Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 137


o-baba

Recommended Posts

  • Răspunsuri 601
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dea mult noroc pt data viitoare.

Corinka mult noroc la întâlnirea cu doc,sa fie productiva.

La mulți ani tuturor celor câteva își serbează ziua de Sf Andrei!!

Azi ma simt fff bn,toate stările nasoale au dispărut si pe bune ca imi simt corpul ca si-a revenit la "normal" sa zic asa.

Azi am fost la eco,totul bn si frumos,endo trilaminar foarte bun( nu sh exact mărimea) doc meu era f încântat,am plecat de acolo fericita si calma,am un doc asa calm si blând parca imi da o stare de bn de fiecare data cand ies din cabinet,cam atat de aici de la mn unde e asa frig de nu am chef de nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt putin dezamagita, speram sa pot face FET in ianuarie, insa nu cred ca va fi posibil. Menstruatia ar trebui sa vina in preajma Craciunului si nu cred ca pot face ecografiile in perioada urmatoare....Ce sa mai vorbesc de analizele din ziua 2-3.... Iar transferul ar trebui sa fie, cred, in prima saptamana din ianuarie si nu stiu daca va fi deschisa clinica. Asa ca cel mai probabil va fi in februarie :(. 

Am si eu cateva nelamuriri, poate cineva care a mai facut FET ma poate ajuta, va rog frumos: 

1. PK vrea sa incercam FET fara stimulare. Insa daca menstruatia nu e ceas si variaza intre 24-28 zile, nu e riscul prea mare sa ratam ovulatia? Ar vrea sa ma lase sa fac ecografiile in tara si sa vin doar pentru transfer. Mie mi-e teama si ca as putea sa nu gasesc mereu liber la acelasi ecograf in zilele cand voi avea nevoie sau ca masuratorile din tara nu se vor "pupa" cu cele din Ungaria.

2. Ce analize sunt obligatorii inainte de FET? 

3. Daca esueaza FET-ul pe natural, pot face un nou FIV in luna urmatoare (daca voi castiga la Loto....oricum nu joc)

4. Cand ar trebui sa incep sa iau Aspenter? Incepusem inainte de FIV, dar PK m-a rugat sa le opresc cand opresc AC-urile (sa nu sangerez prea mult la punctie). Dar nu stiu cand sa ma apuc iar de ele...Clexane o sa fac din seara transferului.

5. Se poate face Assisted hatching la embrioni de ziua 2?

6. M-am programat la o eco joia viitoare, in ziua 13 a CM, ca sa vad ce dimensiune va avea endometrul (acum ma intreb daca nu e prea tarziu ziua 13). Mi-e teama ca ar putea sa nu creasca in luna cand voi face FET. Dar oare nu e prea devreme ecografia asta, dupa recentul FIV? Dimensiunea endometrului ar putea sa mai fie influentata acum de stimularea din noiembrie? 

Multumesc anticipat! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piscotel sunt sanse si pe FET pe ciclu natural.miha de la FIV sibiu a reusit dupa ce a oprit femostonul ca nu ii crestea endometrul.si a reluat luna urmatoare pe natural si acum are gemenasi.dar trebuie sa monitorozezi bine.sa gasesti un dr care sa faca asta.si sa se priceapa si sa te cheme la monitorizare.

 

eu n-am facut analizele de Z 2-3.ci dr meu mi-a zis sa repet TSH ul sa fie 2 max 2,5 si prolactina.avusesem probleme cu ele .

 

da,vei putea face iar FET in luna urmatoare daca nu vei reusi,dar hai sa nu ne gandim  [flo2]

 

eu am inceput deja si aspenterul.voi lua continuu pana la urm FET care la mine va fi prin primavara.clexane ul mi-a fost recomandat sa il incep odata cu estrogenii,adica Z 3 de cm.

 

nu cred ca endometrul iti e influentat de stimularea trecuta.e bine ca faci ecografia.macar orientativ,stii cat e.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet, multumesc mult!  [flor] Cred ca TSH-ul va trebui sa il repet si eu, l-am avut 1,99 inainte de FIV. De Miha stiam, mai citesc uneori si acolo :). Mai e si Moon, daca nu ma insel. Parca si ea a reusit tot cu FET pe natural, doar ca ea zicea ca are CM ceas....

Desi in Buc teoretic sunt multi dr la care as putea apela, zau ca nu stiu spre care sa ma indrept....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Piscotel,intreaba-l pe PK despre ce analize ai nevoie.Sunt clinici care cer, sunt clinici care nu cer.Poti vedea in z13 endometrul daca vrei numai ca studiu,se va vedea daca ai ovulat sau nu si ce dimensiune are.In luna cu procedura incepi cu ecografia din z8 daca nu stii exact cand ovulezi si in functie de structura,dimensiuni endo+folicul monitorizezi in continuare.Un endometru bun nu prea e influentat de proceduri si nu isi schimba dimensiunile peste noapte...ca sa intre intr-un retard total trebuie sa-l dea ceva bine peste cap(un chiuretaj facut prea adanc,o infectie,un dezechilibru total endocrin,etc).Aspenterul il poti lua a'la'long...acum nu mai faci punctie.AH stiu ca la HU e o procedura in sine(asa mi s-a explicat si mie) dar cred ca nu explica ei bine.Probabil e o interventie mecanica asupra zonei pelucide dar in momentul cand ajunge embrionul la stadiul de blasto.Asta merita sa-l intrebi exact pe PK si sa ne lamuresti si pe noi.Sunt multe fete care au facut transfer pe natural,cele de la donate au scris mai mult si isi tin bebeii in brate.Deci daca ai un endo bun si ovulezi e cea mai ieftina varianta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deuta nu mai stiu ce mi-ai zis sa scriu pe farmaexpress la sectiunea Impachetare-ambalaj cutie sau cum sa scriu?  [alcool]

 

am aruncat cutia,denumirea si concentratia e Taxofit Metafolin 800?

 

ma gandeam sa-mi iau 6 cutii,ca nu stiu cand va fi urmatorul ET.habar n-am cat costa,dar imi trebuie oricum.e oki sa iau 6 cutii daca ET va fi prin aprilie?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...