Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum stati cu premenopauza?


Recommended Posts

Eu n-am avut probleme cu continenta urinara dupa nastere. Le am cam de 1 an si jumatate. Nu stie nimeni, v-am spus ca mie mi-e rusine sa vorbesc. Si de copil mi-e rusine, nu mai vorbesc in afara casei, mor acolo.

Eu si prietenele mele avem aceasta problema si avem si o vorba: sa nu cumva sa stranutam cand ne scapa pipi :-))) Mai in gluma, mai in serios. Si nu, nu este asta o rusine, cel putin in jurul meu, cele care ne invartim sau am trecut de 40, cam asta patim. Noi am zis ca asa e normal ... ca ne babacim :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu n-am avut probleme cu continenta urinara dupa nastere. Le am cam de 1 an si jumatate. Nu stie nimeni, v-am spus ca mie mi-e rusine sa vorbesc. Si de copil mi-e rusine, nu mai vorbesc in afara casei, mor acolo.

 

Pepco, ce s-a intamplat acum 1 an jumate, te-ai ingrasat mult? Ai avut prob de sanatate?

Oricum trebuie sa mergi la medic. Marea majoritate a cazurilor se rezolva.

deja, incepi prin a face exercitiile Kegel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Senzatia continua de urinare nu apare obligatoriu pt ca intram in premenopauza,e data de anumiti factori:uscaciunea vaginala predispune la infectii mai dese,astea ducand si la infectii urinale.Daca treaba e mai unsa si hidratarea corecta apar mai rar sau deloc.Ingrasatul,sarcina slabeste muschii vezicii si daca nu faceti nimic in sensul asta(exercitiile mentionate de mcoca) va treziti cu o vezica care da drumul la toate cele la primul stranut [:-)))] .

   Dar eu consider ca asta e un lucru rar si care te pune pe ganduri,iar un control la medic nu poate fii pierdere de timp...un simplu sumar de urina poate dezvalui daca e ceva in neregula.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am ingrasat enorm, menstruatia a inceput sa sara cate doua luni si sa vina intr-a treia (de doua ori mi s-a intamplat), si-a mai schimbat si mirosul (in rau, scuzati detaliile). Dar eu am si alte probleme de sanatate...

 

(am si mustata si fire negre in barbie, daca e pana acolo)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Care medic, mcoca, ca am fost la ginecolog, m-a cracanat ala acolo si m-a examinat, nu mi-a dat nici un sfat, nimic.

 probabil trebuia sa mergi la un urolog, nu ginecolog.

 

dar de la ce ti s-a deteriorat sanatatea pe atatea planuri ? ce inseamna ca te-ai ingrasat enorm ? cate kg ai luat in plus si in ce interval ? ai fost la endocrinolog, sa vezi daca e totu in regula dpdv hormonal ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Urologul nu e strict pentru barbati? Ca n-am vazut picior de femeie sa mearga la urolog, de cate ori am ajuns eu in ambulatoriu (policlinica). Barbati, da.

 

Habar n-am de la ce, cred ca am imbatranit, pur si simplu, poate mai repede decat trebuia. Mi-am si fortat limitele fizice, ce-i drept.

 

Ma enerveaza rau starea aia de zaceala de care zicea @buflea. Sa stau si sa ma gandesc la curatenia de Craciun si sa ma oboseasca numai gandul la ea, pai asa ceva nu mi s-a mai intamplat pana acum. Sau la diverse treburi si sa prefer sa zac citind diverse articole de pe Internet. Nuuu, asta nu-s eu.

 

Iar cu menstruatia, eu chiar m-am bucurat ca n-a mai venit, cand a venit, am avut o reactie de genul "iar tu, naiba sa te ia???" Si asa era neregulata, am zis eu ca ma luam dupa prietene ca sa stiu cand ar trebui sa-mi vina mie.

 

Cate kg, nu stiu, vreo 10, cred, in cateva luni, 5-6-7, ceva de genul.

 

Endocrinolog, pentru tiroida sau ce? Pe acolo am trecut demult, si n-aveam nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Daca spuneai ginecologului simptomele eu nu cred ca nu-ti recolta secretiile sau nu te trimitea sa faci un sumar de urina...adica sa fii chiar asa ghinionista si sa dai peste cel mai incompetent ginecolog?!

    Endocrinologul nu verifica doar tiroida,coreleaza rezultatele hormonale si vede unde e buba.La endocrinolog se poate depista si un cancer mamar,un diabet,etc...chiar si regimuri pt slabit iti pot recomanda,in functie de analize.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Daca spuneai ginecologului simptomele eu nu cred ca nu-ti recolta secretiile sau nu te trimitea sa faci un sumar de urina...adica sa fii chiar asa ghinionista si sa dai peste cel mai incompetent ginecolog?!

    Endocrinologul nu verifica doar tiroida,coreleaza rezultatele hormonale si vede unde e buba.La endocrinolog se poate depista si un cancer mamar,un diabet,etc...chiar si regimuri pt slabit iti pot recomanda,in functie de analize.

Bine spus ;)

Eu de asta am inceput acum regimul, anul viitor trebuie sa merg la endocrinolog si macar sa bifez partea asta :-)

 

Pepco, ai serviciu extenuant de zici ca nu ai niciun zel acasa ?!

Sau ai pomenit de extenuare fizica. Tot de la serviciu ti se trage ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...