Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie 2016 - capitolul 3


Recommended Posts

Nici al meu nu vrea mai mult de 3-4 lingurițe.  Încerc sa nu ma mai stresez prea mult și  din asta.

Toti oamenii  de pe pământul asta au învățat sa mănânce la un moment dat, mai devreme saumai târziu...ma tot îmbărbăteaza soțul....Cel puțin acum deschide gura și înghite ce primește....e un pas înainte!

Dimineața prefera fructele la aburi  (iese un compotel) dar din biberon ca e puturos.

La prânz ii fac supe-creme/piureuri din 4-6 legume și câteva(2-3) picături de ulei. Am "introdus" și gălbenușul și carnea  de pui. "Introdus" mult spus....dacă ia doar de 2-3 ori...

Ar fi devreme sa îl încerc cu niște iaurtel? (6l3sapt)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Azi i-am dat supa de curcan. Era disperata dupa ce i-a dat de gust :)) asa a mancat si ea morcov, ca doar avea gust de carne. Simplu nu mananca deloc. A gustat si carne facuta fasii. S-a servit singura iar eu i-am dat zeama cu lingurita. ieri s-a jucat cu un ou fiert, ceva ceva tot a inghiti. Noi avem o sapt si un pic de diversificare. Eu nu tin cont de regula de 3 zile si nici de un orar al meselor. Deocamdata. Ca imi pare complicat sa trec de la alaptat la cerere la md, pranz si cina la ore fixe. Oricum, dimineata mananca bine fructe ( mar mai mult). La pranz, gusta. Pe seara nu ii dau inca. Apa vad ca bea binisor din canita cu cioc. Bun si de ros, si de baut.

 

 

Si eu ii fac vaccinul. Abia astept. Noi plecam mult de acasa si ma simt mai impacata sa stiu ca i l-am facut.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi i-am dat supa de curcan. Era disperata dupa ce i-a dat de gust :)) asa a mancat si ea morcov, ca doar avea gust de carne. Simplu nu mananca deloc. A gustat si carne facuta fasii. S-a servit singura iar eu i-am dat zeama cu lingurita. ieri s-a jucat cu un ou fiert, ceva ceva tot a inghiti. Noi avem o sapt si un pic de diversificare. Eu nu tin cont de regula de 3 zile si nici de un orar al meselor. Deocamdata. Ca imi pare complicat sa trec de la alaptat la cerere la md, pranz si cina la ore fixe. Oricum, dimineata mananca bine fructe ( mar mai mult). La pranz, gusta. Pe seara nu ii dau inca. Apa vad ca bea binisor din canita cu cioc. Bun si de ros, si de baut.

 

 

Si eu ii fac vaccinul. Abia astept. Noi plecam mult de acasa si ma simt mai impacata sa stiu ca i l-am facut.

mergi pe BLW? cum i-ai facut supa? oul l-ai dat intreg? e cam devreme insa si pt cina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vorbit cu pediatra despre ror si m-a sfătuit sa nu ii fac 2 doze, recomandarea ei este sa ma limitez la cel de la 1 an.

 

Noi am mai avansat un pic cu diversificarea. Fructe mănâncă binișor, aproape 100g in zilele bune. Am încercat mar, para, banana si portocala si i-au placut toate. Favorita e banana, dar din păcate a facut o ușoară alergie, asa ca nu ii mai dau câteva zile. Cu legumele e inca greu, ia câteva lingurițe, cred ca maximul a fost cca 50g. I-am introdus si iaurtul seara, mănâncă cca 100g cu mare plăcere. In continuare trebuie sa ținem amandoi lingurița, altfel nu deschide gura. Noi avem in casa Zyrtec, in cazul in care, Doamne ferește, face vreo alergie urâta. Eu nu am ținut regula celor 3 zile, dar nici nu i-am introdus de toate la grămada.

 

De ieri raportam si primul dinte, nu a fost mai mârâit decât in alte cazuri in care tot dădeam vina pe dinti :). Cred ca al 2lea urmează zilele următoare.

 

Va spuneam zilele trecute ca nu ma stresez ca Matei nu sta bine in fund. Ei bine, intre timp ma stresez... Am vorbit cu pediatra, ne-a recomandat kinetoterapie, azi am fost prima data. Sper sa vedem repede rezultate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt supa am pus in oala sub presiune carnrea cu morcov, pastarnac si o ceapa. Si i-am dat zeama de oase si morcovul cu lingurita (se facuse ft moale) carnea  am facut-o fasii subtiri. Oul da, intreg, fiert bine. Nu merg pe blw dar nici clasic. O combinatie:) in functie si de cum are ea chef. Nu prea accepta lingurita, tot pune mana pe ea, dar eu insist. Cu blw mi se pare ca nu mananca mai nimic. Plus ca nu am nerv sa o las sa isi puna toata mancarea in cap. dar de regula ii dau si ceva sa poata duce ea la gura. 

 

Legat de alergeni, multumesc Ooka, buna idee cu medicamentul de avut in casa. Doar ca se aplica pt orice tip de diversificare. Eu cred ca daca e sa faca alergie face oricum. Regula de 3 zile o vad pt a sti la ce anume a facut alergie. Eu nu vreau sa ii dau de toate. De ex, nu o sa ii dau paste cu sos cum am vazut pe divers grupuri de la 6 luni sau crustacee. Mi se pare mult pt sistemul lor digestiv inca imatur. Ii dau alimente simple, legume, fructe, carne, oua, din sursa sigura (de la parinti din curte) pe cat posibil. Din cate am citit, OMS recomanda introducerea tuturor alergenilor inainte de 1 an. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, eu as mai astepta cu iaurtul putin. Desi am citit ca mai nou merge si de la 6 luni. Eu inca nu i-am dat. In curand face 7 1/2 luni.

 

Mandarina, nu te stresa. Si noua ne-a zis pediatra pe la 6 luni jumate sa mergem la kineto pt o evaluare ca nu statea in fundulet, dar uite ca zilele trecute a inceput sa stea, chiar cand am inceput noi discutiile pe forum...si s-au vazut progrese de la o zi la alta.  

 

Si la noi se vede un dintisor sus. Azi m-a muscat cu putere de barbie si l-am simtit. Nu e foarte maraita, insa nu prea mananca bine la pranz. I-am facut analize pt ca a luat foarte putin in greutate. Au iesit ok, dar mai astept IgE la proteina din lapte de vaca . L-am facut si pe asta pt ca nu prea depistam cauza mucusului din kk. Desi parca s-a mai redus dupa ce am inceput sa-i administrez alt probiotic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...