Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Criogenia dupa moarte - o speranta adevarata sau falsa?


redactor

Recommended Posts

[:D] in loc de adormit scrisesem congelat, dar mi s-a parut cumva... rece [:)]. Desigur ca ai dreptate, e mort de-a binelea.

 

Cat despre conversatia de dragul conversatiei, mie mi se pare ok sa o purtam. Fiindca parerea mea e ca acolo este cheia. Daca ar fi cum zicea marius, ca am putea fi inghetati in viata fiind, si pastrati asa, la rece, a la long, ar fi, cred eu, alta mancare de pesti.

 

Dar in conditiile de acum... ce sa zic... eu cred ca ce e mort, mort ramane. Cred ca cei care s-au inghetat acum, si-au cam facut iluzii. Cat de etic mi se pare sa aduni o caruta de bani de la oameni disperati, care cauta cu orice pret o ... "evadare din moarte"... e alta discutie. 

 

Insa cumva, ceva din povestea asta mie mi se pare sfasietor, dar, in fine, e o perspectiva personala. Da, daca asta a fost pretul pentru linistea trecerii ei... e ok. Intreba Mirela de ca au continuat sarada dupa moartea fetitei. In faza asta, cred ca ideea asta a adus speranta pentru mai multi. Nu doar pentru acea fetita bolnavioara. 

 

Sunt atatea fatzete in tarasenia asta... Si eu imi doresc enorm de mult sa stiu ce va fi, cum va arata lumea de... poimaine [:)]. Nu stiu daca cumva, avand posibilitati financiare, nu as incerca sa "trisez" la randul meu... 

 

Si ultimul paragraf din postarea ta e interesant. Oare poti reconstrui cu adevarat pe cineva doar din celulele lui si informatia pe care o contin...?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei care cred in Dumnezeu zic ca nu, cei care nu cred zic ca da.

 

Oricum fetita nu pare  a se fi interesat de latura spirituala a chestiunii, ea doar a vrut sa aiba o farama de speranta. E naiv si absurd ce credea ea, azi,  poate peste 200 de ani va fi posibil.

 

Si mai cred ca, asa cum in cateva tari s a legalizat deja sinuciderea asistata, candva se va legaliza si criogenizarea asistata. Mai intai din considerente medicale, apoi, cine stie, oricui are mijloacele financiare si vrea sa calatoreasca in timp , sens unic spre viitor, one way.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata avem o definitie extrem de limitata despre ceea ce numim moarte/viata. Si din exact aceasta limitare discutiile se vor bloca implacabil in acelasi punct. Desigur discutiile isi au rostul lor pozitiv.

Eu sunt mai .... optimist. Sunt convins ca in clipa in care oamenii vor fi pregatiti pentru un alt nivel il vor parcurge fara probleme. Am retinut ideea de frica. Da, este natural sa existe sentimentul fricii. In proportie covarsitoare se datoreaza necunoasterii fiind rodul imaginatiei pure. Iar imaginatia fiecaruia este conditionata de cunoastere. Un fel de banda moebius s-ar putea spune. Un fel ... doar ca la un moment dat apare aceasta rupere a continuitatii si se trece la alt nivel. Din acel moment totul se schimba ca si viziune, perceptie..... credinta, valori. Chestiune de rabdare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Cazul in sine ocupa mult spatiu in presa interantionala. Si alte detalii, ies la iveala, care completeaza acest caz.

 

Insa azi, citind un articol despre acest caz pe un ziar olandez mi-a ramas in minte ceva care m-a miscat.

 

Mama fetei l-a impiedicat pe tatal fetei sa isi vada fata 10 ani. 10 ani. 

Au si stat in acelasi spital - ambii cu cancer = tata si fata - insa mama fetei nu i-a spus nimic tatalui.

 

Si aici ... ma gandesc. Corpul uman nu poate trai vesnic. Asa suntem noi, oamenii. Punct. Insa amintirile pot dainui o eternitate in suflet... 

De ce nu a dorit mama ca fata sa poata trai amintiri frumoase cu tatal ei???  Cand el s-a judecat in tribunal 10 ani pentru asta?

 

Nu stiu, intreb si eu, insa ceva e extrem de dureros aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cei care cred in Dumnezeu zic ca nu, cei care nu cred zic ca da.

 

nu cred in Dumnezeu, da' nici in varianta ca dintr-un corp exsangvinat (de fapt nu doar exsangvinat, ca acolo spune ca se scot toate lichidele, deci ma gandesc in primul rand la sange si la lichidul cerebro-spinal) si apoi umplut cu "un fel de antigel" mai poti recupera ceva, candva. poate exista undeva vreun fel de explicatii (si mi-au scapat mie) despre cum isi propun cei care vand asemenea sperante sa procedeze daca s-ar pune problema. sau li s-o fi promis ca pana atunci se inventeaza cu siguranta si sangele artificial...

 

nu mai zic cat de sinistra mi se pare varianta "mai ieftina", in care se congeleaza numai capul. really? si cand o evolua suficient stiinta, pe cine-si imagineaza ca vor decapita ca sa puna-n loc capul criogenat???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pune-ne si noua un link, ceva...

 

Asa, ca replica la ce ai scris... ma gandesc ca poate avand parte de aceeasi experienta, tatal ei ar fi stiut cum sa ii vorbeasca despre ceea ce va urma, si sa o aline... Dar vorbesc raportandu-ma strict la ce ai scris tu. 

vezi aici cate ceva:

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3953068/The-frozen-tomb-Britain-s-frozen-teenager-Pictured-time-196C-cryo-tank-14-year-old-cancer-girl-laid-rest-alongside-FIVE-patients.html

 

 

"

In a deeply emotional interview, her father:

  • Doubted whether the firm pledging to freeze her for hundreds of years would in fact do so; 
  • Claimed he was denied direct contact with his daughter for years by her mother; l Said he tried to maintain a relationship by sending her photos of the two of them together; 
  • Urged people to donate to cancer charities after a relative’s death, rather than spend it on cryopreservation ‘which seems to have no basis in science’.

The father – who suffers from lymphoma (a form of blood cancer) himself – and at one stage was unknowingly being treated in the same London hospital as his daughter – says he only discovered his daughter had cancer from a distant relative living abroad. She was diagnosed late last year."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...