Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 - capitolul 6


Recommended Posts

Neatza! Eu sunt in perioada din an in care lucrez f mult (12h+ pe zi). Matei e bine dupa un decembrie cu 3 raceli si un enterovirus, practic a fost bolnav peste 20 zile din luna, niciodata nu a fost asa rau. Nimic in ianuarie pana acum. Andra a depus aplicatia pt facultati si acum asteptam raspunsurile cu emotii. Oli eu stiam ca e f mult genetic ref dinti, dar spalatul dimineata-seara ajuta (periuta electrica, cealalta e vax albina pe langa cea electrica). Eu am de la 1 an electrica pt Matei

Pup si zi frumoasa tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 371
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello.

Gabi....ingrozitor...imi pare rau.

 

Anamaria....ce mult muncesti.

 

ce bine ca sunt copilasi ok.

Noi suntem la schi, stăm afara de la 10 la 16. E super. Andrei deja urca cu teleschi pe pârtie dar cu antrenoarea si coboară partia singur. Mai cade uneori la curbe dar pare ok. Antrenoarea e in fata sau spatele lui sa il.mai corecteze. Sper sa nu se îmbolnăvească pt ca a venit în tabăra un copil cu febra 39.6 si asa a mers pe pârtie si s-a jucat cu copiii ca nu a binevoit sa ne spună si noua bunica. Evident ca dupa o zi de schi a facut 40.4,si a vomat la masa. Toata noaptea a fost bietul impachetat si a plâns ....si ce credeți? Azi l-a adus pe pârtie. Doar ca nu a schiat. Dar de mâine va schia. E adevărat ca isi doreste f mult deci nu il forteaza nimeni dar totusi asa nu se va face bine si sper sa nu transmită ceva virus.

Oli...oau saracuta Maya. Si Andrei are perie electrica de f mult timp. Inca nici o carie. Eu la 14 ani cred ca am avut prima.carie. Si dupa alaptat am avut f multe dar nimic profund. Sper sa mă moștenească....pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna sa va fie inima!

 

Gabi, nici nu stiu ce sa zic... te imbratisez si nu va pierdeti speranta...

 

Norma, distractie maxima sa aveti!

 

Oli, ce fac fetele? Tu cum esti?

 

Anamaria, spor la munci sa treaca fara oboseala prea mare!

 

Deci voi stiti tot ce misca si misuna in tarisoara asta. Lamurit-ma si mine, de stiti.

 

1. La gradinita de stat, daca copilul nu-ti doarme, te obliga sa il iei acasa? Mie mi se pare exagerat. Luca nu a mai dormit de la 2 ani si evident ca nu poate dormi. 

Mai mult, m-a sunat azi una dintre educatoare care e cu o falca in cer si una in pamant, ca "ce faceti doamna, nu veniti sa va luati copilul?" Am ramas paf, in primul rand de limbaj, in al doilea rand ca A. discutase de dimineata cu cealalata educatoare ca mai incearca 1-2 zile sa vedem daca poate adoarme si daca nu, sa ne sune. "Ca e toata sala in picioare, daca nu ma credeti, am aci o colega langa mine". Efectiv m-am blocat ... 

 

2. L-au bagat la grupa de 5-6 ani si il obliga sa completeze caiete de activitati care mie mi se par greoaie pt cei 4 ani ai lui si faptul ca nu e deloc obisnuit cu asa ceva. 

 

3. Nu au activitati libere, totul e obligatoriu. Ce face unul, sa faca toti. 

 

I donno, probabil ca sunt eu prost obisnuita din Germania, dar parca nici pe voi nu v-am auzit cu asa ceva.

 

E singura gradinita de aici; alternativa ar fi sa il tin acasa, ceea ce va dati seama ca l-ar plictisi mai ales pe vremea asta si cu mine relativ indisponibila la tot felul de jocuri datorita burticii. 

 

Feedback, pliiiz! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana, si eu cand am dus-o pe M la 3 ani le-am spus din start ca ea nu mai doarme la pranz de 1 an si le-am rugat ca la somn sa o lase in clasa sa faca diverse activitati - asa auzisem de la alte gradinite. Mi-au spus ca nu se poate, toti copiii la orele de somn stau in dormitor. Le-am zis ok, dar ea nu mai doarme la pranz de 1 an si s-ar putea sa ii deranjeze pe ceilalti. Mi-au zis ca la ele toti copiii dorm. Ok, treaba voastra! Am discutat cu M, a avut 2 zile in care nu mai voia sa meargaa gradi, plangea, nu voia sa zica de ce, doar ca ea vrea acasa. Nu am fortat-o, am lasat-o la mama, apoi a marturisit ca nu vrea pt ca o pune sa doarma. I-am zis ca nu trebuie daca nu vrea, doar sa stea cuminte la ea in patut si sa se joace cu jucaria ei in liniste. Si sa stii ca in 4 zile din 5 a ajuns copilul meu sa doarma la pranz :))). Acasa nici pomeneala! dar in nici un caz nu s-a pus problema sa vin sa o iau acasa

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre activitati, sincer eu nici nu stiu ce face M ca nu ii place sa povesteasca nimic si nu o oblig. Dar am mai zis, ei au grupe combinate, 3-6 ani si stiu sigur ca in primul an mi-au zis ca doar cei mari fac din caietele speciale si dupa 2 sapt mi-au cerut sa ii aduc si ei un caiet ca vrea si ea sa faca atunci cand ii vede pe cei mari. Dar nu o obliga nimeni. Mi se par cam nesimtite educatoarele alea. Du-te sa vorbesti cu ele, fii tare in gura si daca comenteaza du-te la directoare. Daca nu se rezolva, incearca la alta grupa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...