Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 - capitolul 6


Recommended Posts

Gabi, la unele alimente face bubite mici, la altele niste eczeme urate rau. Si eu cand eram mica imi aduc aminte cand ma duceau la tara ca faceam bube la oua, la "apa de tara", la "aerul de tara" - iti dai seama ca nu aveau habar de alergii. Probabil pe mine ma mostenesc fetele. Dar Maya a facut astm din cauza asta, Sophia ii calca pe urme si o intrece. Nu le pot lasa asa. Daca depistezi alergenul si il elimini 6-12 luni, se poate reintroduce treptat si sunt sanse sa scape de el. Daca tot insisti cu alimentarea cu alergen poate face rani pe piele si Doamne Fereste si soc anafilactic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 371
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sunt copii care din cauza alergiilor au si manifestari digestive, dureri, diaree, scaune cu mucus sau sange. Noi n-avem din astea.

 

Problema cea mai mare e ca ambele fete din cauza terenului alergic fac acele forme urate la fiecare raceala care pentru unii e banala. Pentru noi, daca nu le administrez bronho-dilatatoare si apoi cortizon, fac insuficienta respiratorie. 

 

Maya nu mi-a facut forme asa urate pe piele. Doar bubite mici. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oli, parerea mea e sa nu le mai tot testezi de alergii. Noteaza-ti intr-un caiet ceva ce reactii au la ce alimente,  data cd au fc Si daca Se poate la cat tp dupa ce Au consumat. Si cat tine, neaparat.

 

Cred ca un jurnal din Asta ajuta.

 

Cu racelile f urate da, mergi la dr. 

Dar cu alergiile astea cred ca tb sa ai rabdare. Atata tot.

 

 

Hugs

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Le notez, Gabi, din prima zi. Problema e ca face reactii intarziate si atunci face dupa 2-3 zile la unele de ajung sa ma intreb la ce naiba a msi facut de data asta.

plus ca voiam sa stiu clar daca are sau nu la lactate sau ou, ca e cam conplicat cu meniul cand constati ca nu ai voie lactate (nici eu ca alaptez), nici carne de vita, si stai sa citesti fiecare eticheta si trebuie sa elimini un aliment si daca scrie "poate contine urme de...". Poate sa fie o alergie la ceva si sa nu stiu, eu sa continui sa ii dau si sa ii agravez starea. In urma analizelor a iesit o mica alergie la praf si soia. Dar am testat doar panelul respirator si panelul respirator (care contine 10-15 chestii, nu toate posibilitatile).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, pe unde ati disparut?

 

Noi avem o perioada de liniste, in care suntem bine. Maya a inceput azi gradinita, sa vedem in cat timp incep virusii.

Sophiei i-a iesit ieri primul dintisor, in sfarsit! (9 luni si 4 zile). Sora sa avea 6 pana la varsta asta. Sper doar sa fie mai buni. Ai Mayei sunt dezastru. Are deja 7-8 plombe, nici nu mai stiu, mergem la fiecare 3 luni la dentist. Acum 2 saptamani cand am mers ne-a zis ca are 6 carii la masele  [batcap]  [fal]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...