Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie 2016 - capitolul 3


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Încă ceva..

Tot citesc cum alte mămici au inclus în meniul lui bb fel de fel de cereale, pseudo-cereale, semințe....chia, quinoa, bulgur  etc.  Noi în familie nu am consumat vreodată asa ceva și nu știu cum sa fac sa nu dau greș...au gust bun?! As încerca și eu, chiar nu mai am idei de md sau prânz. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu se fierbe apa plata. Congelat am luat doar fasole verde pana acum. Voi lua si spanac cand va fi cazul(dupa 10 luni). La bebe am dat doar cereale integrale si pseudo-cereale. Nu am dat pana acum din cele instant. Am dat orez basmati,bulgur, cus cus, tapioca, mei, quinoa,hrisca, fulgi de orz si ovaz, si faina de grau in clatite si cea de porumb in mamaliga. Deci cam de toate. Chiar aseara i-am dat bulgur fiert in lapte cu vanilie si scortisoara. Si seminte ii dau, dimineata peste fructe, de 2-3 ori pe saptamana(susan,chia,dovleac,in)

Eu cu cea mare am probleme de digestie, dureri de burta, si nu pot sa nu ma gandesc ca o fi si din cauza diversificarii facuta cam dupa ureche :(. Asa ca acum mi-am propus ca macar pana la 1 an sa ii dau ce e mai indicat. Sa fiu eu cu constiinta impacata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, eu mi-am facut ieri comanda de un sistem de purtare din acelasi motiv. Nu mai pot face nimic ca vrea doar in brate. Si am zis ca pentru sanatatea mea fizica si psihica sa investesc intr-un SSC. Si am luat ieftin zic eu (240ron).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili,asa cum a zis si Oani,apa plata nu se fierbe,si cand ii dau sa bea,ii dau tot apa plata.

Oani,stiu ca spanacul se introduce de la 8 luni ptr ca are un aport mare de fier,de ce de la 10 luni?

Sara,face astazi 8 luni,trebuie sa ma organizez sa i introduc cina,sn cam aiurita de la o vreme.Si eu am un SSC luat dar il folosesc doar afara,mi se pare ciudat sa il pun in casa,plus ca nu mi place sa gatesc cu ea ptr ca mi se pare ca dupa miroase numai a mancare...apropo de asta,de cate ori pe saptamana ii spalati pe cap?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spanacul contine oxalati, trebuie consumat cu moderatie dupa 8 luni. Pentru aport de fier prefer sa ii dau cereale integrale momentan. Spanacul nu e chiar atat de bogat in fier pe cum se crede. Am sa ii dau mai tarziu, si tot asa, cu moderatie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...