Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 137


o-baba

Recommended Posts

Sunt eu in urma sau fertilizarea in vitro a evoluat f mult? Ne-au spus ca sansele de reusita la un FIV sunt de 40% iar la FET 75%. Eu stiam ca sunt mult mai mici sansele la FET 10%.

 

Fetelor euthyrox ingrasa? Am tot citit pe forumuri cum ca iti provoaca stare de rau, nervozitate si ca ingrasa. 

Eu sunt si asa plinuta am 1.63 si 61-62 kg daca ma mai si ingras ....

Voi cum a-ti procedat ca sa nu va ingrasati, am citit ca trebuie sa merg 1-2 pe jos. M-am apucat de tratament de astazi dar nu vreau sa ma ingras.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 601
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Melissa eu o sa iti spun ce mi-a spus mie doc mea cand mi-a recomandat Euthyrox,

provoaca stări de nervozitate daca iei o doza prea mare si mie mi-a spus ca nu o sa ma îngraș din contra s-ar putea sa slăbesc câteva kg,sincer nici nu am slăbit nici nu m-am îngrășat de la el.Parerea mea este ca alimentatia contează cel mai mult.

Nu iti fa griji daca iei unu sau doua kilograme in plus,corpul nostru trece prin atâtea in tot procesul aceasta.....

In ultima vreme da șansele la FET au crescut f mult,fac parte dintr-un group cu fete din SUA si toate fac doar FET,clinicile unde merg ele oferă șanse mari cu FET,la fel si clinica unde merg eu,asta a fost unul din motivele pt care am ales aceasta clinica.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet nu stiu ce rol are pregnylul in FET, eu nu stiu nici ce rol are pregnylul in general, da adevarul e ca e ciudat de ce mai fac eu injectie cu pregnyl credeam ca se fac doar la Fiv.

Dana inseamna ca asa este si la ei la clinica.Mie mi s-au parut prea mari sansele de 75%. Am mai intalnit acolo o romanca stabilita de putin timp acolo care ea facea FIV pt prima data si i-a dat sanse de reusita 80% ca se prind 2, si de 40% ca se va prinde doar unu.Deci sansele sunt mai mari in sarcini gemelare. Tot romanca asta imi povestea ca are cunostinte care au facut Fiv in Cehia si sansele sunt 100% si ca e f buna , cati embrioni iti pune atatia se prind.Mie tot nu-mi vine sa cred, iar Fiv-ul costa 5000 euro. Nu stiu poate voi a-ti auzit mai multe despre clinica asta eu nu prea stiu nimic de ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Melisa,Pregnilul induce corpului ca esti insarcinata...asta spus babeste.

    Despre rata de reusita a unei clinici ma abtin,in fond sunt cifre bazate pe statistici...dar si statisticile astea depinde cum sunt facute.Nici o clinica nu-ti va da rata de reusita 100%,hai sa fim seriosi:))).Iar clinicile din Cehia fac f multe fivuri cu material donat,de acolo si pretul mai mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana la ce clinica mergi stiu ca ai mai spus dar nu mai retin.

Dana spui ca nu ai stari de nervozitate daca ai un dozaj mic dar eu am asa primele trei zile jumatete de pastiluta de 75mg iar apoi o pastila intreaga de 75 mg.Sincer ma sperie efectele care le-am tot citit ca le-as putea avea.Vad ca ieri a fost ok, nu mi-a fost rau, nervi nimic .Asa le-ati luat si voi si voi dimineata pe stomacul gol inainte cu jumate de ora de micul dejun?

Fetelor deci daca eu voi incepe cu proginova in z3 apoi ziua 12 injectia pregnyl  asta nu mai e clar FET pe natural cum vorbeati voi pe aici.

Velvet mi-am amintit acum, desi eu inteleg f putin engleza imi amintesc ca ne-a explicat cu un desen practit ce va trebui sa se intample in corpul meu.Intai proginova mite imi ajuta endometrul sa creasca iar in ziua 12 imi face injectia cu pregnyl ca sa imi pregateasca uterul asa ne-a explicat.Dupa ce endometrul creste la dimensiunile cu care sa se potriveasca embrionii imi va pregatii uterul cu injectia asta, probabil il mareste si pe el?

Nu stiu daca am inteles gresit va rog sa ma corectati dar asa am inteles eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea78 nu te contrazic cu nimic si mie mi se pare ciudat sa ti se ofere 100% sanse de reusita. Eu si la clinica unde merg eu nu ma asteptam sa fie sansele de reusita de 75 % la FET dar vreau sa cred ca au mai avansat cu tehnologia de acum 6 ani.

Ni s-a spus ca  embrionii nostrii au fost inghetati altfel , iar acum tehnica de inghetare e un pic altfel.Adik au o alta tehnica de congelare acum dar nu difera f mult de cea veche.

Va scriu toate astea poate ajuta pe cineva candva cand va citi forumul.

Am mai intrebat de vechimea embrionilor daca ia afectat cu ceva ca au stat 6 ani acolo si n-i s-a zis ca sunt la fel ca unii care au stat mai putin timp nu e nici o diferenta.

In concluzie ei nu au zis nici ca voi reusi nici ca nu voi reusi dar emanau atata pozivitate numai cand ii vedeai cum iti zambeau tot timpul, cum te tratau.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Melissa clinica unde merg eu se cheamă Iakentro Atena.

Mie asa mi-a Sp doc mea endocrinolog daca esti pe o doza prea mare pt corpul tău s-ar putea sa ai stări de nervozitate,eu am luat primele 3 luni25mg si tsh meu nici nu se clintise iar de atunci si pana acum sint pe 50mg(3ani) si e totul ok.

Daca stătea si luam in seama tot ce scrie pe net nu mai ajungeam aici :))

Euthyroxul il iau dim la prima oară înainte sa mananc.

Technica acea noua de care iti vb doc se cheamă vitrificare,e nou si cica ajuta acum nu mai ei stiu ce si cum.

Ai dreptate Dea,din punctul meu de vedere șanse mai mari de 30-35% nu exista la FIV,cand doc meu la prima consultație mi-a zis 55-60% pt mn,imi venea sa sar peste birou sa-i dau una in gura :))))săracul soțul meu nefiind asa informat era entuziasmat dar eu care am bântuit pe net atata timp știam ca e o minciuna gogonata dar na ce sa facem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...