Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bacalaureatul lui Mungiu


buflea

Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ah, zau ? Ce ti-a placut ?

 

 

ca prezinta realitatea care ne inconjoara, si care, din pacate, pe mine m-a dezamagit cand am vazut ca si tinerii frumosi si liberi - si nu vorbesc acum de astia din film, ci de cei din realitate - vor tot "egalitate, dar nu pentru catei". asta a fost cea mai mare dezamagire a mea, si m-a lasat fara speranta in mai bine.

 

nu, nu exista sa fii cinstit in interiorul tau si sa traiesti necinstit cu cei din jur; e doar o cumplita deformare a notiunii de "cinstit".

 

da' probabil is eu din alt film, unde cinstit inseamna chiar cinstit, si corect inseamna chiar corect; oricand, si mai ales cand ti-e greu, nu mai ales cand ti-e bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pricep ...ai zis ca discutia de la final, cu Mungiu ti-a placut mai mult decat filmul ...sau am inteles eu gresit ?

 

Ce ti-a placut la discuție si de ce mai mult decat filmul ???

 

Eu nu cred ca putem fi verticali si principiali, cinstiti si corecti in interactiunea cu ceilalți, indiferent de tara in care locuim ...in Romania, cu atat mai puțin.

 

Sunt insa convinsa ca Romania e plina de oameni buni, parinti buni, care isi iubesc copiii pana la cer si chiar mai sus, oameni cu defecte si greseli, exact asa ca tatal din film.

 

Personajul Romeo Aldea este imaginea parintelui perfect, dezvoltata intr-o fiinta umana mai putin perfecta, care traieste intr-o societate total imperfecta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pricep ...ai zis ca discutia de la final, cu Mungiu ti-a placut mai mult decat filmul ...sau am inteles eu gresit ?

 

Ce ti-a placut la discuție si de ce mai mult decat filmul ???

 

.

pentru ca Mungiu e un om cult si cu umor, pentru ca nu in fiecare zi am ocazia sa il aud vorbind despre filmele lui, despre gri-ul din ele, asezonat si cu un Vintila Mihailescu - care a vorbit la obiect, si, cum am zis, cu Lia Bugnar (care nu poci zice ca s-a remarcat prin ceva anume in compania mentionata).

 

asta nu vad in fiecare zi; ce-am vazut in film, da, vad mereu - mi s-a parut bine sintetizat, nu neaparat si bine jucat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu nu cred ca putem fi verticali si principiali, cinstiti si corecti in interactiunea cu ceilalți, indiferent de tara in care locuim ...in Romania, cu atat mai puțin.

 

 

si unde putem fi? doar cand ne privim in oglinda din baie? eventual incercand sa uitam cum suntem in interactiunea cu ceilalti, ca se duce naibii zenu' de om cinstit si vertical care ne-am hotarat ca ne reprezinta pe cand mergeam la culcare? [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi s-a părut deloc ca fiind un părinte perfect tatal. Focusul lui nu a fost pentru a face ce este mai bine pentru fata ci pentru îndeplinirea viziunii lui unde trebuie sa meargă fata. Ruperea relației dintre el si soție au eliminat mult din comunicarea cu fata intr-un front unit. Fiecare părinte, copleșit de propriile frustrări, au scăpat din vedere nevoile fetei. Ca părinți (si aici si eu ma regăsesc uneori si e greu de gestionat), avem mai multa experiența in a avea atenția asupra rezultatului "final" decit asupra procesului si motivatiei. Noua ni se pare normal sa avem un tel bine definit si cum ajungem acolo nu este asa de complicat, insa ei (adolescenții) Pășesc pe acel drum pentru prima oară.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...