Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 137


o-baba

Recommended Posts

  • Răspunsuri 601
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Euthyroxul contine hormoni tiroidieni.

Acestia sunt produsi in mod natural de tiroida. Atunci cand tiroida nu produce suficient, creste valoarea tsh.  

Tsh este un hormon secretat de hipofiza care regleaza eliberarea de h tiroidieni.

Practic cand este crescut ne spune ca tiroida nu produce suficient si prin cresterea sa se incearca stimularea eliberarii de h tiroidieni. De aceea cand se adm euthyrox scade si tsh. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa este, pe scurt euthyrox.ul scade tsh.ul. Doar ca trebuie prescris de endocrinolog. Se incepe cu doze mici si se creste treptat. 

Despre vitamine, nu cred/nu stiu sa influenteze. 

Am vazut ca iei si seleniu. Chiar este f bun pt tiroida, mai ales pt hipo, tiroidita autoimuna. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie endocrinologul mi-a prescris euthyroxul. Dr. cu care am facut fiv mi-a dat la prima consultatie o lista de analize de facut inainte de procedura. Asa am descoperit ca am anticorpii crescuti. Cand am vazut valorile modificate, m-am dus la consultatie la endocrine si acolo dr mi-a dat o doza mica de euthyrox.

Poate la tine sunt ok anticorpii. Oricum valoarea tsh este in limite normale, doar ca este spre limita superioara. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...