Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ti-e bine atata vreme cat esti sanatos, apt de munca (intr-un domeniu cerut) si nu ai copii. Daca dintr-un motiv sau altul ai probleme...nici una dintre "safety nets" de afara nu functioneaza.

 

Turismul e o mina de aur cu conditia sa ai infrastructura. O sa mergem la Albota (langa Sibiu) de Craciun. Drumul din Bucuresti pana acolo e ceva...deosebit.

 

Teren din belsug...hahaha. Am terminat cu ANAF-ul, acum trebuie sa ma iau de o primarie din ialomita. Am vreo 12 ha de recuperat, guess what, s-a terminat terenul (?!). Imi dadeau titlu de proprietate pe undeva pe la Dunare, langa bratul Borcea.... 

 

Dar da, daca tin cont ca in Germania (de exemplu) iti poti lua un topor in cap de la un refugiat, Romania e raiul pe pamant....

 

 

@ Mishutza : Dusseldorful & imprejurimile e una dintre cele mai scumpe zone din DE :) Aveam colegi germani care faceau naveta de la 100 km, spuneau ca nici macar nu visau sa isi cumpere o casa in Dusseldorf. 

 

Da, zona Arad Timisoara cred ca ar fi indicata, mai ales ca acolo e lipsa de forta de munca. Eu zic ca ar trebui sa incerce sotul sa dea niste interviuri (pe Skype) sa vada ce i se ofera, de la asta puteti pleca.

Dana, asa e. Problema la noi mai era ca si jobul barbatului e langa aeroport. Traficul e absolut groaznic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Recomand Timisoara, sunt mult mai multe oferte de munca decat in Arad, cel putin in IT dar cred ca si in domeniul sotului tau.

 

Spitale mai ca lumea tot in Timisoara gasesti, am avut 2 operatii majore in familie (inima si sold) in vara asta care au decurs ireprosabil in spitale de stat, plus o operatie de cataracta in privat. Plus o nastere naturala in privat, tot fara probleme. Sora-mea are abonament la unii cu gradina si primeste saptamanal un pachet cu legume de sezon, proaspete si gustoase, chiar daca mai mici sau nu asa aspectuoase.

 

Timisoara va fi capitala culturala in 2020 si probabil se va dezvolta frumos in urmatorii ani.

 

Cu traficul nu castigi mare lucru, de cand s-a dezvoltat economic si in Timisoara sunt probleme.

 

Eu zic sa incercati sa gasiti job-uri si apoi vedeti mai departe, puteti incerca si va puteti reintoarce daca nu va adaptati.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, eu sa fiu in locul tau m/as muta. :)

daca sotul ar castiga acolo bine, vezi si tu cam cat ati avea impreuna pe luna, evident nu se compara cu Germania, dar daca nu ajungi pe minus sau sa te scobesti la sfarsitul lunii in buzunar, merita.

 

Stiu ce spui cu preturile la case, eu stau langa MUnchen intr/o zona de milionari, munchenul e cel mai scump oras din De urmat de Frankufurth parca, si apoi Dusseldorf. Daca la tine o casa cu pamant si loc de dulap costa 400.000 de euro, inchipuie/ti ca aici am gasit o locuinta de 64 mp cu 260 000.

 

In Timisoara un apartament cu 2 camere si 2 balcoane la 5 minute de mers pe jos fata de mall si 15 fata de piata unirii, costa vreo 55000 sau 50 000. Case gasesti si cu 500 000 central, dar si mai ieftine la periferie, iar acum s/au facut f multe in Comuna Giroc, care e un fel de suburbie a orasului. 2 prieteni de/i nostri si au cumparat acolo o casa f faina.

 

Cei mai buni prieteni ai nostrti au veit in Germania si locuiesc langa Dortmung, la vreo 80 km. Vor s aramana acolo, ca sunt ieftine casele, sunt toate orasele mari in apropiere, dar si ea lucreaza la 5 minute departare de casa.. El inca nu si/a gasit, dar nici nu vrea s afaca naveta.

Si eu ma bucur dimineata ca pot pleca de acasa la 7 sau 7 si 5, pt ca in 3 minute sunt acolo. Daca as face si naveta cred ca nu a mai avea viata.

 

Desi si in Timisoara faceam jumatate de ora sau 45 de minute pana la lucru. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...Locuim langa Düsseldorf, nu o sa gasim niciodata o casa calumea (unde sa nu imi aud vecinul cum sforaie si sa am loc si de un dulap in hol) sub 400 de mii. Si nu stiu daca avem curaj sa facem un imprumut asa de mare. Sa ne mutam in afara, spre zonele mai ieftine nu se merita, am locuit la 55 de km. Chirii ieftine , case ieftine, 120 de km zilnic dus si intors ,cam 2-3 ore pe zi  in trafic.

Arad si Timisoara am auzit ca sutn orase f frumoase cu multe oportunitati.dar  casele in Romania in oras sunt la fel f scumpe. nu mai stiu preturile actuale...dar le poti verifica pe imobiliare cu cit se vind, poti lua legatura cu agenti.

Ca sa beneficiezi de beneficiile orasului, treb sa stai la oras, altfel la fel ca in Germania vei pierde mult timp cu transportul...iar strazile din ROmania nu se compara cu cele din Germania.

-casele din oras sunt in zone de traffic si cu multa galagie.

-casele dela  iesire din oras, sau mai la tara iti ofera liniste, dar nu ai facilitati, nu toate strazile sunt facute, nu ai scoli, licee bune pe langa...spitalele, magazinele sunt poate departe.

 

 

Avem o situatie financiara buna zic eu, si in Romania cred eu ca am putea castiga bine. Barbatul e doctor inginer mecanic, eu am terminat litere acasa( nu m-a ajutat cu nimic aici, dar asta e alta poveste). El spera la un salariu bunisor in Ro, altfel nici nu am pleca. Cat un profesor tot as reusi sa castig si eu :))) dar , ca si aici,tot el ar fi baza din punct de vedere financiar.

nu stiu ce sa spun de servicii, depinde de noroc, de oras...de jobul cautat. chiar crezi ca ar gasii sotul job bine platit pt a va intretine? ati cautat joburi in orasele astea? sunt posibilitati?

tu poti sa dai meditatii acasa...si asta e un big, big+.

 

Am avea bani de o casa, clar ca nu am cumpara din prima, poate am sta un an doi in chirie sau intr-un apartament al cumnatei care e gol, sa vedem ce si cum ne adaptam.

Copilul e mic,are  2 ani, deci am mai avea cativa ani,pana incepe scoala sa ne decidem ce si cum. Griji cu limba nu imi fac,oricare dintre ele, ei invata foarte repede.

e o idee buna sa stati in apartament mai intii, mai ales ca il aveti la dispozitie, dar sa nu te astepti la liniste...

cu copilul, cu limba sa nu-ti faci nici o grija...va invata f usor indifferent ce. poate sa mearga in zona si la gradinite private, dar poate aveti si de stat care sunt totusi bune. noi in privinta asta am avut o experienta f placuta. cel mai greu era cu drumul, printer blocuri, cu cini vagabonzi...

 

 

Ca cetateni nemti putem oricand sa ne intoarcem inapoi,pana la urma nu pierdem mult,o casa in chirie si un job. Dar tot nu e usor sa ne decidem, mai ales ca avem o varsta deja. 35 de ani.

 

 asta asa e si e un mare avantaj...oricind va puteti intoarce daca nu va place.

 

si noi tot virsta aia o aveam cind ne-am repatriat prima data.

 

. Acasa am avea ajutor , bunicii sunt tineri si in putere si binevoitori ( vad cum sunt acum cu nepotica cealalta din Arad). Si aici bunicii vin pe rand, cateva saptamani fiecare, care cum pot si reusesc sa ne ajute. Nu este insa un ajutor constant, uniil lucreaza inca, nu vorbesc limba si nu sunt deloc independeti  in afara apartamentului.

Sunt singura la parinti, parintii mei de asemenea nu au frati sau multe rude, chiar nu vreau sa ma gandesc cum le-ar fi batrane singuri. Cred ca ar fi mult mai usor cu mine cel putin in Romania.

 

e un mare ajutor si e o experienta extraordinara pt copilul tau sa aiba bunici, sa nu creasca singur. parintii tai se pot muta undeva in oras cu voi si sa fiti impreuna, mai ales ca tu esti singura lor fiica

 

Cred ca ar fi mult mai usor cu mine cel putin in Romania.

Apoi, stresul, poate nu mai tin eu bine minte cum e acasa, dar aici nu avem timp si energie de nimic. Munca,munca,munca, stres interminabil, extrem de multe ore lucrate si stres, stres.  Avem prieteni aici, la fel de ocupati ca si noi, trebuie sa ne trecem in agende programarile sa reusim sa ne vedem..

 

in Rom. din experienta mea, birocratia iti da multe batai de cap, si mult stress.oriunde te duci sa rezolvi iti ia enorm de mult timp. nu toate le poti rez. prin telefon...deci e un altfel de stress.

si mai ales in primul an de repatriere, cand treb sa rezolvi f multe altele in plus la cele de zi cu zi...sa nu va ateptati la relaxare.

primul an , pe linga acomodare, e un an de lupte continue...inc are treb sa va reobisnuiti cu sitemul, cu documentel...cu cerintele...si mai ales cu modul de abordare al oamenilor.

 

 

Imi e frica mult de vreo boala care sa nu il mai lase pe unul dintre noi sa munceasca, sau alta tragedie. Aici suntem totusi asigurati financiar de statul german, nu am trai in lux , dar am avea din ce trai.

de spitale nu mai zic nimic, am spus...plus ca sutn atitea pagini pe DC in care se vorbeste despre situatia asta. depinde in ce zona stai...ce posibilitati ai, ce spitale private sutn in zona.

in caz de ceva"doamne freest" oriunde ai fii pe umea ata,cand celalat e bolnav sau copilu...e greu...e o situatie cumplita, indifferent cit ajutor ai de la stat.

 

 

Si cel mai mult cred, in Romania as mai indrazni sa visez la un copil. Aici nu mai am curaj, in cazul ca va fi la fel de greu de crescut ca prima, bunicii lucrau inca toti, nu am avut nici un fel de ajutor.

 

mult success cu asta...idea e ca in primul an de repatriere...e greu sa te mai gindesti la inca un copil la cite veti avea pe cap ...sigur iti vei amina visul pt 1 -2 ani cel putin...dar tot sunteti tineri. chiar si la 40 de ani daca vei avea al 2-lea copil e o mare binecuvintare si iti doresc din inima sa ti se indeplineasca visul,.

 

 

Si cred ca un alt motiv ar mai fi mancarea. Asa m-am saturat sa ma dau peste cap sa reusesc sa avem niste mancare ok, la preturi cat de cat normale.Acasa am avea carne,fructe si legume crescute de parintii mei, fara pesticide si nestropite.

 

asa este, in Romania poti sa mai iei un miel de la un cioban, o gaina de pe la tara...legume fructe de la parinti...dar in general mincarea e scumpa si in Romania si nu ai diversitatea produselor din alte tari.

plus ca si taranii din Romania dau cu pesticide, sau multe produse de pe piata sunt importate, modif genetic, date cu te miri ce...

 

bottom line e ca o data ce ti-a intrat in cap sa te repatriezi si visezi la asta...mereu te vei gindi la aceata posibilitate si iti vei face vise. nu cred ca vei mai putea sta locului...si veti face pasul. am asa o presimtire...pt ca altfel vei trai in 2 luntre...fizic in Germania, dar cu gindul, sufletul in Romania.

 

eu ti-as recomanda sa te duci mai intii intr-o vizita mai prelungita,de cel putin 6 luni....dar daca nu se poate...repatriate-va si oricind va puteti intoarce in Germania.

 

bafta multa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cineva apropiat de tot mie = mi-e clar ce se intampla acolo.

 

dupa 12 ani de germania (programatori) s-au intors in ro. Tot copil mic, familie etc etc.

 

au casa lor contruita de ei de la 0, lucreaza, copiii sunt la scoala particulara, calatoresc, fac vacante, fac activitati etc.

 

traiesc f bine si foarte relaxati. Sunt aproape de familie si de prieteni si de locul care le-a ramas lor in suflet pe post de "acasa"

 

sigur au si dificultati, majoritatea administrative, au firma lor. Din motive de alergii/astm copii au si legaturi stranse cu sistemul medical.

 

si in continuare, tot traiesc bine si linistiti.

 

binele e de multe ori onchestiune de perspectiva si abordare... dar in estenta, da se poate. Se poate reveni in romania si sa fii fericit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu mitul mancari scumpe in romania....

 

eu zic ca e un mit. Doar atat. Sau, ma rog, privind prin lentila mea canadiana :)))) care insista sa nu cumpere stuff made in china.

 

aveam zilele trecute o discutie cu prieteni de aici: pai cine are curaj sa cumpere de la piatza in romania.... spuneau ei ( sunt in canada de muuuuult mai multi ani decat noi)

 

si noi ne uitam crucindu-ne: noi cumparam frecvent de la piatza. N-am murit, nici mutanti nu suntem....

 

deci rcomand piatza :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...