Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie 2016 - capitolul 3


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu ii dau pasat, piureuri fine. Îs prea panicoasa ca să încerc și cu bucățelele la aproape 7l.

 Și la cel mare tot asa am procedat și a învățat el sa mănânce și bucățelele mai târziu...nimeni nu rămâne pe loc. Fiecare cu ritmul său.  Iar eu nu vreau sa grăbesc lucrurile dacă vad ca nu se descurca bine altfel...

Pro sau contra premergator?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg pe mixt, cred :))

 

Lili, eu personal nu l pun in premergator 

 

Poohy, am facut supa intr o cratita pt noi cu o pulpa de cocos de tara. Doar o pulpa. Prima data i am prezentat fasii in fata sa le studieze, sa le mototoleasca, sa le duca sg la gura

 Si a facut greata. Zic sa i fac pasat. Zis si facut. Pun o bucata de carne cat o nuca , un legume, zeama, iese o crema mai zemoasa. Acum impingea mancarea din gura. Urla 

 

in schimb  mananca bine fructele si iaurtul de seara. Datorita iaurtului s a reglat si cu scaunul

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poohy, manzat de la targ agronomie. Nu chiar vita. Ma gandeam sa iau de la mega din seria gourmet sau de la selgros mai luam carne de vita buna.

 

Mima, asa era si Sofica mea, 7 kg, asa e si acum, mananca putin dar sanatos. Bine e ca e vioaie.

 

Lili, Vladimir impinge de un antemergator, premergator nu am avut la niciunul din ei, sunt mai bune pt noi cred ca nu trebuie paziti ca in antemergator.

 

Eu nu sunt de acord cu autodiversificarea in care dai de toate gramada, probabil ca functioneaza la unii dar nu stiu la ce le foloseste sa manance paste cu sos de exemplu. Oricum fiecare il creste dupa cum crede ca e mai bine, dupa sensibilitatile din familie, etc 

Cat despre piure, da, e nasol pt dinti, da nu cred ca merge nimeni cu piure pana la 2 ani, oricum eu le pasez si mai mari, ca nu se ineaca, mananca. Bucatele ii mai dau si eu din ce ii fac piure, asa am facut la fete, acum insa sunt cam pe repede inainte cu masa ca nu mai am bona si ma ocup singura de toti. Dar ne iese si in functie de cand mananca prima masa uneori ii mai dau si a treia masa, pe la 4-5 si in general ou cu avocado.

Mandarina, e o crema buna pt bube pe fata, de la laurmed cu smirna, propolis, mimosa. Lui V i-a trecut o pata de dermatita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poohy, si nu cred ca ne autodiversificam. am vazut pe grupurile de genul de pe FB cat de radicale sunt mamicile de acolo, cum te pun la zid. VAIII! :))) ne adaptam, zic, dupa copii. ca nu as vrea sa l autodiversific si pe urma sa ma stresez ca nu ia in greutate. ceva tot trebuie sa manance, desi se zice ca pana la 1 an mancarea e o joaca. mie nu mi se pare ca e o joaca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gânganie, nu am nimic cu autodiversificarea, te adaptezi după copil așa e. Am cu acuzarea celorlalți ca nu fac ca tine

 

Și tu zici ca e joaca mâncarea pana la 1 an? Tot aștept sa văd studiile alea care zic ca nu are copilul nevoie de mâncare solida pana intr-un an (bineînțeles ca sunt destui bebei care nu o accepta, dar asta e altceva)

 

Și cu mestecatul. .. Iar depinde de copil. Dacă mănâncă pasat la 1 an ca nu vrea altfel nu pățește nimic, sigur va mesteca pana la majorat

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu'mi plac premergatoarele. N-am luat nici la cel mare, nici acum. La cel mare ar fi fost si bani aruncati. Pt ca intr-o luna a invatat sa mearga singurel. E adevarat ca ne-a cocosat in luna aia, dar atat a fost. Si tot trebuie supravegheat si in premergator, ca se loveste de toti peretii, mobila si trebuie sa-l pozitionezi pe unde trebuie. 

Eu am un antemergator Vtech. E si jucarie. Dar nu pot zice ca l-a folosit sa mearga. In schimb ca jucarie e super; singura desprea care al meu sot zice ca si-a meritat banii. Deja ii place si asteia mici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...