Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Michelle,iti multumesc pentru raspuns si timpul acordat. Imi pare rau de experienta voastra, dar pana la urma bine ca v-a ajutat sa aprecieti ce aveti.

6 luni vacanta nu prea sunt posibile, sau ar fi posbile doar pentru mine si copil, dar nu vrem sa stam asa mult despartiti. Asa e, am ramane mereu cu impresia ca ce ar fi fost daca.

 

E clar ca unele chestii m-au enervat groaznic in ultimul timp aici, si per ansamblu de cand avem copilul ma dezamagesc chestii pe care inainte nu le vedeam. De la medici, oamenii de la locul de joaca, gradinita (am avut o experienta groaznica) . Am reusit dupa lungi cautari sa gasesc si medici, si dentisti si o gradinita buna pentru copii. M-a costat insa multa energie si nervi, mai ales cand,cumva, lumea si parintii din jur nu au aceleasi probleme si sunt multumiti cu ceea ce primesc.Parca tot ce imi placea acum 11 ani ma enerveaza acum. Cu siguranta ma vor enerva si in Romania, dar poate acolo am mai bine posibilitatea sa aleg. Si sincer, nu cred ca vreau chestii extraordinare pentru copilul meu.

Nu vom avea financiar la fel de multi bani, asta e clar, dar e posibil cu banii pe care i-am castiga sa ne fie mai bine. Scapam de chirie, gradinita ( pentru ambele platim extrem de mult). Dar posibilitati de joburi bine platite, cel putin pentru sot, sunt. Mai intervine aici si soarta, sa fie omul potrivit la locul potrivit, asta vom vedea atunci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cineva apropiat de tot mie = mi-e clar ce se intampla acolo.

 

dupa 12 ani de germania (programatori) s-au intors in ro. Tot copil mic, familie etc etc.

 

au casa lor contruita de ei de la 0, lucreaza, copiii sunt la scoala particulara, calatoresc, fac vacante, fac activitati etc.

 

traiesc f bine si foarte relaxati. Sunt aproape de familie si de prieteni si de locul care le-a ramas lor in suflet pe post de "acasa"

 

sigur au si dificultati, majoritatea administrative, au firma lor. Din motive de alergii/astm copii au si legaturi stranse cu sistemul medical.

 

si in continuare, tot traiesc bine si linistiti.

 

binele e de multe ori onchestiune de perspectiva si abordare... dar in estenta, da se poate. Se poate reveni in romania si sa fii fericit. 

Sa stii ca asta observ si eu la colegii mei de faculta. Au o casa, cu siguranta cu rate, dar na, eu platesc chirie si nu imi ramane nimic la urma. Au copii,chiar mai multi ca mine :) concedii, familie, zapada, nu par deloc ca o duc rau. Nici eu nu o duc rau, dar cumva mi se pare ca ei o duc mai bine :))poate ca au exact ce imi mai doresc eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cineva apropiat de tot mie = mi-e clar ce se intampla acolo.

 

dupa 12 ani de germania (programatori) s-au intors in ro. Tot copil mic, familie etc etc.

 

au casa lor contruita de ei de la 0, lucreaza, copiii sunt la scoala particulara, calatoresc, fac vacante, fac activitati etc.

 

traiesc f bine si foarte relaxati. Sunt aproape de familie si de prieteni si de locul care le-a ramas lor in suflet pe post de "acasa"

 

sigur au si dificultati, majoritatea administrative, au firma lor. Din motive de alergii/astm copii au si legaturi stranse cu sistemul medical.

 

si in continuare, tot traiesc bine si linistiti.

 

binele e de multe ori onchestiune de perspectiva si abordare... dar in estenta, da se poate. Se poate reveni in romania si sa fii fericit. 

 

sunt de accord ca se poate si ca depinde mult si de perspectiva si abordare, si de circumstante dar treb sa specifici si citi ani le-a luat ca sa ajunga la stadiul asta de relaxare cu  vacante...si activitati. eu cred ca sunt de cel putin 5-7 ani...

 

numai ca sa iti faci casa de 0 , sutn ani de chin...cum spunea cineva, dupa ce iti termini casa te duci 6 luni la clinica sa te recuperezi.

 iar ca sa ai o firma...te duce la disperare  sa te ocupi de ea.

poate doar daca ai bani f multi sa-ti permiti sa se ocupe altii de problemele tale, poti sa fii relaxat si sa ai o viata linistitia..., dar in general reintoarcerea si restabilirea, si cit de cit sa incepi o viata normala ia mult timp, nervi, stress ..

si oricit de mult ai planifica nu poti sa planifici totul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca, conteaza si de la cine cumperi de la piata. La noi nu ar fi cazul cat traiesc ai mei, si sigur ar face cum spunem noi. Dar am ales si noi din piata cirese cu viermi de la un mos,culese de el. Alaturi erau ciresele perfecte, aduse cine stie de pe unde. Cascaval de casa, o gaina vie de la o babuta si tot asa. Mi se pare super ca se mai poate inca.

Chestia asta cu mitul mancari scumpe in romania....

 

eu zic ca e un mit. Doar atat. Sau, ma rog, privind prin lentila mea canadiana :)))) care insista sa nu cumpere stuff made in china.

 

aveam zilele trecute o discutie cu prieteni de aici: pai cine are curaj sa cumpere de la piatza in romania.... spuneau ei ( sunt in canada de muuuuult mai multi ani decat noi)

 

si noi ne uitam crucindu-ne: noi cumparam frecvent de la piatza. N-am murit, nici mutanti nu suntem....

 

deci rcomand piatza :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, noi suntem programatori in Bucuresti, avem 3 copii, merg la scoli de stat f bune ( liceu/scoala generala/gradi), avem un apartament in care stam si unul pe care l-am dat in chirie, masina buna, vacante, week-end-uri, activitati, cheltuim o gramada si cu ingrijirea unuia din parinti si n-avem credite. In afara de astea nu suntem foarte cheltuitori, de ex nu avem menajera, ne facem singuri curat in casa. Avem o bona pt cea mica. In momentul de fata cred ca daca am pleca din tara am duce-o mai rau. Compar cu oameni cu studii/ specializari similare plecati. E adevarat ca avem parte de dezavantajele Romaniei cum ar fi infrastructura ramasa in urma ( autostrazi, trenuri de mare viteza lipsa), cu birocratia nu avem prea multa treaba dar una peste alta suntem pe plus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca asta observ si eu la colegii mei de faculta. Au o casa, cu siguranta cu rate, dar na, eu platesc chirie si nu imi ramane nimic la urma. Au copii,chiar mai multi ca mine :) concedii, familie, zapada, nu par deloc ca o duc rau. Nici eu nu o duc rau, dar cumva mi se pare ca ei o duc mai bine :))poate ca au exact ce imi mai doresc eu.

Eu cred ca mesajul asta spune tot,adica din punctul meu de vedere,in Germania "sansele"tale sunt nule.

 

Sunteti tineri,la 35 de ani sa te repatriezi,nu prezinta mare dificultatte,mai ales cind deja stii ca acolo ai ceea ce ,cealalata tara nu ti-a oferit.In definitiv,te intorci acasa,ca acolo te trage ata.Dificultatile ai sa le vezi ,la fata locului,de-a lungul timpului.

 

Eu,care am emigrat la aproape 35 de ani...nu m-as intoarce intr-un astfel de stres,intr-o altfel de mentalitate,cind timpul te "ajunge din urma"devii mai comod,cauti solutii mai usoare pentru tine,nu te mai implici foarte mult.Nu exclud ca la pensie sa stau eprioade mai lungi in tara...insa sa ma reintorc definitv,nu cred.Insa daca as fi fost convinsa ca mi-e la fel d ebine si in tara ...cu siguranta as fi facut pasul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle,iti multumesc pentru raspuns si timpul acordat. Imi pare rau de experienta voastra, dar pana la urma bine ca v-a ajutat sa aprecieti ce aveti.

6 luni vacanta nu prea sunt posibile, sau ar fi posbile doar pentru mine si copil, dar nu vrem sa stam asa mult despartiti. Asa e, am ramane mereu cu impresia ca ce ar fi fost daca.

 

E clar ca unele chestii m-au enervat groaznic in ultimul timp aici, si per ansamblu de cand avem copilul ma dezamagesc chestii pe care inainte nu le vedeam. De la medici, oamenii de la locul de joaca, gradinita (am avut o experienta groaznica) . Am reusit dupa lungi cautari sa gasesc si medici, si dentisti si o gradinita buna pentru copii. M-a costat insa multa energie si nervi, mai ales cand,cumva, lumea si parintii din jur nu au aceleasi probleme si sunt multumiti cu ceea ce primesc.Parca tot ce imi placea acum 11 ani ma enerveaza acum. Cu siguranta ma vor enerva si in Romania, dar poate acolo am mai bine posibilitatea sa aleg. Si sincer, nu cred ca vreau chestii extraordinare pentru copilul meu.

Nu vom avea financiar la fel de multi bani, asta e clar, dar e posibil cu banii pe care i-am castiga sa ne fie mai bine. Scapam de chirie, gradinita ( pentru ambele platim extrem de mult). Dar posibilitati de joburi bine platite, cel putin pentru sot, sunt. Mai intervine aici si soarta, sa fie omul potrivit la locul potrivit, asta vom vedea atunci.

 

daca nu poti 6 luni incearca sa mergi doar pt 4 luni doar tu si copilul...faptul ca ai vedea la fata locului la ce sa te astepti, v-ar scutii de o mare cheltuiala cu repatrierea...si poate te va face sa te decizi mai usor.

 

daca in Germania ai reusit dupa lungi cautari sa gasesti medici, gradinita si dentist buni...in Romania imagineaza-ti cit vei cauta si cu ce pret.citeste mesajele de pe dc...ref la scoli, si spitale...iti vor da f multe informatii.

 

intimplari de  prin parcuri in Romania, unde lumea sta si fumeaza linga copii care se joaca(nu stiu daca s-a interzis fumatul acolo), sau in care copiii se bat , se injura ca la usa cortului, sub privirile nepasatoare ale bunicilor, parintilor aflati la fumat sau birfa...

sau de cainii care isi fac vecul prin parcurile de copii, unde nisipul in care se joaca copiii e plin de rahat de ciine si pureci.

 

sau de prin gradinite in care copilul iti este ingrijit in functie de cadourile oferite...(bratari de aur etc...nu vorbim de o ciocolata)...la fel si prin spitale(desigur cu exceptii)...in care esti tratat in functie de grosimea plicului. *(Xio, te rog sa nu-ti risipesti energia sa ma contrazici)

...sunt multe de povestit...

 

va treb sa inchizi ochii la multe...si sa stii ca indifferent cit iti place sau nu Germania, dupa 11 ani, esti deja schimbata...ai alte mentalitati care fara sa vrei le vei adduce cu tine, si iti vor ingreuna acomodarea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sa stii ca asta observ si eu la colegii mei de faculta. Au o casa, cu siguranta cu rate, dar na, eu platesc chirie si nu imi ramane nimic la urma. Au copii,chiar mai multi ca mine :) concedii, familie, zapada, nu par deloc ca o duc rau. Nici eu nu o duc rau, dar cumva mi se pare ca ei o duc mai bine :))poate ca au exact ce imi mai doresc eu.

 

 

experientele nu se pot compara. 

 

Cel mai bine mergi in vizita si vezi cum e viata de zi cu zi, cum sunt relatiile familiale. 

Nu uita ca parintii nu intineresc. Daca familia e motivul, atunci GO.

 

Sau schimba zona din De. 

-------------------------------

 

nepotul meu s- - intors dupa 6 ani de America in bucuresti. A calatorit in perioada doctoratului in lung si- n lat, dar nicaieri nu s- a simtit ca in ro.

 

eu in schimb Ma simt integrata in DE, copii ar lesina sa ii mut de aici, dar egal unde merg, nu am nici o emotie. 

Singura Emotie e atunci cand simt Cum aterizeaza avionul la Otopeni  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt de accord ca se poate si ca depinde mult si de perspectiva si abordare, si de circumstante dar treb sa specifici si citi ani le-a luat ca sa ajunga la stadiul asta de relaxare cu  vacante...si activitati. eu cred ca sunt de cel putin 5-7 ani...

 

numai ca sa iti faci casa de 0 , sutn ani de chin...cum spunea cineva, dupa ce iti termini casa te duci 6 luni la clinica sa te recuperezi.

 iar ca sa ai o firma...te duce la disperare  sa te ocupi de ea.

poate doar daca ai bani f multi sa-ti permiti sa se ocupe altii de problemele tale, poti sa fii relaxat si sa ai o viata linistitia..., dar in general reintoarcerea si restabilirea, si cit de cit sa incepi o viata normala ia mult timp, nervi, stress ..

si oricit de mult ai planifica nu poti sa planifici totul...

 

 

 

Nu, vai. Abia sunt de 5 ani inpoi. Si ea a fost atat d implicata in construirea casei.... radeam adeseori ca si-a angajat arhitect si designer numai ca sa aiba cu cine se contrazice. Sime meticuloasa si atenta si a validat fiecare detaliu....

 

casa cu green roof a facut, ca asta a fost dorinta inimii ei. Si tatal ei a "supravegheat" santierul destul cat au fost ei la munca. Avantajul familiei aproape. Cat a fost internata in spital cu unul din copii, pe neasteptate, au putut sa sune acasa sa vina iar parintii, din alta localitate, sa le gateasca....

 

nu, asta cu familia aproapte e un avantaj imens, si stii asta si din ce povestesc eu la cafenea. Cand nu devine un dezavantaj imens ca sunt prea aproape :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...