Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 - capitolul 6


Recommended Posts

Total de acord ca fiecare copil e deosebit si ca nu poti nici sa il/o lasi sa o ia "pe aratura" si sa nu invete nimic. Dar cred ca presiunile pe note/medii/lucrat zilnic fac mai mult rau decat bine. Da, trebuie sa ii ghidam pt binele lor dar nu trebuie sa devina un "job" zilnic asta. Adica Norma ai zis si tu, cum sa ii zici copilului de 5 ani ca viitorul lui se duce de rapa daca nu ia testul ala?? Si Andra nu a fost nici pe departe la fel de "silitoare" ca mine, dar a optimizat ce si cum si cand a invatat si a avut succes. Alt stil de succes, mai putin academic, dar asa i s-a potrivit ei. In schimb face extra-scoala mult mai multe decat faceam eu (de ex. street dance).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 371
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Din păcate presiunea asta pt note e o gresala într-adevăr. Nici măcar nu contează in viata notele astea dar contează mult la dosare la liceu si facultate. Din cate am.inteles acum sunt situații în care contează doar notele ceea ce oricum e f subiectiv....ideea e ca eu sper ca doar atat voi face sa il ghidez sa nu o ia pe arătură....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost premianta toata scoala. Am intrat a 3-a la liceu si a 5-a la facultate. Am avut bursa toata facultatea. Am fost la olimpiade la romana si bio (la bio am ajuns la faza pe tara). Dar intotdeauna am invatat de frica. Trebuia sa aduc acasa doar note mari. Super nashpa! Cine ma mai intreaba acum cat am avut in teza la fizica in trimestrul doi? Nici nu ma gandesc sa fiu asa cu David. El trebuie sa invete ce-i place, cum îi place, sa faca totul logic si fara presiuni. Mi se par absurzi parintii care pun presiune pe copii, care îi ameninta, care îi pedepsesc pentru ca vezi doamne nu stie ce e petiolul la o floare..ar trebui sa fie buni la ce-i pasioneaza, la materii de folos mai incolo...oooo, e mult de vorbit! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e Corina doar ca ceva cred ca nu funcționează bine in sistemul de invatamant de au ajuns sa fie asa parintii. Totusi pe vremea noastră copiii luau ore suplimentare cu un an înainte de examene. Dar acum iau ore de diverse din primul an de scoală. Merg cu lectiile invatate in avans si copiii cu parinti normale se simt prost ca nu stiu atatea cat restul....e un cerc vicios. Eu sper ca vom fi destul de cerebrali sa ii indrumam spre ceea ce le place lor si evident sa citească si la celelalte materii ca si cultura generala e importanta. Dar nu chiar de unde se extragea huila si lignit....ce m-a stresat asta pe.mine in scoala. Sper sa nu uit ce am scris si sa o iau razna pe undeva pe traseu si sper daca va lua ore sa fie de muzica sau tenia sau orice altceva sănătos pt minte si corp. Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea noastra nu contau notele din 5-8 pentru admiterea la liceu si cu toate astea aproape toti parintii copiilor din clasa mea erau obsedati de notele si mediile copiilor... acum e si mai rau dar cred ca tendinta naturala a multor parinti este elementul decisiv. Probabil din intentii bune dar de foarte multe ori cu efecte contrare, mai ales dupa ce copiii ajung la liceu si nu mai pot fi tinuti sub papuc...sa nu mai vorbim ca in viata reala munca de echipa si comunicarea sunt mult mai importante decat realizari punctuale individuale, iar acest fel de parinti incurajeaza un comportament care nu ii pregateste pt viata (sistemul nostru de invatamant fiind oricum praf la acest capitol...)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Stati asa, Doamnelor Premiante, ca sunt Si eu pe aici. Gandesc la fel ca Voi, doar ca eu am fost mereu la mijlocul clasei. Ba intr-a 8a am fost corigenta la fizica in trim. 1.

 

Eu Abia la liceu m-am ridicat, sa spun asa. Acolo nu mai conta copilul cui esti, ce sunt parintii etc. Pana atunci... Cum am fost perceputi din clasa 1, Asa s-a continuat Pana intr-a 8a.

 

Primul - Si singurul haha- meu premiu a fost in clasa a 12a. Premiul 3 , precizez ca sa nu Se inteleaga premiul intai.

 

LA facultate bursa dar nu ca eram eu cea mai tare. Primeam multisori parca... Am facut la Univ. Bucuresti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...