prezervat se pastreaza conexiunile, amintirile, toata imaginea intelectului unui om. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...